"To porażka prokuratury z czasów PO". Ziobro nie ma sobie nic do zarzucenia, ws. ekshumacji smoleńskich

- Nie traktuję wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka jako porażki obecnej prokuratury - powiedział minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

Chodzi o orzeczenie ETPC, który uznał dzisiaj, że Polska naruszyła artykuł 8. Konwencji Praw Człowieka, przeprowadzając bez zgody rodzin ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej. 

Polskie państwo musi wypłacić po 16 tys. euro Małgorzacie Rybickiej, wdowie po pośle Arkadiuszu "Aramie" Rybickim oraz Ewie Solskiej, żonie działacza Rodzin Katyńskich Leszka Solskiego.

Ziobro: Porażka prokuratury za czasów PO

Decyzję o ekshumacjach podjęła, przypomnijmy, w 2016 roku Prokuratura Krajowa. Zwierzchnikiem prokuratorów jest prokurator generalny-minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Zdaniem ministra wyrok można interpretować jako jako porażkę prokuratury, ale tej z czasów rządu Platformy Obywatelskiej. 

- Problem polega na tym, że sekcja zwłok nie została przeprowadzona wtedy, kiedy ciała trafiły do Polski. Niezwłocznie. W związku z tym rzeczywiście doszło do pewnego zdarzenia, którego nie powinno mieć miejsca i ma reperkusje w tym wyroku. Mianowicie do konieczności ekshumacji ciał w wyniku tego, że zaniechano czynności wtedy, kiedy one powinny być przeprowadzone - tak Zbigniew Ziobro komentował dzisiejszy wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Małgorzata Rybicka: Sprawiedliwości stało się zadość

Małgorzata Rybicka, dzięki której trybunał zajął się sprawą ekshumacji, dokonywanych wbrew woli rodziny, dzisiejszy wyrok przyjęła z zadowoleniem. - Sprawiedliwości stało się zadość - mówiła w rozmowie z reporterem TOK FM Pawłem Radzewiczem.

Podkreśliła też, że nie oczekuje przeprosin. - Kolejna sprawa to jest pociągnięcie do odpowiedzialności tych, którzy tę decyzję podjęli, którzy są odpowiedzialni za naszą krzywdę - stwierdziła Rybicka.

Czytaj też: Protest przeciwko ekshumacji Arkadiusza Rybickiego. Rodzinę oddzielono od grobu kordonem policji>>>

Wyrok ETPC skomentowała również Bożena Grzywaczewska, siostra Arkadiusza "Arama" Rybickiego.

83 ekshumacje

Ekshumacje rozpoczęły się w połowie listopada 2016 roku. Jako pierwszych ekshumowano Lecha i Marię Kaczyńskich. 

W tym roku miało miejsce 26 ekshumacji. Prokuratura oświadczyła, że znaleziono 69 szczątków ludzkich, pochodzących od 26 osób, w trumnach innych ofiar katastrofy. Dwa ciała zostały zamienione. Nieprawidłowości stwierdzono m.in. w trumnie prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

"Mamy w sobie gorycz i gniew..." - milczący protest przeciwko ekshumacji ciała Arkadiusza Rybickiego

Więcej o:

APLIKACJA TOK FM

Komentarze (8)
ETPC Smoleńsk. Ekshumacje ciał ofiar katastrofy smoleńskiej. Ziobro
Zaloguj się
 • askompas

  Oceniono 2 razy 2

  Panowie podajcie się do dymisji. Gdzie się pokażecie będziecie traktowani jak przestępcy, barbarzyńcy. "Jeśli rządzący nie szanują praw człowieka, to ich władza jest bezprawna."

 • rbik53

  Oceniono 8 razy 2

  .
  Pisowscy dygnitarze do perfidii opanowali tą rzadką umiejętność powiedzenia totalnej bzdury lub łgarstwa Polakom, i to z podniesionym czołem, patrząc im prosto w oczy i bez najmniejszych oznak wstydu czy zażenowania.... A armia Polaków po bohatersku łyka te pisowskie wyziewy bez skrzywienia i bez sraczki....

 • stef0909

  Oceniono 8 razy 2

  Zerrro wymiata ....jeszcze ktoś myśli że toto ma jakiś rozum pod deklem???????

 • andrzej1.61

  Oceniono 8 razy 2

  Ziobro jak szef gestapo lub NKWD prawa człowieka ma gdzieś.

 • ajakoci

  Oceniono 1 raz 1

  Tym co mówi Ziobro nie należy się przesadnie zajmować, ponieważ zazwyczaj nie ma w jego słowach rozsądku, a jedynie jest to zakłamywanie rzeczywistości. Z tej żenującej sprawy płynie jeden wniosek: niezależnie od tego czy jesteśmy zwolennikami kremacji zwłok czy też nie, to aby zabezpieczyć ciała naszych drogich zmarłych lub nasze /!!!!? należy chronić się poprzez spalenie zwłok i tyle.Nasze ukochane Państwo dla obrony swych wydumanych teorii spiskowych nie waha się wyciągać ludzi z grobu... Obecnie , dla celów postępowania karnego, ale precedens,że obywa się to bez zgody rodziny, już zaszedł.Myślę,że od tego już tuż tuż od wywlekania z grobów tych, co się Prezesowi i jego kamarylli od początku nie podobali, albo teraz dopiero im zbrzydli

 • andrzej wysocki

  Oceniono 7 razy 1

  Panie ziobro podobnie jak w Polsce wielu polakow mieszkajacych zagranica uwaza ekschumacje wbrew zyczeniom rodzin za skandal.Gra pan i pana sekta od poczatku ,zaraz po wypadku SPOWODOWANYM PRZEZ DZIALANIA PISS !! I KACZYNSKICH. Uwazam ze to co robicie jest obrzydliwe i NIE MA NIC WSPOLNEGO Z KATOLICYZMEM.ZACHOWUJECIE SIE JAK HIENY CMENTARNE .polonus od 40 lat ottawa

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX