Wybory w Szwecji już w niedzielę. Partia nacjonalistyczna zmierza po najlepszy wynik w historii

Według wstępnych sondaży, to skrajnie prawicowa i antyimigrancka partia Szwedzcy Demokraci zmierza po najlepszy wyborczy wynik w swojej historii. Na populistów głos może oddać nawet co piąta osoba.

Dobiega końca kampania przed niedzielnymi wyborami w Szwecji. Jest zacięta, bo sondaże wskazują na niewielkie różnice między trzema partiami na czele stawki: socjaldemokratami, centroprawicą i skrajną prawicą. 

Jednak według wstępnych sondaży, to skrajnie prawicowa i antyimigrancka partia Szwedzcy Demokraci zmierza po najlepszy wyborczy wynik w swojej historii. Na populistów głos może oddać nawet co piąta osoba. 

Według ekspertów, popularność partii wynika między innymi z tego, że odebrała część postulatów rządzącym socjaldemokratom. Szwedzcy Demokraci chcą na przykład obniżki podatków i cen paliwa, a także podniesienia emerytur. Większość sondaży daje im drugie miejsce w wyborach, za socjaldemokratami, ale najnowsze badanie pracowni YouGov przeprowadzone na przełomie sierpnia i września wróży im wygraną, choć nie pozwalającą na samodzielne rządy. Dotychczas większość szwedzkich partii odmawiała współpracy ze skrajną prawicą.

Podczas debaty przedwyborczej, Paula Bieler, polityczka z partii Szwedzcy Demokraci, odpowiadała na zarzuty o celowe sianie strachu przed imigrantami.

- Lęk wynika z tego, co się teraz dzieje, a my nie mamy z tym nic wspólnego. To inne partie zaniedbały rosnącą segregację i stworzyły takie społeczeństwo - stwierdziła.

Kampania partii dotyczyła nie tylko imigracji. W zorganizowanej 6 września debacie w Sztokholmie, kandydaci odpowiadali m.in. na pytanie o globalne ocieplenie. Według ekspertów partia postuluje, by Szwecja skupiła się na wspieraniu walki z ociepleniem klimatu, ale nie u siebie, a w innych, słabiej rozwiniętych krajach.

Kandydaci z neonazistowską przeszłością

Kim są Szwedzcy Demokraci? Powstali w latach 80., osiem lat temu po raz pierwszy weszli do parlamentu i od tego czasu ich popularność regularnie rośnie. Szwedzcy Demokraci opierają swój program na hasłach antyimigracyjnych – twierdząc, że przyjmowanie uchodźców zagraża tożsamości Szwedów. Chcą więc zamknąć granice – i zapowiadają, że będą pomagać ofiarom konfliktów, ale w miejscu ich pochodzenia.

Tymczasem szwedzcy reporterzy z gazety "Expressen" - razem z antyrasistowską fundacją Expo - odkryli, że na listach Szwedzkich Demokratów znalazło się kilka osób, które działały w neonazistowskich organizacjach. 

Dziennikarze próbowali rozmawiać o tym z kandydatami, jednak jeden z nich nazwał śledztwo polowaniem na czarownice, a kontakty z neonazistami tłumaczył błędami młodości.

Czytaj więcej: Neonaziści na listach wyborczych do parlamentu. Szef Szwedzkich Demokratów: Nie można wykluczać ludzi z polityki

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (135)
Szwedzcy Demokraci i wybory w Szwecji
Zaloguj się
 • aaa.dziewczyny.zatrudnie

  Oceniono 46 razy 36

  Szwedzcy Demokraci to nie partia nacjonalistów tylko partia ludzi normalnych wy lewackie czopki

 • qawsedrftg

  Oceniono 33 razy 21

  Rok 2035. W Goeteborgu podłożono bombę w meczecie szyickim. Zginęło 200 osób. Do zamachu przyznały się Brygady Męczenników al-Sztokholm. W odwecie bojownik szwedzkiego Hamasu otworzył ogień na targowisku w sunnickim w większości Malmoe, 54 osoby zabite i ponad 100 rannych. Premier Szwecji Mohammed al-Khourani zaapelował o zachowanie spokoju i przestrzeganie konstytucyjnego porządku. ONZ rozważa wprowadzenie misji stabilizacyjnej z udziałem polskich żołnierzy.

 • vader2010

  Oceniono 24 razy 20

  Realny wynik pewnie będzie jeszcze wyższy. Na razie niektórzy jeszcze się wstydzą w sondażach przyznać bo wszak to nieporawne tak myśleć...

 • basileus25

  Oceniono 26 razy 18

  tp antysemickie, wstrętne i nie może być prawdą co piszecie - straciliście czujnośc rewolucyjną na czerskiej?

 • smok61

  Oceniono 26 razy 16

  Następny kraj , który został zniszczony przez politykę multi kulti .
  Szwecja z najbezpieczniejszego kraju w europie uplasowała się pod względem gwałtów , pośród najbiedniejszych krajów afryki.
  Co się działo ostatnimi czasy w szwecji ;
  - bomby pod komisariatami policji
  - strefy no go
  - seria gwałtów po których policja prosiła obywateli aby po zmroku nie wychodzili z domu. To po tym , jak gwałciciele spalili podbrzusze dziewczynki .
  - kobieta zgwałcona na klatce schodowej. Bandyci ni ukarani mimo zapisu monitoringu , bo policja przez rok szukała śladów ( spermy) w klatce obok.
  - niedawno na osiedlach , w biały dzień , spalono ponad 100 samochodów .
  - gwałt na Szwedce był transmitowany na żywo w internecie .
  - pożary lasów , wobec ktorych Szwecja była bezsilna, posiadają tylko lokalną straż pożarną .
  - podpalenia meczetów i proba spalenia szkoły żydowskiej wraz z uczniami.
  - sądy uniewinniają sprawców (imigrantow) z oskarżeń o gwałt ponieważ oni "mają inną kulture"
  - inwigilacja prasy za pomocą ustawy o "mowie nienawiści" . Takie komentarze jak w Wyborczej w Szwecji są absolutnie niemożliwe.

  W 2018 ROKU WEJDZIE USTAWA O BEZKARNYM PRZEKAZANIU POLICJ GRANATOW RĘCZNYCH . Liczy się, że w posiadaniu arabskich gangów jest tysiące granatów.
  =========
  Przeczytajcie statut Szwedzkich demokratów . Wtedy gazetka nie będzie robiż z was idiotow mowiąc o " skrajnych nacjonalistach" . U nas takie plany to mają feministki i geje .

 • masofrev

  Oceniono 36 razy 16

  Dziw... 20% tolerancyjnych i otwartych na świat Szwedów nie chce w kraju muzułmańskich "uchodźców". Ani chybi - putinowska propaganda ich omamiła!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX