Prezydent wskazał 10 nowych sędziów do Sądu Najwyższego. Dwie nominacje KRS odrzucił

Andrzej Duda sądy

Andrzej Duda sądy (Marta Kondrusik/Agencja Gazeta)

Andrzej Duda powołał 10 spośród 12 nominowanych przez KRS sędziów do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Wśród nich znalazł się prokurator Adam Roch, który zlecił przesłuchiwanie ciężarnej.

Andrzej Duda powołał 10 spośród 12 nominowanych przez KRS sędziów do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Czytaj też: Zlecił przesłuchanie kobiety w trakcie porodu, chce zasiadać w SN. "Przepisy zabraniają nieludzkiego traktowania"

Powołani sędziowie to Adam Tomczyński, Konrad Wytrykowski, Paweł Zubert, Małgorzata Bednarek, Jan Majchrowski, Piotr Niedzielak, Tomasz Przesławski, Adam Roch, Ryszard Witkowski, oraz Jacek Wygoda.

Pięcioro z nich ( Bednarek, Roch, Witkowski, Wygoda, Zubert)  to prokuratorzy prokuratury krajowej i regionalnej, którzy do tej pory podlegali Zbigniewowi Ziobrze.

Prezydent odrzucił dwie kandydatury - Jarosława Dusia i Małgorzaty Ułaszonek-Kubackiej.

Nominacja Jarosława Dusia budziła kontrowersje. “Gazeta Wyborcza” opisała, że kandydat nie spełnił wymogu dziesięcioletniego doświadczenia na stanowisku prokuratora. Pojawiły się też informacje, że Duś był karany dyscyplinarnie.

Prezydent zaakceptował jednak inną kontrowersyjną kandydaturę - Adama Rocha. W listopadzie 2006 roku będąca w dziewiątym miesiącu ciąży Maria D. została na jego polecenie przesłuchana w trakcie porodu.

W Izbie Dyscyplinarnej zasiadać powinno 16 sędziów, brakuje więc jeszcze 6 nazwisk.

Zobacz także
  • Dziecko może nie chcieć albo nie umieć powiedzieć, że nie życzy sobie dotyku. Jedni szczepią dzieci, inni nie, wszyscy będą zadowoleni? Matka uczulonego dziecka: To nieprawda
  • Zbigniew Ziobro "To porażka prokuratury z czasów PO". Ziobro nie ma sobie nic do zarzucenia, ws. ekshumacji smoleńskich
  • Ks. Jacek Stryczek Mobbing, nadużycia. Co się dzieje w stowarzyszeniu prowadzonym przez ks. Jacka Stryczka?

DOSTĘP PREMIUM

Polecamy