"Kolega założył różową bluzę, nauczycielka potępiła gejów". Młodzi napisali do kandydatów na prezydenta Warszawy

Pierwszy dzień szkoły już za nami, tymczasem uczennice i uczniowie z Ligi Młodzieży Wolnościowej zwrócili się do kandydatów na prezydenta Warszawy. Chodzi o ochronę dzieci i nastolatków przed prześladowaniami.

List, który napisali uczniowie został wyświetlony przez ponad 36 tys. osób, a podpisało się pod nim ponad 650 osób. Wśród sześciu postulatów, których spełnienia młodzi oczekują od przyszłego prezydenta Warszawy, znajduje się ochrona uczniów przed przemocą kolegów i nauczycieli motywowaną nienawiścią na tle homofobicznym i z wszelkich innych powodów.

O to, czy zwalnianie nauczycieli stosujących przemoc to realistyczny pomysł, po co wpisywać zakaz dyskryminacji do szkolnego regulaminu i jakie szanse ma wprowadzenie warsztatów antydyskryminacyjnych, tokfm.pl zapytał jednego z inicjatorów akcji, Ignacego Bresa.

Anna Dryjańska: Do kogo skierowaliście list ws. ochrony uczniów i uczennic przed przemocą?

Ignacy Bres: Do wszystkich kandydatów na prezydenta Warszawy. Wkrótce otrzymają go sztaby wszystkich polityków.

A które sztaby już go mają?

Jana Śpiewaka z Wygra Warszawa i Rafała Trzaskowskiego z Koalicji Obywatelskiej. Nie ukrywam, że to tu widzimy największe szanse na poparcie naszych postulatów. Śpiewak podpisał Warszawską Kartę LGBT+, hasłem Trzaskowskiego jest "Warszawa dla wszystkich".

W zeszłym tygodniu na Twitterze kandydat PiS, Patryk Jaki, wyraził oburzenie postępowaniem partyjnej koleżanki, poseł Krystyny Pawłowicz. Sugerował, że podczas posiedzenia nowej KRS przesłuchiwała kandydata do Sądu Najwyższego z orientacji seksualnej.

To dobrze o nim świadczy, ale samo oburzenie nie wystarczy. Potrzebne są realne działania. Bylibyśmy szczęśliwi, gdyby przyjął nasze postulaty, ale nie wstrzymujemy oddechu.

A propos realnych działań... Po co wpisywać do szkolnego regulaminu, że dyskryminacja jest zakazana? Przecież o tym mówi już Konstytucja RP, która obowiązuje także w budynku szkolnym.

Zdajemy sobie z tego sprawę, ale w praktyce dla dyrektorów i nauczycieli ważniejszy bywa właśnie regulamin placówki, a nie ustawa zasadnicza. Gdyby taki punkt był w regulaminie, to dyrekcji trudniej byłoby obrócić sprawę w żart, a nauczyciel lub uczeń zastanowiłby się dwa razy, zanim zrobi coś głupiego.

Czyja przemoc jest gorsza - nauczycieli czy uczniów?

Nauczycieli. Często dzieje się tak, że dyrekcja ich kryje. Uczniów udaje się czasami opanować, jeśli znajdzie się nauczyciel, który powie "dość".

Możesz podać przykład, gdy nauczyciel z sukcesem interweniował?

Choćby w moim przypadku. Jako jedna z kilku osób nie uczęszczałem na szkolną katechezę. Część rówieśników zaczęła mi dokuczać, wytykać mnie palcami. Wtedy wkroczyła nauczycielka, która to wszystko zobaczyła. Powiedziała, że jest ateistką i nie chodzi do kościoła. Zapytała moich kolegów, czy teraz będą się z niej wyśmiewać. No i wyśmiewanie się skończyło jak nożem uciął.

Ale sam wspominasz, że niektórzy nauczyciele nie dość, że nie bronią uczniów, to sami stosują wobec nich przemoc.

W mojej szkole miała miejsce kuriozalna sytuacja, gdy nauczycielka, która miała się opiekować uczniami na wycieczce, zaczęła przemowę o tym, że bycie gejem to choroba. A to tylko obserwacja jednego ucznia z jednej szkoły. Takich przykładów są tysiące.

Zaraz, a dlaczego w ogóle zaczęła mówić takie rzeczy?

Dlaczego? Bo myśli, że jej wolno, choć dobrze wie, że ma również tęczowych uczniów. A bezpośrednim pretekstem było to, że koledze było zimno i pożyczył różową bluzę od koleżanki. Kolega założył różową bluzę, nauczycielka potępiła gejów.

Wasze postulaty nie dotyczą jedynie zapobiegania przemocy homofobicznej. Dlaczego?

Bo prześladowcy biorą na cel także osoby z nadwagą, biedniejsze, w jakiś sposób nie przystające do wzorców... Jeśli uczeń jest w szkole wyzywany lub bity, to nie powinno się to dziać niezależnie od motywacji sprawców.

Wszystko pięknie, ale czy nie zapominacie o kuratoriach? Przypomnę, że podlegają rządowi, którego członek ostatnio rzucił tekst o "sodomitach". Samorządy mają ograniczony wpływ na to, co się dzieje w szkołach.

Ale jakiś mają. Mogą tworzyć dobre praktyki i atmosferę, która pozwoli nam poczuć się bezpieczniej. A to byłaby zmiana na lepsze, nawet jeśli nadal będzie nad czym pracować.

Postulaty Ligi Młodzieży Wolnościowej
1. Żądamy wpisania do każdego regulaminu szkolnego (w niezmienionej formie) podpunktu: “Niedozwolona jest dyskryminacja ucznia ze względu na płeć, orientację seksualną, wygląd, pochodzenie etniczne, narodowość, wyznanie lub jego brak, poglądy polityczne i światopogląd”.
2. Żądamy organizowania obowiązkowych warsztatów antydyskryminacyjnych w szkołach.
3. Żądamy zwolnienia nauczycieli propagujących i prezentujących w szkole poglądy seksistowskie, rasistowskie, ksenofobiczne, homofobiczne.
4. Żądamy niewpuszczania do przestrzeni szkolnej grup/osób z zewnątrz otwarcie propagujących poglądy dyskryminujące.
5. Żądamy reakcji ze strony nauczycieli w przypadku dyskryminacji lub prześladowania.
6. Żądamy adekwatnych kar dla prześladowców.
Czy przyszły prezydent Warszawy powinien zrealizować postulaty uczniów i uczennic z Ligi Młodzieży Wolnościowej?
Więcej o:

APLIKACJA TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (32)
Pierwszy dzień szkoły 2018 a wybory samorządowe. Uczniowie i uczennice apelują do kandydatów na prezydenta Warszawy
Zaloguj się
 • andrzej1.61

  Oceniono 2 razy 2

  Taka nauczycielka prowadza dzieci do proboszcza żeby je gwałcił, taka "narodowa" natura widocznie członkini ONR

 • gruppe

  Oceniono 2 razy 2

  Brawo młodzi!
  Jest nadzieja o którą dzisiaj tak trudno.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 12 razy 2

  Nachalnosc tego srodowiska spowoduje wkrotce skutek przeciwny do zamierzonego, w koncu sprowokujecie spokojnych ludzi i dojdzie jeszcze do jakiejs tragedii.
  Mowimy o sferze intymnej, ktora jest jakims tam sekretem zarezerwowanym w kulturze srodziemnomowrskiej dla stron bezposrednio zaangazowanych.
  Prawo naturalne definicyjnie i nie tyko wyklucza mozliwosc uznania was za rodzine, zyjcie jak chcecie i dajcie innym zyc.

 • askompas

  0

  A ze mnie się śmiano, jeszcze na studiach, że chodzę do kościoła. Nie odpowiadałem na te zaczepki. Ten kto się śmiał, później sam zaczął chodzić do kościoła.
  Nie muszę się zgadzać z drugą osobą aby ją szanować. Szanujmy się jednak nawzajem. I nie narzucajmy innym na siłę swojego poglądu. Dobry przykład lepiej działa na innych niż mówienie komuś jaki ma być. Ale przyjaciół możemy sobie sami wybierać. Nie będę jednak akceptował zachowań gorszących, zwłaszcza tam gdzie są również dzieci. I tu jest granica tolerancji.

 • rastablaster

  Oceniono 6 razy 0

  Na różowo gó...arzu ubieraj się na festyn, dyskotekę. Na rozpoczęcie roku szkolnego obowiązuje inna garderoba.

 • elemir

  Oceniono 14 razy 0

  "W mojej szkole miała miejsce kuriozalna sytuacja, gdy nauczycielka, która miała się opiekować uczniami na wycieczce, zaczęła przemowę o tym, że bycie gejem to choroba. "

  No zdrowe to nie jest na pewno. W tym również dosłownie. Wszak to w tych środowiskach zaobserwowano najpierw Gay Related Immunodeficiency Virus, znany potem jako HIV i w nich właśnie dochodzi na Zachodzie do największej liczby nowych zakażeń.

 • masofrev

  Oceniono 3 razy -1

  Ignacy żąda... A sam nie ma pojęcia, że nie istnieje "regulamin szkolny", tylko statut szkoły. I, drogi Ignacy, na jakiej podstawie mają być zwalniani ci nauczyciele, ha? A za warsztaty antydyskryminacyjne to Ignacy zapłaci z własnej kieszeni?

 • jabbaryt

  Oceniono 8 razy -2

  Homoseksualistów nie mozna przesladowac i wykluczać z życia społecznego z powodu ich choroby. Z drugiej strony nie zgadzam sie na traktowanie homoseksulalizmu jako orientacji i to jeszcze równoprawnej. Jesteśmy społeczeństwem opartym na heteroseksualnej rodzinie i nie ma zgody na zmiane norm społecznych które to maja zmienić. W szkole czy pracy jestesmy obywatelami i nie musimy manifestowac swoich preferencji seksualnych czy zboczeń.

 • westgreg

  Oceniono 4 razy -2

  “Niedozwolona jest dyskryminacja ucznia ze względu na płeć, orientację seksualną, wygląd, pochodzenie etniczne, narodowość, wyznanie lub jego brak, poglądy polityczne i światopogląd”

  Czyli toalety tylko koedukacyjne?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX