Socjolog o wypowiedzi Dudy: Wyobrażona więź jest potrzebna do funkcjonowania każdej wspólnoty. Także Polski

- Prezydent przywołał koncepcję wspólnoty wyobrażonej, stworzoną przez Benedicta Andersona. I poprzestał w tej lekturze na okładce - ocenił Adam Ostolski w Analizach Radia TOK FM.

- Kiedy nasze sprawy zostaną rozwiązane, wtedy zajmiemy się sprawami europejskimi. A na razie niech nas zostawią w spokoju i pozwolą naprawiać Polskę - mówił Andrzej Duda podczas wystąpienia w Leżajsku. 

- Uczynimy wszystko, żebyście państwo mieli przekonanie, że zrealizowano zobowiązania wyborcze, ze ktoś wreszcie myślał o obywatelach, a nie tylko o swoich sprawach, czy jakiejś wyimaginowanej wspólnocie, z której dla nas niewiele wynika. Wspólnota jest nam potrzebna tutaj, w Polsce - dodał prezydent. Jego słowa wywołały duże kontrowersje. Część komentatorów uznała je nawet za zapowiedź polexitu.

Socjolog i publicysta z Wydziału Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego Adam Ostolski, członek Partii Zielonych, napisał w odpowiedzi na słowa prezydenta, na Twitterze: "Tak, Unia Europejska jest wspólnotą wyobrażoną".

- Wbrew pozorom, nie zgodziłem się w tej wypowiedzi z Andrzejem Dudą. Pan prezydent przywołał pewną koncepcję wspólnoty wyobrażonej, ale podobnie jak wiele osób, przywołuje koncepcję stworzoną przez brytyjskiego socjologa Benedicta Andersona. I poprzestał w tej lekturze na okładce - powiedział Adam Ostolski w Analizach Radia TOK FM.

Jak mówił dalej, żeby być wspólnotą, musimy sobie wyobrażać, że w pewnym sensie łączy nas ten sam los: że jesteśmy jakoś wymienni, jakoś wzajemnie za siebie odpowiedzialni i solidarni.

- Ktoś musiał sobie wyobrazić kontynent europejski tak, że zamiast wojen między narodami, dominującą formą relacji była wspólnota gospodarcza. To był pomysł, który najpierw zrodził się z wyobraźni, a potem został przełożony na politykę - powiedział gość Radia TOK FM.

Od wspólnoty wyobrażonej do wspólnoty faktycznej

- Między Unią Europejską, jako wspólnotą pewnych wartości, a narodem jako wspólnotą wartości, są różnice. Choćby dlatego, że ta wyobrażona wspólnota europejska jest dopiero w fazie konstrukcji. Nie jest jeszcze głęboko zakorzeniona w świadomości potocznej wielu osób - powiedział socjolog.

I dodał, że w Polsce zaczynamy się powoli degradować z poziomu wspólnoty wyobrażonej - czyli naprawdę istniejącej (bo połączonej jakąś wspólną ideą - przyp. red.) - do wspólnoty czysto faktycznej.

- Istniejemy na tym samym terytoriom, podlegamy tym samym władzom publicznym, wiec dużo faktycznych rzeczy nas łączy. Pytanie jednak, czy rzeczywiście jesteśmy wspólnotą? Moim zdaniem poziom fundamentalnego "pęknięcia" jest głębszy, niż przez większość polskiej historii - tłumaczył Adam Ostolski.

Przekonywał, że brak akceptacji obcych poglądów, jaki obserwować możemy w polskim społeczeństwie, rozmontowuje tę wyobrażoną więź, która jest potrzebna do funkcjonowania jakiejkolwiek wspólnoty. Podkreślił, że jest ona również potrzebne do udźwignięcia instytucji nowoczesnego, demokratycznego państwa.

Czytaj też: Szef Ludowców o słowach prezydenta o UE: Brnie w ślepą uliczkę

Więcej o:

APLIKACJA TOK FM

Komentarze (37)
Adam Ostolski: Wyobrażona więź jest potrzebna, także w Polsce. Andrzej Duda
Zaloguj się
 • swansea

  Oceniono 15 razy 3

  hehehehe - a jeszcze z dwa dni temu czytałem w GazWyb , że w Polsce nie ma żadnej wspólnoty i to generalnie mit.. ale to było równoległe z paplaniną PADa... więc teraz nastąpił nowy etap.. :) gratuluję i szanuję..

 • yan57

  Oceniono 16 razy 2

  po porannej prasie dochodzę do wniosku że DEMOKRACJA jest wtedy kieedy rządzi PO mądrze mówił tylko prezyden Kwaśniewski i Komorowski a jeszcze sędziowie ci sędziowie wybrani przez PO są jedynie słuszni a i jeszcze gen Różaniski też swoje mądrości wygłasza ..znawca się znalazł ... a ci z PIS to nic nie potrafią normalnie masakra kraj w ruinie ludzie bieda ... wiecie co wam POwiem wy nie PO traficie przegrywać....

 • Mieczyslaw Pietrus

  Oceniono 6 razy 2

  Czy ten prezydent? nie byl czasem na jakims srodku, ktory robi z czlowieka szalenca igrajacego z zapalnikiem od bomby. Inaczej tego slownictwa nie sposob interpretowac.

 • Babka

  Oceniono 1 raz 1

  Nie ma wspólnoty bez partnerstwa. Biczowanie Węgier w PE i przyjmowanie Kozłowskiej w Bundestagu przekreślają wszelkie partnerskie relacje.Niemcy nie potrafią być przyjacielem,wydaje im się że są mocarstwem !!!

 • princealbert

  Oceniono 5 razy 1

  Adrian moglby zaczac od pojecia 'narodu', czyli wspolnoty par excellence wyobrazonej, nie majacej zadnego obiektywnego bytu. Zreszta jaka to moze byc wspolnota skoro pisowska dzicz jest dla mnie tak samo obca jak ufoludki.

 • alfalfa

  Oceniono 2 razy 0

  Nawet jeżeli "pęknięcie" w społeczeństwie polskim jest głębokie to nadal tego co łączy nie da się tego porównać ze wspólnotą europejską. Wspólne interesy? Nie zawsze a raczej dość często nie. Kultura? Też raczej nie (chyba, że chrześcijańska ale to coraz wyższy poziom abstrakcji). Język, historia? Zdecydowanie nie. To wręcz dzieli. Co/ma być jest spoiwem wspólnoty europejskiej a dokładniej starych krajów Unii z nowymi? Stare kraje połączyła (trochę bez ich woli) Zimna Wojna. Nowe kraje nawet podczas ZW takiego połączenia nie przeprowadziły. Jakie wspólne idee mają te dwa obozy poza zwyczajnie merkantylnymi?
  A.

 • diabel-tasmasnki-reaktywacja-d

  Oceniono 2 razy 0

  "że jesteśmy jakoś wymienni, jakoś wzajemnie za siebie odpowiedzialni i solidarni."

  Czyli Niemcy biorą odpowiedzialność za to czy Polacy mają solidarnie przyjmować uchodźców.

 • verte34

  Oceniono 2 razy 0

  Przynależność do partii politycznej czy kościoła to też wyobrażona więź.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX