Prezes Radia Gdańsk zablokował nagrodę dla "Kleru". "Zrobił tym filmowi więcej dobrego, niż złego"

Film Wojciecha Smarzowskiego oklaskiwano na festiwalu w Gdyni przez ponad 11 minut. Mimo tego Radio Gdańsk przyznając nagrodę Złotego Klakiera, uznało, że nie wręczy jej autorowi.

Trwa Festiwal Filmowy 2018 w Gdyni. Jednym z przyznawanych podczas wydarzenia wyróżnień jest Złoty Klakier - nagroda Radia Gdańsk dla najdłużej oklaskiwanego filmu. Statuetka ta przyznawana jest od filmowcom 24 lat.

Czas liczono aż dwa razy

Drugiego dnia festiwalu publiczność pokazała, jak bardzo podoba im się film "Kler" Wojciecha Smarzowskiego. Pod względem długości owacji nie miał on sobie równych. Widzowie bili brawo przez ponad 11 minut. Mimo to Dariusz Wasielewski, prezes publicznego Radia Gdańsk, postanowił nie przyznać filmowi nagrody. 

W oświadczeniu opublikowanym na stronie Radia Gdańsk czytamy: „W związku z zaistniałą sytuacją, uniemożliwiającą obiektywną ocenę prawidłowości przeprowadzonych pomiarów długości po poszczególnych pokazach filmów prezentowanych podczas trwającego Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, po konsultacji z kolegium redakcyjnym Radia Gdańsk, podjąłem decyzję o nieprzyznawaniu w tym roku nagrody Złotego Klakiera".

Czytaj też:"'Kler' to bolesny krzyk o rozliczenie". Recenzja po premierze filmu Smarzowskiego w Gdyni

- Dla mnie tłumaczenia, że chodzi o problemy z pomiarem, są absurdalne. Radio ma od lat wypracowaną metodę mierzenia oklasków. Film "Kler" jest szeroko komentowany i niewygodny w przekazie - mówi Patrycja Wanat, dodając, że sprawa z oklaskami produkcji Smarzowskiego nie zaszkodzi.

- Tak naprawdę zrobi to filmowi więcej dobrego, niż złego. Jak na razie na festiwalu trzeba było zrobić dodatkowe wieczorne pokazy, bo po bilety na "Kler" ustawiły się gigantyczne kolejki - relacjonuje dziennikarka. 

Jest nowy faworyt

Już po ogłoszeniu decyzji prezesa Radia Gdańsk i po projekcji kolejnego filmu w Teatrze Muzycznym w Gdyni  znaleziono nowego faworyta publiczności.

Jak podano, pod względem długości oklasków wygrywa film "Jak pies z kotem" w reżyserii Janusza Kondratiuka. Brawa po pokazie trwały 11 minut i 27 sekund.

W pierwotnej wersji tekstu napisaliśmy, że z decyzją o przerwaniu zliczania czasu trwania oklasków związana jest Pani Agnieszka Szydłowska. Nie było to prawdą, a słowa te w sposób niefortunny znalazły się w naszym tekście. Panią Agnieszkę Szydłowską bardzo przepraszamy.

Redakcja tokfm.pl.

Smarzowski: Społeczeństwo patrzy na księdza jak na świętego. Chciałbym, żeby po tym filmie to się zmieniło

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (9)
Prezes Radia Gdańsk zablokował nagrodę dla "Kleru"
Zaloguj się
 • xt-s

  Oceniono 10 razy 8

  Jakby ktoś się przejmował taką nagrodą!
  Nawet komitet noblowski nie przyznał literackiego Nobla, bo wokół niego zrobił się smród. Co nie znaczy, że literatura i film umarły.
  Afera w kwestii nagrody jest i tak lepszą reklamą, niż nagroda...

 • pn-ski

  Oceniono 7 razy 5

  Mam nadzieje, ze ten film uświadomi Polakom, czym jest Kościół.
  Tak samo jak Szwejk uświadomił Czechom.

 • Elfryda Pipcia

  Oceniono 11 razy 5

  Przed decyzją prezesa byl telefon z Kur(w)ii Diecezjalnej i zaraz po nim z siedziby na Żoliborzu Co mial ten biedny prezes zrobić? Ryzykować stołkiem?

 • chri-s48

  Oceniono 5 razy 3

  Smarzowski ruszył wreszcie obsrane góry smrodu katolickiego, i chwała mu za to.

 • cieśla Sewruk

  Oceniono 1 raz 1

  W tym roku nagroda złotego klakiera dobrej zmiany bezapelacyjnie należy się prezesowi PR w Gdańsku panu Wasielewskiemu

 • 2bxornot2b

  Oceniono 3 razy 1

  Panie Wojtku niech sie Pan nie boi moze teraz czas na film 'Sedziowie' a po tym dziele 'Aktorzy i rezyserzy' 'Notariusze' lub 'Warszawa 89'
  Przeciez o czlowieku pan tworzy filmy o naturze czlowieka o tym niczym nowym pod sloncem co tkwi w ludzkim wnetrzu. Wystarczy zmienic kostiumy i wnetrza, ale to wciaz ten swiat, ktorego wladze i pieniadze odrzucil ten co szecl w imie panskie.
  Przeciez nie jest Pan glupim chlopakiem i wie to i owo o tym swiecie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX