Mają klimatyzację, są ogrzewane i dźwiękoszczelne. W kalwaryjskiej bazylice pojawiły się nowoczesne konfesjonały

Nowe spowiednice w bazylice Kalwarii Zebrzydowskiej mają zachęcać wiernych do częstszych spowiedzi. - Raczej chodzi oto, aby wygodniej było księżom - komentują wierni.

Nowoczesne konfesjonały wykonane przez włoską firmę specjalizującą się w tego typu sprzęcie, stanęły w zabytkowej Bazylice Matki Bożej Anielskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej. Dlaczego? Zdaniem duchownych spowiadający się źle znosili panujące upały. 

"Wyszliśmy na przeciw oczekiwaniom wiernych"

Konfesjonały dostosowano do wystroju bazyliki zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków. Wyposażone w ogrzewanie oraz klimatyzację, w zależności od pory roku chłodzą albo grzeją. Są też dźwiękoszczelne, zapewniają więc dyskrecję i ciszę podczas spowiedzi. 

Zrealizowanie inwestycji spowodowane było napływem coraz częstszych próśb wiernych o godne warunki spowiedzi. Wyszliśmy naprzeciw oczekiwaniom wiernych. Chcemy, by każdy czuł się dobrze i swobodnie

- pisze w oficjalnym komunikacie kustosz o. Konrad Cholewa.  

"To chyba udogodnienie dla drugiej strony"

Jak nowe konfesjonały oceniają wierni? W rozmowie z TOK FM mieszkańcy przyznają, że mają mieszane uczucia. Nazywają je niepotrzebnym zbytkiem. Niektórzy uważają, iż takie udogodnienia nie są wiernym potrzebne, a do spowiedzi już bardziej zachęciłaby możliwość przeprowadzenia jej przez internet.

- Klimatyzacja, ogrzewanie, według mnie to absolutnie nie wpłynie na większe zainteresowanie spowiedzią. Może to tak naprawdę było ważne dla drugiej strony? - pyta mieszkanka Kalwarii Zebrzydowskiej.

- Wydaje mi się, że bazylika ma tak grube mury, że stawianie konfesjonału z klimatyzacją, podgrzewaniem, to jakiś dziwny zbytek - mówi inny uczestnik mszy świętych w zabytkowej świątyni. 

Milion odwiedzających rocznie

Sanktuarium Pasyjno-Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej powstało na początku XVII wieku. Pod względem założeń krajobrazowo-architektonicznych jest jedną najciekawszych świątyń katolickich w Polsce.

Wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Natury UNESCO budowla jest odwiedzana przez turystów z całego świata. To jednocześnie jedno z  najpopularniejszych polskich miejsc pielgrzymkowych. Sanktuarium odwiedza co roku około miliona osób.

Czytaj też: Jan Paweł II wiedział o przemocy księży? "Całkowicie ignorował doniesienia o molestowaniu dzieci"

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (7)
Mają klimatyzację, są ogrzewane i dźwiękoszczelne. W kalwaryjskiej bazylice pojawiły się nowoczesne konfesjonały
Zaloguj się
 • 2bxornot2b

  Oceniono 4 razy 2

  To zaczyna przyppminac swiecka inkwyzycje sad najwyzszy nad KK.

 • tegepe

  Oceniono 3 razy 1

  Chory kraj!

 • polak_nieprawdziwy

  Oceniono 5 razy 1

  A elektronicznie inicjowane biczowanie?

  Że też księży łby nie bolą od tych wszystkich pierdół, na które zupełnie nie reaguje wyimaginowana, nadprzyrodzona istota ( i to w trzech osobach!).

 • eski57

  Oceniono 3 razy 1

  - z rejestracją elektroniczną spowiedzi i kary ?

 • rastablaster

  0

  Tymczasem polski rabin dalej okalecza genitalia polskich dzieci kamiennym nożem. Wiecie jak to się tradycyjnie odbywa - rabin odcina napletek, a następnie odsysa krew z rany - bierze do ust okaleczony penis dziecka.

  Myślę, że polscy Żydzi powinni zająć się polskim Judaizmem - zanim zainteresuje się nim sanepid i urząd ochrony praw dziecka. Konfesjonały lepiej zostawić katolikom.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX