Huragan Florence zmierza w kierunku południowo-wschodniego wybrzeża USA. "Sytuacja jest poważna"

Z powodu huraganu Florence, prezydent Donald Trump ogłosił stan wyjątkowy dla Karoliny Północnej i Południowej. Półtora miliona mieszkańców wybrzeża zostało ewakuowanych.

Huragan Florence zmierza w kierunku południowo-wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Amerykańskie Narodowe Centrum ds. Huraganów informuje, że obecnie to huragan 3 kategorii w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona. Wiatr wieje z prędkością 185 km/godz.

Mimo tego, że Florence słabnie, nadal pozostaje wyjątkowo groźny.

Huragan Florence spowoduje wielkie fale

Gubernator Karoliny Północnej Roy Cooper podkreślił, że sytuacja jest poważna.

- Przygotujcie się. Poprosiłem już prezydenta o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej, by uzyskać pomoc federalną najszybciej, jak to możliwe - powiedział.

Florence niesie ze sobą wysokie fale, ulewny deszcz i powodzie. Wiatr wieje w niej ze średnią prędkością około 220 kilometrów na godzinę.

Z powodu Florence ewakuowano 1,5 mln mieszkańców

Mieszkańcy zagrożonych stanów obawiają się tego, co się stanie w ciągu najbliższych dni. - Kocham ocean, ale wiem, ze trzeba z nim postępować ostrożnie. Jutro może się wydarzyć coś, co będzie miało katastrofalne skutki. Sądzę, że będzie to największy huragan, który odwiedzi ten region, od dziesiątek lat - powiedział jeden z nich.

Półtora miliona mieszkańców wybrzeża zostało ewakuowanych. Po tym, jak gubernatorzy zaapelowali o robienie zapasów, ze sklepowych znikają produkty pierwszej potrzeby. Ludzie wykupują żywność i wodę, ale też generatory prądu, bo w niektórych rejonach może nie być elektryczności. Ze sklepów znikają też baterie, latarki i świece.

Prezydent Donald Trump ogłosił stan wyjątkowy dla Karoliny Północnej i Południowej.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny