Kim jest sędzia Igor Tuleya? Dwa powody, dla których przesłuchuje go nowa KRS

Na trzy tygodnie przed katastrofą smoleńską prezydent Lech Kaczyński nominował go na sędziego Sądu Okręgowego w Warszawie. Dziś w siedzibie KRS przesłucha go rzecznik dyscyplinarny. Za krytykę działań PiS Jarosława Kaczyńskiego. Kim jest sędzia Igor Tuleya?

Sędzia ma stawić się w KRS w południe. Aby okazać wsparcie dla niego, oraz innych sędziów wezwanych przez rzecznika dyscyplinarnego, koleżanki Igora Tulei z Sądu Okręgowego w Warszawie mają mu towarzyszyć w drodze do siedziby Krajowej rady Sądownictwa.

Igor Tuleya awansował na sędziego Sądu Okręgowego w Warszawie decyzją prezydenta Lecha Kaczyńskiego z 18 marca 2010 r. W 2012 r. został rzecznikiem sądu. Funkcję tę stracił w styczniu 2013 roku po tym, jak skazał kardiologa dr. Mirosława G. za łapówkarstwo, a jednocześnie określił metody Centralnego Biura Antykorupcyjnego za czasów pierwszego rządu PiS (takie jak uwiedzenie świadka czy nocne, wielogodzinne przesłuchania oskarżonych) jako stalinowskie.

Nocne przesłuchania, zatrzymania - taktyka organów ścigania w sprawie dr. Mirosława G. może budzić przerażenie.(...) Budzi to skojarzenia nawet nie z latami 80., ale z metodami z lat 40. i 50. - czasów najgłębszego stalinizmu.

To właśnie po skazaniu dr. Mirosława G. nad Tuleyą po raz pierwszy zawisła groźba dyscyplinarki. Wniosek o ukaranie sędziego, właśnie ze względu na treść uzasadnienia, złożył Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości w pierwszym rządzie PiS (2005-2007). Jednak sprawa rozeszła się po kościach, bo KRS uznała, że nie ma podstaw do ukarania Tulei.

Teraz Zbigniew Ziobro, członek nowej KRS przekształconej przez Prawo i Sprawiedliwość, prokurator generalny i minister sprawiedliwości, będzie w gronie przesłuchujących Igora Tuleyę, który zarzuca obecnej władzy łamanie Konstytucji RP. Sam Tuleya spodziewa się, że zostanie wyrzucony z pracy. - Niedługo pewnie przestanę być sędzią sądu powszechnego - powiedział na antenie TOK FM, w rozmowie z Dorotą Warakomską.

W jaki sposób, według sędziego, PiS łamie Konstytucję? Tulei chodzi o ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, Sądzie Najwyższym i samej Krajowej Radzie Sądownictwa. Latem sędzia zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z pytaniem prejudycjalnym, czy te ustawy są zgodne z europejskimi zasadami niezawisłości sędziowskiej (Polska jako członkini UE jest zobowiązana do ich przestrzegania). Sędzia uczestniczy też w protestach przeciwko upartyjnieniu sądów organizowanych przez Iustitię i Akcję Demokrację.

Dlaczego nowa KRS przesłuchuje sędziego Igora Tuleyę? Są dwa powody

Pierwszy z nich to wypowiedzi sędziego Igora Tulei w programie "Fakty po faktach" (TVN24) z lipca 2018 r. Sędzia Tuleya krytykował nową KRS, której członków wybrali politycy PiS i Kukiz'15, jako ciało polityczne. Zwrócił też uwagę na powiązania osób zasiadających w Radzie z ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym Zbigniewem Ziobro. Uznał wysłanie sędziów SN na emeryturę przez PiS za niekonstytucyjne. Zapewnił, że wymiar sprawiedliwości będzie bronił praworządności w Polsce na gruncie prawa.

Drugi powód to "możliwe publiczne rozpowszechnienie bez zezwolenia" informacji ze śledztwa dotyczącego przeniesienia głosowania przez PiS do sali kolumnowej. Chodzi o wydarzenia z 16 grudnia 2016 r., gdy marszałek Marek Kuchciński (PiS) wykluczył posła Michała Szczerbę (PO) z obrad po tym, jak Szczerba w debacie o wolności mediów zwrócił się do niego per "panie marszałku kochany". W reakcji na wykluczenie posła Platformy, opozycja zablokowała mównicę sejmową. Politycy PiS przenieśli więc obrady do sali kolumnowej, a następnie przegłosowali tam m.in. ustawę budżetową.

Od razu pojawiły się niejasności, czy protokół głosowania był zgodny z prawdą - tzn. czy osoby wyszczególnione jako głosujące faktycznie były wtedy na miejscu i poparły procedowane projekty. Prokuratura umorzyła śledztwo w tej sprawie, ale posłowie PO złożyli zażalenie. Sędzia Tuleya uchylił decyzję prokuratury, nakazując jej zająć się sprawą i w obecności mediów wygłosił uzasadnienie, które było bardzo krytyczne wobec partii rządzącej.

Tamtej nocy umarła zwykła ludzka przyzwoitość.

Tuleya jest jednym z czworga sędziów, którzy muszą się ze swoich działań tłumaczyć w siedzibie KRS. Został wezwany przez rzecznika dyscyplinarnego sędziów.

Głośne sprawy, w których orzekał sędzia Igor Tuleya

 • sprawa tajemnicy dziennikarskiej - w 2003 r. sędzia Igor Tuleya odmówił zwolnienia z niej Adama Michnika i Pawła Smoleńskiego, czego domagała się komisja badająca aferę Rywina; Tuleya uznał, że złamanie tajemnicy dziennikarskiej zagroziłoby społecznemu prawu do informacji i polecił, by członkowie sejmowej komisji zdobyli dowody w inny sposób;
 • sprawa rzekomej esbeckiej lojalki Jarosława Kaczyńskiego - sędzia Tuleya orzekł, że jest sfałszowana;
 • zażalenie na zatrzymanie Janusza Kaczmarka, byłego ministra spraw wewnętrznych i administracji w rządzie Jarosława Kaczyńskiego, oskarżonego o ostrzeżenie wicepremiera Andrzeja Leppera ws. tzw. afery gruntowej - w 2007 r.  Tuleya uznał zatrzymanie Kaczmarka za nielegalne; prokuratura Zbigniewa Ziobry zarzuciła mu stronniczość;
 • sprawa dr. Mirosława G. - na początku 2013 r. sędzia Igor Tuleya skazał go na rok więzienia w zawieszeniu na dwa lata oraz grzywnę za przyjęcie 17,5 tysiąca złotych łapówek;
 • sprawa Tadeusza Szymańskiego, stalinowskiego oprawcy, komendanta słynnego X pawilonu na Rakowieckiej - Tuleya wydał wyrok skazujący;
 • sprawa Tadeusza Tomporskiego, stalinowskiego oprawcy, oficera śledczego MBP - Tulaya wydał wyrok skazujący.

Członkowie PiS o sędzim Igorze Tulei

 • Poseł Krystyna Pawłowicz: Sędzia Tuleya jest skrajnie zawistnym sędzią i mam nadzieję, że będzie pierwszą osobą, wobec której zostanie wszczęte postępowanie w nowej Izbie Dyscyplinarnej za stronniczość i polityczną motywację wyrokowania (wypowiedź dla portalu wpolityce.pl)
 • Poseł Jacek Sasin: Tego typu sędziowie muszą być piętnowani i odsuwani od orzekania (wypowiedź w programie "Kawa na Ławę" TVN 24)

Sędzia Tuleya o członkach NSA, którzy wypełniają zapisy prezydenckiej ustawy

Czy sędzia Igor Tuleya powinien być przesłuchiwany przez nową KRS?
Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (85)
Kim jest sędzia Igor Tuleya? Nowa KRS przesłuchuje go za jego wypowiedzi w obronie wolności sądów
Zaloguj się
 • optymistaa43

  Oceniono 30 razy 12

  Niewygodny dla rezimu Ziobry,sadzi w oparciu o prawo a nie na polecenie poltykow.My Narod powinnismy byc dumni ze mamy takich sedziow i jako Suweren mamy obowiazek bronic go przed hienami politycznymi.

 • benzyl

  Oceniono 39 razy 11

  Szacunek Panie Sędzio. Parszywa władza, nie mój rząd, nie mój prezydent.

 • kroliklesny

  Oceniono 38 razy 10

  Mam nadzieje, ze Pan Sedzia Tuleya bedzie w skladzie specjalnego Trybunalu Narodowego ktory osadzi kiedys, a moze juz wkrotce hunwejbinow z PiSu i od Kukiza.

 • rezun-one

  Oceniono 29 razy 9

  Na naszych oczach wyrasta nam nowy autorytet bezkompromisowego sędziego.
  Władza PiS się skończy, to sędzia Tuleja zamknie Ziobrę i Piotrowicza w więzieniu.
  Nawet gdyby Psiarnia pozbawiła go wszystkich uprawnień, to Polska powinna mu zapewnić powrót do wszelkich pełnionych funkcji.

 • partner15

  Oceniono 28 razy 8

  Szacun! Panie Sędzio.

 • Zbig Lag

  Oceniono 30 razy 8

  zaczynamy czuć się jak w PRL-u. Powoli , powoli, wracają rządy Komitetu Centralnego PiS ( dla młodszych, przypomnę, że była w Polsce partia Polska Zjednoczona Partia Robotnicza, na czele której stał Komitet Centralny, a na czele Komitetu Pierwszy Sekretarz, który była panem nas wszystkich obywateli Polski zwanej Polską Ludową, naszego życia, sposobów spędzania czasu wolnego, zarabiania, myślenia, rozwijania się itd. Oczywiście tamta partia była skrajnie antyeuropejska, bardzo pro radziecka , a swoich przeciwników wsadzała do więzień , pozbawiała pracy, szczuła , podsłuchiwała, szykanowała, ) Czy widzicie analogie ?

 • pardonsik

  Oceniono 12 razy 6

  Jarusia Kłamczyńska to powinna tego Tuleyę po todze całować , za to że przykrył jej ubeckie źródło pochodzenia ...

 • wan20_3

  Oceniono 20 razy 6

  Nowe KRS to przebierańcy czyli przydupasy pana Zbyszka robiącego za ministra.

 • lese_majeste

  Oceniono 24 razy 6

  te tłumaczenia to mydlenie oczu, powód jest jeden krs jest z pisu i kwacze jak mu kazano, a Sędzia Tuleja nie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX