Z przeszłości czerpiemy garściami. "We współczesnej propagandzie są slogany z lat 30. To żenujące"

W okazji 100-lecia odzyskania niepodległości warto przyjrzeć się historii II RP. Tym bardziej, że jak mówi prof. Tomasz Nałęcz, to co działo się wtedy, dla wielu jest dziś wzorem, który gorliwie naśladują.

Zajmujący się dwudziestoleciem międzywojennym prof. Tomasz Nałęcz uważa, że rządząca dziś prawica bierze przykład z tych, którzy kierowali krajem w czasach II RP.

- Metoda rządzenia jest taka sama, jak w latach 1926-29. Tak jak wtedy wszystko jest jasne i oczywiste. Dlaczego przed nami było źle? Bo wcześniej rządzili złodzieje, rozkradali Rzeczpospolitą, a teraz przyszli ludzie uczciwi - tak polityczną propagandę II RP relacjonował historyk w rozmowie z Mikołajem Lizutem.

Jak podkreślił prof. Nałęcz, Polska z tamtych czasów była krajem "zarządzanym autorytarnie, w sposób dyktatorski". 

- Jak z każdą dyktaturą bywa, dopóki dobrze się działo w gospodarce, dopóki były lata tłuste, to władza przekonywała, że wszystko jest jej zasługą. Tłuste lata skończyły się wraz ze światowym krachem finansowym w 1929 roku. Wtedy władza autorytarna przekonała się, że wpadła we własne sidła - powiedział gość Radia TOK FM.

Wojna przeciwko społeczeństwu

Wszystkim, którzy wierzą w skuteczność propagandy sukcesu, prof. Nałęcz przypomniał, że w II RP skończyło się na buncie przeciwko władzy. Bo w rządzących ludzie widzieli winnych swoich kłopotów.

Ale dopiero klęska w 1939 roku "uświadomiła całemu narodowi, że został oszukany".

- Obiecywano rzeczy wielkie: że Polska będzie mocarstwem, że będzie liderem międzymorza. I że to rejon międzymorza będzie dyktować warunki całej Europie. To żenujące, gdy te same hasła pojawiają się w obecnej propagandzie. Nikt nie patrzy na to, jak to się skończyło w 1939 roku - zauważył prof. Nałęcz, były doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj audycji. Dowiesz się:

 • jak powstał mit II RP,
 • na czym polegało szczęście sanacji i dlaczego było jednocześnie nieszczęściem społeczeństwa polskiego?
Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (87)
Prof. Tomasz Nałęcz opisuje dwudziestolecie międzywojenne
Zaloguj się
 • fiqumiku

  Oceniono 42 razy 14

  Wylegly na forum miernoty i szczekacze pisowskiej komuny, potomkowie pzpr-owskich dygnitarzy. Znajdzcie sobie uczciwa prace, a prof Nalecza nie czytajcie, bo nic nie rozumiecie. Szkoda, ze macie mozgi i ich nie uzywacie, wielka szkoda

 • starszy58

  Oceniono 9 razy 5

  To oczywiste, że PiS to taka pokraczna reinkarnacja sanacji z całym sanacyjnym dobrodziejstwem inwentarza. Defilady, akademie, "nie oddamy guzika", apele, a jak przyjdzie co do czego - droga na Zaleszczyki.

 • salsolo.4

  Oceniono 20 razy 4

  No i jeszcze jedna różnica: Piłsudski miał zapędy autorytarne, ale to był jednak mąż stanu, był normalnym facetem - miał żonę (nie jedną). Gdzie karakanowi do Piłsudskiego.

 • ruter77

  Oceniono 46 razy 4

  Jak widać na forum PiStrole dalej opłacani z naszych podatków sieją zamęt na forach.

 • skandy5

  Oceniono 5 razy 3

  Na szczęście historia wraca tylko jako farsa

 • idioteka-narodowa

  Oceniono 11 razy 3

  Kaczyński i Morawiecki kłamiąc na każdym kroku, obrażają Naród ,wykorzystując 100 lecie Niepodległości,Prezydent obraża pamięć historyczną Polaków,przekręcając fakty.Wiedzą,że nieoczytany Naród,łyknie każde łgarstwo.

 • raz1dwa2trzy3

  Oceniono 39 razy 3

  Dla tumanów, trudne słowa opisujące historię
  wyzwalają histerię.

  PISboty się zapętlają.

 • gabrielr

  Oceniono 14 razy 2

  Administrator Michnik nie umie liczyć ilości ocen. Podaje już oceniałeś.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX