Jak rozpoznać, że dziecko było molestowane? Ekspertka: Największe spustoszenie robią osoby zaufane

Dzieci, które były wykorzystywane seksualnie zachowują się inaczej niż wcześniej. Psycholożka, Grażyna Lewko, tłumaczyła w TOK FM, co powinno zaalarmować rodziców i jak rozmawiać z dziećmi o problemach.

Grażyna Lewko, psycholożka i psychotraumatyczka pracująca z ofiarami molestowania seksualnego, po wielu latach prowadzenia terapii uważa, że "nie niestety ma takiej rzeczy, której dorośli nie zrobiliby dziecku". Dlatego tak ważne jest słuchanie go i zwracanie uwagi na zmiany w jego zachowaniu. 

Jak zorientować się, że ktoś może krzywdzić bliskie nam dziecko?

Zdaniem psycholożki bardzo ważne jest uważne słuchanie dziecka. 

- Największe spustoszenie robią  osoby, do których dziecko i rodzice mają zaufanie. Np. ojciec, mama, przyjaciel rodziców, ksiądz. Podstawowe poczucie zaufania, które pozwala nam żyć, jest u takiego dziecka zdruzgotane - mówiła gościni Karoliny Głowackiej oraz dodała: - Jego odbudowanie jest bardzo trudne i wymaga wysiłku od różnych dorosłych.

Specjalistka zaznaczyła, że rodzice często nie chcą słuchać dzieci, ponieważ oczekują, że będą one grzeczne.  

- Dziecko, które było wykorzystane seksualnie, nie może być grzeczne. Ono nie daje sobie rady z przeżyciami, które cały czas ma w pamięci. Istotne jest, aby wiedzieć, że skrzywdzone dziecko zachowuje się inaczej. Coś zaczyna się z nim dziać - mówiła ekspertka, podkreślając, że powinno się w takiej sytuacji zapytać, dlaczego syn czy córka zachowują się w dany sposób, porozmawiać o tym, co się stało, spytać co ich trapi.

Czytaj też: Jan Paweł II wiedział o przemocy księży? "Całkowicie ignorował doniesienia o molestowaniu dzieci"

Psycholożka przytoczyła również historię jednej ze swoich małych pacjentek. -Dziewczynka zapytana na konsultacji o to, dlaczego opowiada to wszystko osobie, którą widzi pierwszy raz w życiu, odparła, że robi to, ponieważ widzi, że ja chcę słuchać - mówiła w TOK FM ekspertka i dodała, iż tylko od dorosłych zależy czy będą chcieli usłyszeć o problemie swojego dziecka. 

Molestowanie dzieci. Jak je rozpoznać, jeśli dziecko nic nie mówi?

Gościni TOK FM podkreśliła, że dzieci pokazują swoim zachowaniem, że przeżyły coś strasznego. Starsze będą zachowywać się inaczej niż wcześniej, natomiast u zupełnie małych będzie to można zaobserwować w "zabawie'. 

- Małe dzieci są niezwykle wiarygodne. One pokazują to, co przeżyły. Kiedy bawi się dziecko, które przeżyło coś strasznego, to ono bawi się w taki sposób, że my odwracamy wzrok - mówiła specjalistka, zaznaczając, że dziecko będzie "bawić się" w ten sposób w różnych miejscach, również w szkole czy przedszkolu. 

Czytaj też: Upamiętnią dzieci skrzywdzone przez księży. "Kościół perfekcyjnie chroni sprawców"

Jak edukować dzieci, aby nikt ich nie skrzywdził? 

Zdaniem Grażyny Lewko najważniejsza jest edukacja i rozmowa. - Należy powiedzieć dziecku, że jeśli ktoś będzie zachowywać się w taki sposób, że poczuje ono niepokój, albo będzie próbować je dotykać, to jest to zakazane. Nie wolno, żeby dorosły się tak zachowywał - tłumaczyła psycholożka. 

- Musimy dziecko przygotowywać, że jest coś takiego [jak molestowanie seksualne - red.]. Że nie wsiada się bez wiedzy rodziców do czyjegoś samochodu, nawet jeżeli to jest znajomy - mówiła ekspertka. 

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

 • Czy jeśli było się skrzywdzonym, to warto o tym teraz powiedzieć;
 • Dlaczego dorośli tak bardzo ufają księżom;
 • Jakie znaczenie ma szybka terapia w gabinecie terapeutycznym;
 • Dlaczego dzieci ukrywają swoją traumę;
Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (12)
Molestowanie seksualne dzieci. Jak rozpoznać, że dziecko było molestowane?
Zaloguj się
 • 4v

  Oceniono 2 razy 2

  W komentarzach, co oczywiste, zejdzie na kk i księży.

  Tak, mnóstwo tam zboków i złych ludzi, tak, zamiatali pod dywan wszelkie patologie i należy ich za to osądzić. ALE!

  Ale bardzo proszę, nie popełniajcie pewnego skrótu myślowego. Pewnego wygodnego wybiegu umysłowego, mechanizmu obrony ego. Największe zło tworzy dzieciakowi RODZINA! Wujkowie, ojczymowie, starsi bracia/kuzyni! Nie znam dokładnych liczb, ale jest wiele razy bardziej prawdopodobne, że dzieciaka zgwałci wujek/kuzyn, niż jakiś ksiądz! Pamiętajcie o tym!

  Pamiętajcie zwłaszcza Wy, ortodoksyjni ultra-antyklerykałowie. Wasze córki, synowie, wnuki, zapewne nawet obok księdza stać nie będą, chyba że w autobusie (jest jakiś dobry ksiądz, co nie wozi dupska własnym autem?).

  Ale Wasze dzieci i wnuki nadal mają wujków, kuzynów, dziadków (na przykład Was xd, ewentualnie tego od strony zięcia). I oni nadal bardzo często mogą wykorzystać sytuację. Nie muszą być pedofilami. Wystarczy że mają niską moralność (częste dziś) za to dużą niepohamowaną chuć. Okazja czyni złodzieja, ale i gwałciciela.

  Sprowadzanie wszystkiego do księży, ale i np "zboków z internetu", oraz "zboków z krzaków" jest bardzo, bardzo wygodne. Uspokaja sumienia. ale to WIEKI BŁĄD!

 • Oceniono 1 raz 1

  Jak poznać czy dziecko było molestowane? a mianowicie tak:, jak wróci z kościoła z religii poprosi ciebie tato daj mi jeszcze Snickersa- To znaczy że już po ptakach !

 • Oceniono 1 raz 1

  O sakralna obłudo, o eklezjalna hipokryzjo, św. Jan Paweł 2 opiekun pedofilów i innych konsekrowanych seks dewiantów.

 • jw0022

  Oceniono 6 razy 0

  Jest coś jeszcze ciekawszego. Najpierw kościółek demonizuje sex (homoseksualny w szczególnoścj), a nastepnie r...żnie małe dzieci(chłopców w szczególności).

 • Marek Marek

  Oceniono 5 razy -1

  poczekajcie na chwile gdy geje będa mogli adoptowac dzieci, wtedy będzie sodoma i gomora, juz były takei przypadki, dziecko było do pedalskiego trójkącika w łózku i jedne tatus pakował dziecku ptaka do ust a drugi tatuś pakował dziecku ptaka do tyłka. przypomne tylko, że Bierdoń jest Gejem i gazeta.pl co chwila wypisuje o nim zaszczytne pierdoły aby tylko prezydentem Polski został

 • szlachcic

  Oceniono 8 razy -2

  "Największe spustoszenie robią osoby zaufane"

  i dlatego klechy to wykorzystuja!!!!!!!
  mamusia z tatusiem w domu mowia ze klecha to dobrodziej i efekty mamy

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX