Żakowski: Jak się pan czuje jako twarz zamachu na sądy? Rzecznik nowej KRS: Nie mam się czego wstydzić

Gościem Jacka Żakowskiego w TOK FM był dr Maciej Mitera, rzecznik nowej KRS, wybranej głosami polityków PiS i Kukiz'15. - Jak się pan czuje jako twarz zamachu na sądy? - zapytał go dziennikarz.

- Miło czy nie, jak się taką twarz widzi w lustrze? - dopytywał Żakowski.

-  Nie jestem zamachowcem. Prawie pięć dekad żyję, nie ma w moim życiu takich momentów, za które musiałbym się wstydzić - odpowiedział sędzia dr Maciej Mitera.

- Wszystkich się nie zadowoli - dodał gość TOK FM, dopytywany o głosy krytyki. Przekonywał, że nowa KRS i on działają zgodnie z prawem.

Przyznał jednak, że w nowej KRS zdarzyła się sytuacja, do której - jego zdaniem - nie powinno dojść. Chodzi o to, że nowa KRS rekomendowała do SN Małgorzatę Ułaszonek-Kubackiej, która została skazana wyrokiem dyscyplinarnym.

Sędzia Mitera decyzję ws. sędzi nazwał "niedopatrzeniem".

Prokuratorzy mają dyscyplinować sędziów

Następnie Żakowski zapytał Miterę, co sądzi o tym, że połowę składu izby dyscyplinarnej SN stanowią prokuratorzy, czyli podwładni prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry.

- To są wizje modelu tego sądownictwa dyscyplinarnego. Ale taka jest wola ustawodawcy, a jako legalista, co mam robić? Kontestować to? Jeśli mam obowiązujące prawo, to jako sędzia, co mam zrobić? - pytał dr Maciej Mitera.

- Może trzeba czasem być państwowcem, a nie legalistą; patriotą, a nie urzędnikiem? - dopytywał Jacek Żakowski, cytując wypowiedź prof. Andrzeja Rzeplińskiego. Według byłego prezesa Trybunału Konstytucyjnego ustawy, na podstawie których PiS przeprowadza zmiany w SN, są niezgodne z prawem.

- Jeśli mielibyśmy się kierować sercem, to dylematy Antygony pan redaktor doskonale zna - odpowiedział rzecznik KRS.

- Pan-Antygona, grzebie sądownictwo, bo tak musi? To pan chce powiedzieć? - wtrącił Jacek Żakowski.

- Przepisy przeszły całą ścieżkę legislacyjną. To jako sędzia, co mam powiedzieć, że prawo nie obowiązuje? - powtarzał sędzia Mitera.

Będą dyscyplinarki?

W nowej KRS dziś drugi dzień wyjaśnienia składają sędziowie, którzy krytykowali w mediach działania władzy dotyczące wymiaru sprawiedliwości lub zdecydowali się wysłać pytania do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Rzecznik nowej KRS przekonywał w TOK FM, że nie ma podstaw, by mówić o tym, iż rzecznik dyscypliny chce zastraszyć sędziów.

- To ja teraz, jako obywatel, chcę zainteresować rzecznika zachowaniem samego rzecznika. Myśli pan, że zareaguje i wezwie sam siebie? - zapytał gospodarz Poranka Radia TOK FM.

- Jeśli rzecznik dyscypliny uzna, że doniesienie jest zasadne, to powinien wezwać zastępcę (prowadzącego postępowania wobec czworga sędziów - red.) - odpowiedział dr Mitera, przekonując, że rzecznik dyscypliny jest w pełni niezależny.

Nowa KRS kontra ENCJ

Nowa KRS rozważa odejście z Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa. To odpowiedź na decyzję ENCJ o zawieszeniu nowej KRS. Zdaniem sędziego Mitera wyjście z europejskiej organizacji to zły pomysł.

- Chcę być w europejskich strukturach, bo czuję się częścią cywilizacji europejskiej - stwierdził rzecznik nowej KRS.

Europejska Sieć Rad Sądownictwa zawiesiła członkostwo nowej KRS. Według władz organizacji, nowa KRS nie spełnia wymogów dotyczących niezależności od władzy wykonawczej i ustawodawczej.

ENCJ zrzesza 24 rady sądownicze z 20 krajów Unii Europejskiej. Jej celem jest ochrona niezależności sądownictwa. Polska Krajowa Rada Sądownictwa była jedną z tych, które w 2004 roku organizację założyły. 

Czytaj też: Kto jest I prezesem SN? Rzecznik KRS: Trudno powiedzieć, kto faktycznie wykonuje tę władzę>>>

Rzecznik Maciej Mitera: Kompromitacja nowej KRS? Nie podzielam tej opinii

Więcej o:

APLIKACJA TOK FM

Komentarze (38)
Rzecznik KRS Maciej MItera w TOK FM
Zaloguj się
 • zmichalg1

  Oceniono 29 razy 13

  Argumentacja pana Mitery rodem z Norymbergi: "ja tylko wykonuję rozkazy".
  Przypomnę zatem panu, że w Norymberdze "wykonujących rozkazy" powieszono.

 • Iwona Dobrowolska

  Oceniono 14 razy 10

  Pan Mitera dr prawa jak Duda wciska kit i myśli że frajerzy mu wierzą. On na upadku SN i KRS chce zrobić karierę. Kiedyś prawdziwi prawnicy go z tego co robi rozlicza.

 • getz54

  Oceniono 37 razy 9

  Pan Mitera, z tymi bez przerwy rozbieganymi, chciwymi oczkami, przypomina mi jako zywo
  postac Tartuffe'a ze ,,świętoszka,, Moliera. Doskonały przykład wcielenia hipokryzji, obłudy i egoizmu. Dzięki obecności takich ludzi trwały junty w Chile, Grecji, w Turcji. To byli właśnie bezrefleksyjni legaliści. Pan Mitera ma świadomośc, ze jest słabo wykształconym człowiekiem, doktorat z historii prawa to intelektualna porazka zdolnego prawnika, to raczej kwiatek do kozucha dla polityka. ,,Ustawy przeszły całą ściezką legislacyjną,, twierdzi pan Mitera, i nie wazne jest dla niego, ze w ciągu kilku godzin nocnych, bez wniosków opozycji, bez zadnej debaty, podpisane zostały nad ranem przez Adriana Dudka. Pan Mitera chwali się, ze nie ma w jego zyciu takich momentów zeby musiał się wstydzic. Pewnie, jak się nie ma poczucia wstydu to się nie wstydzi. Taki polski Pawlik Morozow z pana Mitery, w ekstremalnej sytuacji taka pani ,,sędzia Wolińska,, Rzygac mi się chce jak patrzę na tą wstrętną, chciwą mordę, która chce wzbudzic moją litośc skarząc się, ze sprawuje trzy powazne funkcje a bierze tylko jedno wynagrodzenie. Popłakałem się ze współczucia, zdarza się.
  O jedno za duzo.

 • xx78

  Oceniono 16 razy 8

  Straszny człowiek...

 • true_lysander

  Oceniono 12 razy 6

  Niemieccy kaci w obozach śmierci, noszący pagony , tez „tylko wykonywali rozkazy” i działali zgodnie z ustanowionym prawem „które przeszło pełną ścieżkę legislacyjną”. Tam finałem był stryczek.

 • siwywaldi

  Oceniono 26 razy 6

  Brawo, red. Żakowski wrócił dziś do swojej starej, dobrej formy. Jednocześnie nie mogę się nadziwić, jak taki kulturalny i wydaje się że mądry człowiek jak sędzia Mitera, mógł sprzedać się zostając - tu cytuję red. Żakowskiego: "twarzą i ustami "dobrej zmiany w KRS".

  Do pełnej wiary w powrót red. Żakowskiego do starej, dobrej formy i poglądów, brakuje mi teraz rozmowy z sędzią Johannem, czego chęć zresztą kiedyś pan Jacek wyraził zadając retoryczne pytanie: Wiesiek, co ty wyprawiasz?
  ciekawe czy się tego doczekam :-)

 • roz_mak

  Oceniono 18 razy 4

  mowa twojego ciała zdradza kłamczucha i krętacza

 • Emil Bonik

  Oceniono 22 razy 4

  Jest proste rozwiązanie problemu: Każdy niekonstytucyjnie (nielegalnie) wybrany członek KRS czy TK lub SN po zmianie władzy będzie musiał zwrócić pensję za okres w którym "urzędował" !!! Dlaczego skarb państwa ma płacić ludziom pracującym na czrno ?!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX