"Nie damy sobie zamknąć ust". Ruszają przesłuchania sędziów, krytykujących zmiany wprowadzone przez PiS

Dyscyplinarki grożą czworgu sędziów, którzy w mediach krytykowali forsowane przez Prawo i Sprawiedliwość zmiany w sądownictwie. Środowisko sędziowskie apeluje o wsparcie dla wezwanych na przesłuchanie.

Krajowa Rada Sądownictwa rozpoczyna w czwartek przesłuchania sędziów, którym grożą dyscyplinarki, za krytyczne wypowiedzi w mediach na temat zmian w sądownictwie . W czwartek przed radą tłumaczyć się będą Ewa Maciejewska i Bartłomiej Przymusiński, w piątek - Igor Tuleya i Krystian Markiewicz.

Sędziowie mówią, że wszczęcie procedury, to próba zastraszania ich środowiska i tłumienia krytyki zmian wprowadzanych przez PiS. Stoją na stanowisku, że ich krytyka zmian w sądownictwie jest słuszna, a władza, obsadzając Krajową Radę Sądownictwa i prowadząc wymianę kadrową w Sądzie Najwyższym - posunęła się za daleko.

Dlatego, jak mówi sędzia Krystian Markiewicz, zdania nie zmieni. - Nie pozwolimy sobie zamknąć ust i wejść politykom na sale sądowe. Nadal będziemy robili to, co trzeba - zapowiada.

Inny z sędziów, któremu grozi postępowanie dyscyplinarne, Igor Tuleya, przyznaje, że liczy się z tym, że Krajowa Rada Sądownictwa będzie próbowała odsunąć od pracy jego i jemu podobnych sędziów:

- Pewnie niedługo nie będę też sędzią sądu powszechnego. Jesteśmy w takich czasach, że trzeba liczyć się z każdą możliwością - mówił w TOK FM.

Czytaj więcej: Sędzia Tuleya spodziewa się zwolnienia z pracy. "Sędziowie nie dadzą sobie zamknąć ust">>>

Wsparcie dla sędziów

Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia apeluje o okazanie wsparcia, sędziom krytycznym wobec reformy. Członkowie stowarzyszenia będą w czwartek i piątek przed siedzibą Krajowej Radzie Sądownictwa, przy ul. Rakowieckiej 30. Czwartkowa akcja zacznie się o 10:30.

"Wszczęcie postępowania wobec sędziów znanych z obrony niezależności sądów trzeba traktować poważnie. Niebawem zacznie działać Izba Dyscyplinarna w Sądzie Najwyższym, która jest obsadzona w większości przez osoby bliskie PiS lub bliskie obecnemu ministrowi sprawiedliwości. Partia rządząca nie ukrywa, że Izba ma pomóc w usuwaniu z zawodu sędziów, których działania im się nie podobają" - ostrzegają przedstawiciele Iustitii.

Igor Tuleya: Nie czuję się zdyscyplinowany. Sędziowie nie dadzą sobie zamknąć ust

Więcej o:

APLIKACJA TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (15)
Ruszają przesłuchania sędziów, którzy krytykują zmiany w sądownictwie. "Nie damy sobie zamknąć ust"
Zaloguj się
 • 66kropek

  Oceniono 11 razy 1

  Tzn. jutro wy będziecie innym zamykali usta.? Przynajmniej szczerze...

 • kopandopol

  Oceniono 11 razy 1

  "Nie damy sobie zamknąć ust".
  I bardzo słusznie.
  Ponieważ podczas przesłuchania trzeba dużo mówić.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 2 razy 0

  Generalnie sedzia powinien wiecej sluchac niz mowic.

 • tlen69

  Oceniono 6 razy 0

  Sędziowie ślubowali na polskie prawo, konstytucję. Wydają wyroki na jej podstawie i ich obowiązkiem jest stanie na straży konstytucji. Obrona Konstytucji ze świecą , czy bez niej nie jest demonstracją polityczną, podstawowym obowiązkiem zawodowym. Co się stało dzisiaj w SN, tajemnica ????  Od 3 lat, czyli od wyborów w 2015 r;
  kONsTYtucJA jest złamana w wielu artykułach, w ty. Art. 2, 10, 180, 183 pkt. 3, 186, 187 i 194 oraz inne .Dzisiaj, tak nagle,? Spóźniony wielce, bo  9 miesięcy, potocznie za późno, bo
  "MINUTĘ po 12::00" ! ? Co nagle, to po d***** . M.Morawiecki przyszedł z misją tajemną ?  Więc nic dobrego nie ma w zamiarze... ! Dowodem są   prawie codzienne kłamstwa w kampanii wyborczej PiS. I Prezes Sądu Najwyższego prof. M.Gersdorf  niezbyt wyczuła podstęp? Dzisiaj KE miała zdecydować o skierowaniu sprawy SN do TSUE. Skieruje niewątpliwie, nawet wobec "dziwnego dowodu nagłej wizyty władzy wykonawczej - premiera, który łamie konstytucję, łamie normy konstytucyjne, j.w. cynicznie obśmiewa sędziów.? Nie mam zaufania do obecnej władzy PiS wykonawczej i ustawodawczej, która, chce, jak w PRL przejąć pełnię władzy dla siebie. Czyni to przy pomocy obietnic  z BUDŻETU za  pieniądze wszystkich  Polaków i innych, wspólnych pieniędzy z podatków i rozdaje populistycznie w celu uzyskania poparcia w wyborach ? To korupcja polityczna i działanie na autorytaryzm, rozwalając państwo i całą Konstytucję?

 • shockoloco

  Oceniono 3 razy -1

  Wy koorwy na politycznych stolkach! Was (!) trzeba przesluchac u psychiatry czy sie jeszcze z komunizmu nie otrzasneliscie!

 • andrzej1.61

  Oceniono 9 razy -1

  Kaczyński razem z Ziobro wybrał z pośród najbardziej zasłużonych tych co będą strzelać niepokornym w potylicę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX