"500 plus zawsze wygra z hasłem typu 'konstytucja'". Dlaczego opozycja nie trafia do serc Polaków?

Zdaniem Jacka Nizinkiewicza partia rządząca potrafi znaleźć "klucz do serc wyborców". - PiS znajduje hasła, które padają na podatny grunt, potrafi je jasno przedstawiać i uwiarygodnić - mówił dziennikarz "Rz" w TOK FM.

Rafał Woś z "Polityki" jest przeciwny stawianiu tezy, że polityka opozycji powinna skupiać się na byciu "antypisem". - To nie służy nikomu. Opozycja od trzech lat nie może  przekonać do siebie sporej części Polaków. Ludzie nie zagłosują na lewicę, ponieważ politycy tego obozy, kiedy dochodzą do władzy, to zapominają o potrzebach zwykłego człowieka - stwierdził publicysta. 

Renata Grochal zaznaczyła jednak, że za czasów rządów Platformy Obywatelskiej pieniądze na politykę rodzinną były wydawane po prostu w innych sposób, np. na dofinansowanie żłobków, a nie wręczane bezpośrednio obywatelom. 

Czytaj też: Zygmunt III Waza w koszulce z napisem "Konstytucja". Demonstracja na pl. Zamkowym

- W Polsce przed kolejną serią wyborów hasło "500 plus" wygra zawsze z hasłem typu "konstytucja". Ludzie w mniejszych miejscowościach chcą odczuwać realną zmianę tu i teraz - podkreślił Jacek Nizinkiewicz z "Rzeczpospolitej". 

Opozycja odrobiła już lekcję?

Prowadzący Poranek Komentatorów, Piotr Kraśko, zaznaczył, że prawica doszła do władzy dopiero w momencie zjednoczenia. 

- Obóz liberalny próbuje teraz powiedzieć wyborcom: wiemy, że popełniliśmy błędy, ale uwierzcie nam, już odrobiliśmy tę lekcję. Wyniki sondaży pokazują, duża część ludzi ma jeszcze co do tego wątpliwości. To nie jest tak, że ludzie widzą, co robi PiS np. z sądami i ludzie się od nich odwracają. Obóz liberalny miał większość jeszcze 8 lat temu, utracił ją i jeśli odpowiada tylko argumentem, że PiS nie szanuje demokracji, to wydaje mi się, że sam sobie kopie grób - stwierdził z kolei Rafał Woś. 

Jacek Nizinkiewicz podkreślił, że żadne z ugrupowań opozycyjnych nie zlikwiduje programu 500 plus, jeśli dojdzie do władzy. 

- Niektórzy mówią, że należy je zmodyfikować. Do pewnej modyfikacji powinno dojść, ale ten program zostanie. Pytanie, co dalej są w stanie przedstawić ugrupowania opozycyjne. Brakuje jasnych, klarownych, prostych propozycji. Sześciopak, o którym słyszeliśmy na konwencji Koalicji Obywatelskiej - te hasła nie są rozwijane i kontynuowane. Platforma i Nowacka nie są w stanie podtrzymać zainteresowania tym tematem - tłumaczył Jacek Nizinkiewicz.

- PiS znajduje hasła, które padają na podatny grunt, potrafi je jasno przedstawiać i potrafi się uwiarygodnić. Mówiono, że nie ma pieniędzy na 500 plus, a udało się. Na razie to PiS potrafi znaleźć klucz do serc Polaków, czyli głosów, a nie opozycja - podkreślił dziennikarz. 

Rafał Woś dodał, że najciekawszą obecnie propozycję z partii opozycyjnych ma PSL. Ludowcy proponują m.in. rezygnację z opodatkowania emerytur.

Czytaj też: PiS obiecuje 500 plus dla emerytów. Skąd pieniądze? Wg eksperta za wyborczy pomysł zapłacą najbogatsi>>>

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

 • o sytuacji Barbary Nowackiej w Koalicji Obywatelskiej;
 • dlaczego Polska lat 90. nie wprowadziła programów pomocowych dla rodzin.

Dr Adam Bodnar: Działania prokuratury to sygnał, że nic nie może się zdarzyć bez jej wiedzy

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (12)
Renata Grochal - Newsweek, Jacek Nizinkiewicz - Rzeczpospolita i Rafał Woś - Polityka. Rozmawia Piotr Kraśko.
Zaloguj się
 • 2bxornot2b

  Oceniono 12 razy 6

  Konstytucja to pretekst, przeciez ten dokument byl notorycznie lamany przez te wszystkie lata i przegrywal chocby z prawami nabytymi czy rownoscia podmiotow prawa, co zreszta uporczywie klepal TK calkiem niedawno jak chocby w sprawie OFE. TK zawsze klepal kolejne pomysly wladzy z ta roznica iz za kazdym razem roztrzygal zgodnie zp otrzebami owczesnej wladzy.
  Badzcie powazni przynajmniej w jednej sprawie

 • 66kropek

  Oceniono 9 razy 1

  Gadasz Kraśko pierdoły! Przecież to wszystko boty! Boty! Rozumiemy się?! :):):):)

 • Oceniono 7 razy 1

  Panie Kraśko pan masz problem z Konstytucją i pańscy koledzy to proszę dojść do porozumienia z rządem oraz parlamentem i napisać nową konstytucję zmierzając tą wadliwą z 1997 roku pisaną przez komuchów.I po problemie.

 • jahodovy

  Oceniono 2 razy 0

  PRL upadł, bo skończyła się kasa i zabrakło towaru na półkach sklepowych, a nie dlatego, że społeczeństwu brakowało Konstytucji. Poziom świadomości "narodu wybranego" w przeważającej części, to niestety poziom 500+ i to co powie proboszcz dobrodziej.

 • niktwazny126

  Oceniono 5 razy -1

  Nie wszystkich da się kupić za 500. Przytomni mają świadomość, że te hojnie rozdawane pięćsetki powodują, że towary za nie nabywane szybko drożeją, a nasze dochody tracą na wartości realnej. Nie wszyscy są na kościelnym kagańcu, nie wszyscy uważają, że smoleńskie wdowy i miesięcznice, misiewicze i pomniki, wycieczki byłej premier czy inne rozrywki rządzących mogą generować koszty, bo pospólstwu zapycha się buzię (i rozum) jednym banknotem.

 • Oceniono 6 razy -2

  Mówicie o 500+. wspomnijcie, że jedną ręką PiS rozdaje, ale drugą zabiera tym radzącym sobie trochę lepiej. Nowość - zaraz pojawi się zmiana w rozliczaniu kosztów aut w firmie. Będzie można odliczać od podstawy do opodatkowania tylko 50% kosztów, a nie jak do tej pory 100%. To jest prosta metoda na finansowanie pomysłów PiS. Póki co dość cicho o tym, bo przed wyborami nie jest to popularny news.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX