"Tę obwolutę trzeba wypełnić treścią". Co ma do zaoferowania polityk Robert Biedroń?

Robert Biedroń ogłosił, że chce tworzyć nową rzeczywistość polityczną. Oczekiwania są duże. Czy samorządowiec ma szansę im sprostać? Komentatorzy Poranka Radia TOK FM mają wątpliwości.

Robert Biedroń zdecydował, że nie będzie ponownie kandydować na urząd prezydenta Słupska. Chce tworzyć nową siłę polityczną. Na deklarację od razu zareagowała Partia Razem. Adrian Zandberg zadeklarował chęć rozmowy o wspólnym starcie w eurowyborach. 

Stefan Sękowski z "Nowej Konfederacji" zastanawiał się w TOK FM, skąd biorą się wielkie nadzieje związane z Biedroniem.

- Poza sobą samym nie ma zbyt wiele do zaoferowania polityce. Tę obwolutę trzeba wypełnić treścią. Do tej pory była to treść związana z LGBT - stwierdził publicysta. 

Z taką oceną nie zgodziła się Agata Diduszko-Zyglewska. - Redukowanie działalności Biedronia tylko do spraw LGBT, to jest już nieaktualne. Ma doświadczenie samorządowe w wielu sprawach. To fajnie, że zdecydował się zrobić krok. Zobaczymy czy mu się uda. Nie powiedział jeszcze, co chce zrobić. Czekam na założenia programowe - podkreśliła publicystka "Krytyki Politycznej".

- Od polityka, który nie od wczoraj jest w polityce, oczekiwałbym, że będę wiedzieć, co chce zrobić - dopowiedział Sękowski. 

Robert Biedroń wyrasta na sprzecznych oczekiwaniach?

Zdaniem dr Roberta Sobiecha z Collegium Civitas "zjawisko Roberta Biedronia i jego ugrupowaniem budowane jest na fali silnych, ale sprzecznych oczekiwań". 

- Po pierwsze jest to nawiązanie to tych wszystkich prób tworzenia partii lewicowych. Po drugie jest też kreowane oczekiwaniem, że może jakiś nowy byt sprawi, że scena polityczna zostanie zmieniona. To są oczekiwania emocjonalne - podkreślił gość TOK FM. 

Czytaj też: Aleksander Kwaśniewski radzi Robertowi Biedroniowi: powinien dotrzeć do niegłosujących

- Dobrze, że w końcu to zrobił, ale co dalej? Startuje od zera, nie ma żadnej bazy. Trzeba mieć ludzi, organizację, fundusze. Biedroń tego nie ma. Z natury rzeczy będzie musiał rozmawiać z istniejącymi ugrupowaniami. Ma z jednej strony SLD, a z drugiej Partię Razem - oceniał szanse polityka dr Sobiech oraz dodał: - Wiara, że on to zjednoczy i zintegruje... To jest szalenie trudne zadanie.

Według socjologa Biedroń będzie atrakcyjny dla części wyborców PO. Ale w odsunięciu PiS od władzy nie pomoże osłabianie Platformy, przez odebranie jej wyborców.

Lewica nas jeszcze zaskoczy?

Agata Diduszko-Zyglewska zwróciła uwagę, że Partia Razem zaczęła zmieniać narrację i współpracować z różnymi formacjami, nie tylko z ruchami miejskimi. - Dzieje się teraz taki ruch, który może zmienić scenę polityczną - mówiła o deklaracji Adriana Zandberga ws. rozmowy z Robertem Biedroniem.

Czytaj też: Robert Biedroń wystartował za szybko czy się spóźnił? Komentatorzy o szansach nowej formacji

Publicystka zaznaczyła, że politycy lewicy w sezonie wyborczym stosują różne taktyki. - Z jednej strony mamy Barbarę Nowacką, która próbuje włożyć agendę lewicową do agendy Koalicji Obywatelskiej (tworzoną głównie przez PO i Nowoczesną - red.), mamy lewicowe ruchy i partie, które otwierają się na współpracę ze wszystkimi  oraz Biedronia, który jest teraz "płynny". Te wszystkie drogi otwierają nowe możliwości, które mogą nas zaskoczyć - stwierdziła Diduszko-Zyglewska.

Robert Biedroń będzie gościem Poranka Radia TOK FM w środę (5 września). 

Książka Roberta Biedronia dostępna jest w formie ebooka w Publio.pl >>

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

 • Jak może wyglądać polska scena polityczna;
 • O sytuacji w szkołach;
 • O neonazizmie w Niemczech i chorobach społecznych w Polsce.

Robert Biedroń niczym Anders na białym koniu? Według Kozińskiego wszystko zależy od wyniku PO w wyborach

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (10)
Agata Diduszko-Zyglewska, dr Robert Sobiech i Stefan Sękowski w TOK FM. Rozmowa Jana Wróbla
Zaloguj się
 • 2bxornot2b

  Oceniono 12 razy 6

  To niewatpliwie oferta politycznego odbytu i nie tylko politycznego.

 • rastablaster

  Oceniono 12 razy 6

  Biedroń - nadzieja korporacyjnych prostytutek - max 5%

 • swobodan1

  Oceniono 5 razy 3

  Robert Biedroń to polityczny odbyt !

 • swobodan1

  Oceniono 5 razy 3

  Propozycja Roberta Biedronia to stosunek odbytniczy od tyłu !

 • swobodan1

  Oceniono 4 razy 2

  Biedroń jest rozpoznawalną postacią od tyłu !

 • swobodan1

  Oceniono 6 razy 0

  Bardzo chętnie wypełnię odbyt Roberta Biedronia treścią czytaj spermą !
  Co z pedofilią w Słupsku czy to samo co z molestowaniem i gwałtem w "GW"
  i Krytyce Politycznej czyli zamieciono sprawę pod tzw dywan ?
  Słupsk czeka na wyjaśnienie przez geja Roberta Biedronia sprawy pedofilii !

 • mm0427

  Oceniono 2 razy -2

  Problem polskiej sceny politycznej to zabetonowanie POPiSem. PiS na razie jest nie do ruszenia, ale PO i jej żenująca postawa oraz pseudowalka o demokrację mogą być łatwiejsze do usunięcia. A to zawsze coś na początek. Zdrowa scena polityczna nie może być zabetonowana poprzez religijny PZPR. Bo przecież na tym de facto polegał pozornie atrakcyjny pomysł z POPiSem.

 • siwywaldi

  Oceniono 8 razy -2

  Od ponad trzech lat, a dokładnie od chwili pełnego "hallo" zmniejszenia wynagrodzeń w słupskich wodociągach piszę, że Biedroń jest zwykłym populistą, liczącym na tani poklask, bo NIC tak nie ucieszy Polaka jak wiadomość, że drugiemu obniżono pensję :-)).

  Ale jak widać grunt jest podatny, bo fanclub Biedronia trzyma się nieźle, a są i tacy, którzy widzą w nim usadzonego na stołku Prezydenta RP Zbawcę... :-))

 • pinio67

  Oceniono 6 razy -4

  Brawo dla Pani za dictum na sam koniec audycji - przywołanie informacji z książki "Młyny boże", jak to klechy w 1942 r. zalecały .... modlić się o nawrócenie Żydów. Dla chętnych polecam dzieło "Polityka papieska w XX w." Deschnera. Każdy powinien. Tego powinno się uczyć w szkołach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX