Aktywność Ludmiły Kozłowskiej nie w smak Dudzie. Media publiczne o rosyjsko-niemieckim układzie

Andrzej Duda, o sprawie wystąpienia Ludmiły Kozłowskiej w Bundestagu, rozmawiał z prezydentem Niemiec. Włodzimierz Cimoszewicz przyznał, że poziom, na który rządzący wywindowali sprawę działaczki, może zaskakiwać.

Prezeska fundacji Otwarty Dialog, decyzją polskich władz, ma zakaz wjazdu do krajów strefy Schengen. Dowiedziała się o tym w połowie sierpnia, kiedy po wylądowaniu w Brukseli, została zatrzymana i deportowana na Ukrainę, której jest obywatelką. Nie wiadomo, dlaczego polskie władze zdecydowały się wpisać Ludmiłę Kozłowską na listę osób, które nie mają prawa wjeżdżać do państw strefy Schengen. Pojawiły się informacje dotyczące wątpliwości na temat finansowania fundacji. Sama Kozłowska utrzymuje, że powodem jest aktywność jej męża Bartosza Kramka. Oboje brali udział w protestach przeciwko decyzjom rządu PiS. Kramek był bohaterem serii publikacji mediów publicznych.

Mimo zakazu Kozłowska pojechała do Berlina, wystąpiła przed posłami w Bundestagu. - Wygłosiła przemówienie na spotkaniu poświęconym prawom człowieka w Polsce i na Węgrzech. W związku z wypowiedzią prezydenta o "wyimaginowanej wspólnocie" nazwała postawę prezydenta Andrzeja Dudy "nieodpowiedzialną".  Mówiła też o atakach polskiego rządu na organizacje pozarządowe, do których władze wykorzystały media publiczne - relacjonował w Poranku Radia TOK FM Jacek Żakowski.

Dziennikarz zwrócił uwagę na to, że o wystąpieniu Ludmiły Kozłowskiej prezydent Duda rozmawiał ze swoim niemieckim odpowiednikiem. Do spotkania z Frankiem-Walterem Steinmeierem doszło wczoraj (w czwartek 13 września). Polski MSZ szybko przypomniał też Niemcom, że zakaz wjazdu Kozłowskiej na teren UE nadal obowiązuje. - Bo polskie władze otrzymały informacje od służb partnerskich, dotyczących źródeł finansowania fundacji i powiązań. Sama Kozłowska mówi, że chodzi o służby Kazachstanu, Rosji i Mołdawii. Rzeczywiście coraz bardziej niepokojące zaczynają być związki polskich władz z dziwnymi krajami - komentował Żakowski.

Interwencją Andrzeja Dudy ws. niemieckiej wizyty Ludmiły Kozłowskiej zaskoczony jest też Włodzimierz Cimoszewicz. Jak mówił w TOK FM, skoro posłowie Bundestagu byli zainteresowani tym, co ma do powiedzenia Ludmiła Kozłowska, to mieli prawo ją zaprosić. - Z samego faktu wysłuchania nic nie wynika. Ale ze zdumieniem przeczytałem, że o tej sprawie prezydent Duda rozmawiał z prezydentem Niemiec. Na poziom prezydentów państw podniesiono fakt, że ta pani została zaproszona na spotkanie w Bundestagu! - podkreślił były premier i szef polskiej dyplomacji. 

Interwencji prezydenckiej nie dziwią się zupełnie media publiczne. W TVP Info wizyta Kozłowskiej była najbardziej gorącym tematem. Dzięki stałemu komentatorowi telewizji publicznej - Jerzemu Targalskiego - dowiedzieliśmy się, że "Niemcy wypowiedziały nam wojnę" a istota paktu Ribbentrop-Mołotow jest wciąż aktualna. A Wojciech Cejrowski pytał "po co jest ta cała UE, skoro Niemcy i tak sobie robią, co chcą?".

Korespondent TVP w Berlinie próbował dyskredytować wizytę Kozłowskiej w Bundestagu. Informował na Twitterze, że wystąpienia szefowej fundacji Otwarty Dialog nie wysłuchał "żaden dziennikarz niemiecki, nawet ci z polskich redakcji".

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (14)
Ludmiła Kozłowska. Otwarty Dialog. Andrzej Duda. Bundestag
Zaloguj się
 • 2bxornot2b

  Oceniono 9 razy 5

  Ja sobie nie wyobrazam zeby federalne sluzby bezpieczenstwa Niemiec nie aresztowaly odoby ktora nawoluje do majdanu w Berlinie, deportacja to absolutne minimum. Choc wiekszosc Polakow ma swiadomosc iz nasza suwerennosc jest pochodna projekcji sily atlantyckiego mocarstwa i poki USA sa obecne w Europie puty Niemcy oficjaknie nie moga wystosowac wobec Polski ultimatum. Zbudowaliscie czerska swojemu ludowi piekna choc nieprawdziwa wizje polityki, rozne smieszne historie, zamiast realnej oceny narodowych interesow i celow.
  Zapytam na koniec jak oceniliby Niemcy wystep w sejmie osoby wydalonej z terytorium Niemiec oskarzanej o agenturalna dzialalnosc, oskarzenie o nielojalnosc to eufemizm, to ewidenty jawny wrogi gest i Niemcy wlasnie to robia sonduja jak daleko moga sie posunac bez reakcji podmiotu prawa miedzynarodowego.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 10 razy 4

  Taki np. Batory, ktory przewraca sie w grobie na wiesc o istnieniu zydowskiej fundacji jego imienia, fundacji ewidentnie wrogiej panstwowosci polskiej ktora finansuje miedzy innymi Norwegia.

 • maruda.marudna

  Oceniono 10 razy 4

  Nie dostosowała się w kraju, w którym przebywała. Trudno, żeby kraj dostosował się do Ludmiły.

 • genocidezionism

  Oceniono 6 razy 2

  AGENTA KACAPSKA lUDMIŁA W NIEMCZECH TO JEST DOWÓD NA TO ,ŻĘ POTOMKOWIE NAZISTÓW TRAKTUJA KIERUNEK WSCHODNI JAKO GŁÓWNY PRIORYTET OCZYWIŚCIE Z POMINIĘCIEM pOLSKI TO JEST TAKIE SAMO OSZUSTWO JAKIE DOKONALI NIEMIECCY OSZUŚCI Z KONCERNU VV , przekręt na 40 mld usd na silnikach diesla bez zapłaty odszkodowań w europie . tylkousa zmusiła tych niemieckich oszustow do zapłaty 10 mld usd wyrokiem sądu.
  niemcy w europie nic o tych odszkodowaniach nie mowia zlodziejska kase wzieli wzbogacili sie a media zydowsko niemiecki kit wciskają ANYTPOLSKI. OJ NIE ŁADNIE NIE ŁADNIE.

 • rastablaster

  Oceniono 8 razy 2

  Czy towarzysz redaktor mógłby poinformować słuchaczy w jaki sposób finansowana jest fundacja pani Ludmiły?

 • tomaselli

  Oceniono 5 razy 1

  A wam jest w smak zdrajcy ??? Zapomnieliscie juz , ze Rosjanie i Niemcy zawsze dogaduja sie ponad glowami Polakow , niedouczone ciolki !

 • 66kropek

  Oceniono 9 razy 1

  Fajnie. Proponuje debatę o niemieckiej praworządności i działaniach policji w Niemczech z udziałem obywateli Chemnitz! Wprawdzie nie należy ich porównywać do wydalonej z naszego kraju Ludmiły ale i tak jestem ciekawa co zrobiłyby " niemieckie gazety" oraz Czerska. Wycie słychać byłoby chyba na Alasce. A na marginesie : jak d to się ma do strefy Schengen, ona nie dotyczy Bundestagu?

 • Krystian Szczęśniak

  Oceniono 7 razy -1

  Widać, że prorządowcy stadnie komentują. Ciekawe, ciekawe, szczególnie w świetle faktów o Elchupakabrze z 2015.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX