Andrzej Duda niczym sekretarz Trumpa? "To niedopatrzenie może być symboliczne"

- Jest to wina strony amerykańskiej, jest to niedopatrzenie, które jest absolutnie niedopuszczalne w świecie dyplomacji. Takie wizyty przygotowuje się miesiącami - mówiła w TOK FM Renata Kim z "Newsweeka", komentując jedno ze zdjęć zrobione prezydentom.

W czasie wizyty w Waszyngtonie (18 września) Andrzej Duda zabiegał o to, aby żołnierze amerykańscy na stałe stacjonowali w Polsce. Podpisano dokument dotyczący pogłębionego partnerstwa strategicznego, czyli jak zaznaczył Paweł Wroński z "Gazety Wyborczej" rozszerzenie "bardzo dobrej umowy, którą w 2010 roku podpisał Radosław Sikorski z Condoleezzą Rice".

Wizyta Andrzeja Dudy w USA

Renata Kim z "Newsweeka" zwróciła uwagę na zdjęcie, które pojawiło się na oficjalnym profilu na Twitterze amerykańskiego przywódcy. Zdjęcie nie zostało podpisane. Widać na nim, że przywódcy obu państw pozują do niego z dokumentami i długopisami. 

- Donald Trump siedzi rozparty w fotelu przy swoim stole, a prezydent Duda niczym jego sekretarz podpisuje dokument, stojąc. Oczywiście, że jest to wina strony amerykańskiej. To niedopatrzenie, być może symboliczne, absolutnie niedopuszczalne w świecie dyplomacji - mówiła w Poranku Komentatorów publicystka, zaznaczając, że tego typu wizyty przygotowuje się miesiącami. - Kto gdzie siedzi, jaki trzyma długopis, wszystko jest sprawdzane kilkanaście razy - dodała.

Renata Kim zaznaczyła również, że nie rozumie, dlaczego amerykańska baza wojskowa w Polsce miałaby nazywać się Fortem Trumpa.

- Prezydentura Trumpa przeminie i zostanie w pamięci jako kadencja człowieka niepoważnego, oszukującego własny naród, kłamiącego, obrażającego, dzielącego. Propozycja ta jest krótkowzroczna - mówiła Renata Kim. 

Czytaj też: "'Kler' to bolesny krzyk o rozliczenie". Recenzja po premierze filmu Smarzowskiego w Gdyni

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

 • o wyborach samorządowych 2018 w Polsce;
 • wobec kogo rząd PiS stosuje "bierz forsę i w nogi";
 • na czym polega pogłębione partnerstwo strategiczne.

"Jarosław Kaczyński bez Twittera robi to samo, co Donald Trump" - uważa Leszek Jażdżewski

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (20)
Renata Kim, Bartłomiej Radziejewski, Paweł Wroński w TOK FM. Rozmowa Dominiki Wielowieyskiej
Zaloguj się
 • jkdot

  Oceniono 11 razy 3

  Widać, jak obawy Niemiec i Rosji związane z amerykańskimi bazami w Polsce wpływają na propagandę Wyborczej, TOK FM i TVN. Zwróćcie uwagę na ten cytat:

  "System w którym jedno państwo członkowskie bierze amerykańskiego ochroniarza rujnuje system kolektywnej obrony. Jeśli to ma tak wyglądać, to zaczyna top być bardzo niebezpieczne. Jeśli Andrzej Duda ma udawać Trumpa, to nie jest to dobry kierunek."

 • 2bxornot2b

  Oceniono 2 razy 2

  Tylko co lewacy proponujecie w zamian Oke Sielce i zydokomune jadaca na ruskich czolgach. Mentalnosc anglosaska jest nam najblizsza i poki ma wplyw na sprawy tego swiata probujemy sie lewarowac. Istniejemy dzieki temu iz USA przez lata powojenne postrzegala Rosje jako swojego strategicznego wroga i wygrala zimna wojne, ale powrot Rosji w obszar srodkowej Europy jest calkiem realny.

 • teraz8

  Oceniono 7 razy 1

  Mam takie nieodparte wrażenie; Duda, jak mały chłopczyk cieszy się, że starszy kolega dał mu się przez chwilę pobawić swoimi zabawkami.

 • tomaselli

  Oceniono 15 razy 1

  Nie badzcie smieszni. Wstydem to byly opowiesci bylego prezydenta o polowaniach, bigosie i sposobie na niewierna malzonke prezydenta Obamy. Skakanie bigosa po fotelach w japonskim parlamencie przeszlo juz do historii.

 • troque

  Oceniono 2 razy 0

  Fort Trump - ależ włażenie w dupę bez wazeliny i ile mowi o serwiliźmie Du..y i PiS. Jak juz tak bardzo chcą wojsk okupacyjnych za które trzeba płacić to wypadałoby np. Fort R.Regana - przynajmniej jest w miarę ogarnieta postacia historyczną.

 • beznyl

  Oceniono 6 razy 0

  Pani Kim, pani jest tak głupia i tępa, że nie zauważyła pani jak A. Duda mrugnął do D. Trumpa 3 razy, a ten mu odpowiedział dwukrotnie.

 • getz54

  Oceniono 11 razy -1

  Adrian Dudek jest niesłychanie próznym człowiekiem. Ogromnym megalomanem z węzłowiskiem kompleksów. Zapragnął zeby politycy w Unii Europejskiej dowiedzieli się o jego wielkości, o jego znaczeniu dla sojuszu Europy z USA. W tym celu wyprosił wejscie do Gabinetu Owealnego i wspólne zdjęcie z Trumpem przy jego biurku.. Gabinet Owalny jest miejscem pracy prezydentów USA. Prezydent nie przyjmuje w nim delegacji rządowych innych państw. Jest w nim jedno biurko, jeden fotel tylko dla prezydenta. Pod ścianą stoi stolik na filizanki z kawą i ciastka dla zapraszanych tam przez prezydenta najwazniejszych osób w państwie, sekretarza obrony, doradców, szefów CIA i FBI itp. Ale nie koniec na tym kompromitacji Adriana Dudka. Wybłagał on na Trumpie wspólne zdjęcie przy jego biurku na tle słynnych okien Gabinetu Owalnego widzianych od strony Pennsylvania Avenue, zeby nie było zadnych wątpiwości ze tam był. Zgięty w pół jak kelner z chińskiej restauracji, zmiata okruchy ze stołu. Tradycją dyplomacji jest, ze stoją w odświętnie udekorowanej sali dwa jednakowe biurka obok siebie, na tle narodowych flag, sekretarze podają wzajemnie do podpisu dwie teczki z umowami, pióra są często pamiątką po takim spotkaniu. Duda podpisał dokument, zgiął go skrupulatnie w pół i schował w kieszeni marynarki. Po tym wielkimi, epokowym dla naszego kraju wydarzeniu, to nawet prezesowi muszą spaśc kapcie z wrazenia.

 • ar.co

  Oceniono 7 razy -3

  Ale jakie "niedopatrzenie"? W amerykańskiej dyplomacji? Bez żartów. To było celowe działanie, mające jasno pokazać lokajowi, gdzie jego miejsce.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX