Komentarze (403)
IPN. Relacje polsko-żydowskie
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • octopusdei

  Oceniono 19 razy 5

  Znamienne, że chociaż żydzi nienawidzą Polaków i uważają ich za genetycznych żydożerców, od niemal tysiąca lat uporczywie trzymają się polskiej ziemi zamiast poszukać sobie bardziej przyjaznego miejsca do życia. Prawdopodobnie uważają Polskę za swoją własność, która im się słusznie należy mocy tego, że są żydami a Polacy tylko Polakami. A Polacy z właściwą sobie beztroską pozwalając im na panoszenie się w swoim kraju w końcu doprowadzą do tego, że ostatecznie utracą go na rzecz agresywnych żydów.

 • wolak007

  Oceniono 27 razy 5

  Gdy obywatel Polski morduje obywatela Polski, to podlega ściganiu polskiego wymiaru sprawiedliwości. I tego IPN niech się trzyma!...

 • gregra

  Oceniono 31 razy 5

  przeczytajcie uzasadnienie żydów dla ich niegodnych "postaw" w czasie wojny i przestańcie siać ferment
  to juz jest męczące, a efekt osiagacie zupełnie odwrotny od zamierzonego:)))

 • kuranieptak

  Oceniono 8 razy 4

  Kiedy ekshumacje w Jedwabnem?

 • didej007

  Oceniono 6 razy 4

  Akurat stosunek Żydów do Polaków jest wart badań historycznych. Po raz pierwszy zgadzam się z IPN.

 • koles751

  Oceniono 4 razy 4

  Bardzo dobry kierunek.
  Pozostaje jedynie obawa czy tego też nie spieprzą.

 • Robert Mazurek

  Oceniono 8 razy 4

  A czy czasem nie sami Żydzi już w 50-tych latach zaprzestali ścigania swoich rodaków za współpracę z hitlerowcami uznając, że trudno oceniać postawy ludzi żyjących w tak ekstremalnych warunkach? Ale oczywiście znajdzie się paru pożytecznych "polskich"?? idiotów, którzy będą walić we własny naród. Pieprzone ojkofoby. Poprzedni post usunięto. Ubywatelska i kodomicka demokracja czuwa.

 • Marek Biesaga

  Oceniono 6 razy 4

  Nie może być tak żeby nas oskarżano o sprawstwo holokaustu bo takie narracje idą w świat. Nawet nasi żydowscy prezydenci puszczają takie myki. Za 10 lat może się okazać że się rano budzimy a świat oskarża nas o wywołanie II wojny światowej i holokaust jako jedynych sprawców.

 • beton44

  Oceniono 14 razy 4

  A to zdjęcie umierającego z głodu dziecka /zapewne z jakiegoś Getta/ - to znaczy że niby Polacy zamorzyli żydów głodem w polskich gettach ???

 • upupa.epos

  Oceniono 8 razy 4

  (...)Mamy biednego chłopa, który wyhodował marchewkę, jako dodatkowe źródło pożywienia dla rodziny, a ktoś mu ukradł warzywa. On nie będzie dociekał, kto to zrobił - czy partyzant, czy któryś z grupy żydowskiej. Złość i frustracja chłopa musi znaleźć ujście. Różne mogą być jego zachowania.(...)
  No właśnie... Nie było marchewki, ale był kij pod ręką, albo siekiera. I chłop wymierzył sprawiedliwość partyzantowi...

 • hamsterx

  Oceniono 34 razy 4

  chyba nikt rozumny nie ma wątpliwości że zlikwidować
  tę szkodliwą dla Polski i Polaków instytucję

 • niktwazny126

  Oceniono 34 razy 4

  "mamy biednego chłopa, który wyhodował marchewkę"- stawianie ukradzionej marchewki na równi z donosem czy wręcz zamachem na czyjeś życie? Jak na naukowca porównanie dziwne... Ale skoro jest właściwą osobą do pracy w IPN w obecnym kształcie, skoro IPN sfinansuje książkę, to... jeszcze parę dziwnych wypowiedzi zapewne się pojawi.

 • crimen

  Oceniono 7 razy 3

  W latach 1939-41 pod okupacją sowiecką to Polacy byli najbardziej prześladowaną grupą, a Żydzi najbardziej uprzywilejowaną. Zdarzały się napady i zbrodnie komunistycznych bojówek żydowskich na "polskich posiadaczach". Polskie pogromy były niejako odwetem. Nie chodzi tu o usprawiedliwianie polskich zbrodni, ale o ujawnienie skali zbrodni żydowskich na Polakach. Przykładowo w listopadzie 1939 roku w Nisku koło Stalowej Woli bojówka żydowskiego Bundu w odpowiedzi na apel Sowietów zamordowała młynarza z całą rodziną, jako polskich wyzyskiwaczy. Takich incydentów na Kresach były setki, jeśli nie tysiące. Cze mamy je przemilczeć?

 • 2fat

  Oceniono 3 razy 3

  Gość trzeźwo mówi. Co do postaw Polaków były oczywiście różne ale w zasadzie nie było Żyda który uratował się w Polsce bez pomocy Polaków z narażeniem swoich rodzin o sobie nawet nie wspominając. Jak zachowywali się Żydzi dobrze opisuje Władysław Szpilman w "Pianiście" czy Anatol Chari w książce "Byłem członkiem Sonderkomanda".

 • alfalfa

  Oceniono 25 razy 3

  "Sposób na usprawiedliwianie niegodnych postaw Polaków?"

  Po co ten znak zapytania? Listek figowy itp.?
  A.

 • probelpl

  Oceniono 9 razy 3

  czy można odpowiedzieć jaka taka prawdę o postawach 90%^ społeczeństwa polskiego w stosunku do żydów i Niemców? teraz po 70 latach? Państwo czyli GG funkcjonowało PRACOWAŁY ZAKŁADY PRODUKCYJNE, LUDZIE SZLI DO PRACY ilu Niemców pilnowało w administracji tego funkcjonowania?? W takiej Łotwie zaledwie 400 a w Polsce co odpowiedzą działacze IPN ???

 • 2fat

  Oceniono 6 razy 2

  Tytuł ze zdjęciem jest wyjątkowo plugawy. W rozmowie nie ma nic o "usprawiedliwianiu" tylko o przedstawieniu sytuacji w całości. Czy przypominanie zdania Władysława Szpilmana że "dla Żyda najgroźniejszy był inny Żyd" też jest ?usprawiedliwianiem"? Albo opisy Anatola Chari gdy jako członek Sonderkommanda okradał z żywności rodaków w łódzkim getcie?

 • siekieraaxe

  Oceniono 4 razy 2

  A TKOS IE ZAJMIE
  bogata historia
  zachodnirj ukrainy sowieckiej
  i azachodniej białorusi sowieckiej
  39-41?
  Pocztr tajcie pełne NAZWISK soewiecke gadzinówki z tego okresu
  Brzmi znajomo?

 • leonleonidas

  Oceniono 6 razy 2

  Zyd w obonie wlasnej (zgodnie z prawem zydoskim) ma pawo zgladzic dziesiatki/setki/tysiace zydow (tym bardziej gojow) i nie jest to powodem do potepienia.

  sZALOM !

 • westgreg

  Oceniono 6 razy 2

  W roku 1987, w Tygodniku Powszechnym, prof Jan Błoński opublikował esej "Biedni Polacy patrzą na getto". Kończy go konkluzja:

  "Kiedy czyta się to, co o Żydach wypisywano przed wojną, kiedy się odkrywa, ile było w polskim społeczeństwie nienawiści - można się nieraz dziwić, że za słowami nie poszły czyny. Ale nie poszły (albo szły rzadko). Bóg tę rękę zatrzymał. Tak, Bóg, bo jeśli nie wzięliśmy udziału w tej zbrodni, to dlatego, że byliśmy jeszcze trochę chrześcijanami, że w ostatniej chwili pojęliśmy, jak szatańskie to było przedsięwzięcie... Ale od współwiny wcale nas to nie uwalnia. Skażenie, zbezczeszczenie polskiej ziemi miało miejsce i dalej ciąży na nas obowiązek oczyszczenia. Chociaż - na tym cmentarzu - sprowadza się już tylko do jednego: do obowiązku zobaczenia naszej przeszłości w prawdzie."

  Niech więc wychodzą takie publikacje (nawet jeżeli ma je robić skrzywiony IPN). Niech wychodzą odpowiedzi na nie (nawet jeżeli mocno skrzywi je kontr-narracja). W obecnych czasach wykorzystywania historii do walenia przeciwników po głowach, nie można się spodziewać obiektywizmu, ale lepsze to, niż nie mówić nic.

 • 1stanczyk

  Oceniono 8 razy 2

  A nie jest tak, że to powszechnie akceptowane w naszym kraju, popularne wśród PRL-owskiego nomenklaturowego kolaboracyjnego gówna "Takie były czasy" odnosi się również do stosunków żydowsko-polskich w latach 1918-1968?

  Skoro beztrosko akceptowaliśmy i akceptujemy tłumaczące nie tylko nomenklaturową kolaboracje bo i jej liczne powojenne krwawe ekscesy (nieomal nie różniące się od tych antyżydowskich) to dlaczego nie przyjąć podobnej, jak w odniesieniu do od 25 lat honorowanych nomenklaturowych kolaborantów "Takie były czasy", "wykładni" w odniesieniu do tych co nadawali ton relacjom polsko-żydowskim czy żydowsko-polskim w naszym kraju w okresie 1918-1968.

  Wyjdzie na to samo a będzie dużo taniej.

 • facio60

  Oceniono 22 razy 2

  Przez oficjalne media trudno przebić się z obiektywną treścią w tej materii. Przyczyna jest prosta - w czyich są rękach. Globalizacja i internet pozwalają na pozbycie się jedenj "prawdy". To nie te czasy, gdy w TV czy radio albo na łamach gazety, produkował się jakiś uczony i przekazywał swój punkt widzenia bez żadnej praktycznie możliwości podważenia tego stanowiska. Dziś jest inaczej, choć próbuje się kneblować przekazujących nie takie jak powinni, treści. A to brak możliwości umieszczania komentarzy pod artykułami, zbannanowanie uczestnika dyskusji, a nawet kary finansowe jak się to ma w Szwecji czy Niemczech.

 • sosna_pospolita

  Oceniono 18 razy 2

  to moze wypunktuja klamstwa niejakiej Aliny Calej ?

 • pn-ski

  Oceniono 30 razy 2

  Zamiast wydawać książkę pt. "Dlaczego mieliśmy prawo mordować żydów" mogliby się panowie w IPN zastanowić, dlaczego taka Bułgaria albo Włochy (sojusznicy Hitlera) swoich żydów Niemcom nie wydali .
  Mozę po prostu nie jesteśmy tacy wspaniali, za jakich się uważamy?

 • Robert Madejski

  Oceniono 3 razy 1

  Tytuł artykułu został nadany przez partyjnego "dziennikarza" walczącego ze wszystkim co się kojarzy z faszystowskim reżimem PiS-u. Tylko tak można wytłumaczyć, że z treści nie wynika absolutnie nic, co pozwalałby tak artykuł zatytułować. Pytanie za 100 punktów: ile procent czytelników Gazety zechce zagłębić się w treść, a dla ilu wystarczy sam tytuł, żeby powtarzać opinię "dziennikarza"?

 • 2fat

  Oceniono 3 razy 1

  Zapytałem kiedyś pewnego dziadka z lubelszczyzny, niedaleko Kocka: rzeczywiście tak nienawidziliście tych Żydów? A on na to: Nienawiści żadnej nie było, przed wojną dogadywaliśmy się i handlowaliśmy ale dziwne że zaraz jak Ruski przyszedł wszyscy Żydzi zaczęli nosić czerwone gwiazdki na czapkach...

 • 2fat

  Oceniono 3 razy 1

  Jak pisał Władysław Szpilman w Pianiscie: "Dla Żyda najgroźniejszy był inny Żyd...". Albo jak pisał Anatol Chari w "Byłem członkiem Sonderkommanda": "my nie kradliśmy innym Żydom żywności, nazywało się to "organizować...".

 • M Pod

  Oceniono 7 razy 1

  @wiesss
  Raporty o bieżacej cichej agresji israelskiej w Syrii i jawnej w Palestynie, to też antysemityzm. Przymilanie się lichwiarzom, kłamcom i zdrajcom z garbatymi nosami, dziś nazywa się bohaterstwem "sprawiedliwych wśród narodów". Brawo, szabas goi!

 • bart5554

  Oceniono 5 razy 1

  Wyborcza i TOK FM kłamią. Te ośrodki propagandowe wmawiają Polakom, że zorganizowali holocaust, założyli obozy śmierci i nie zajmowali się niczym innym, jak mordowaniem Żydów. A Niemcy musieli Żydów przed Polakami ratować. TVPiS przy waszej lewackiej propagandzie to pestka.

 • bro2001

  Oceniono 5 razy 1

  Kontekst - obecna sytuacja polityczna - stawia projekt w co najmniej zagadkowym swietle.
  Ale gdy pominiemy polityczny kontekst, to projekt badawczy jest sensowny.
  Jakkolwiek Szoah kladzie sie mrocznym cieniem na wszystkim, czego by nie dotknac w stosunkach innych nacji ze spolecznoscia zydowska przed i po II wojnie swiatowej to jednak badanie tych kwestii wydaje sie sluszne ze wzgledow poznawczych.
  Gdyby nie kontekst polityczny rzecz bylaby mniej kontrowersyjna.
  Trzeba takze zauwazyc, ze niektore kregi strony zydowskiej wykorzystuja Soah do stwarzania atmosfery, ze kazde przyjrzenie sie postawom Zydow w czasie II wojny swiatowej jest kwestionowaniem Holocaustu. Mialem na FB epizod wymiany zdan z pewnym Zydem, który bardzo ostro atakowal Polakow za nie udzielanie pomocy Zydom przytaczajac konkretne zdarzenia. Nawet z jego opisow tych zdarzen widac było, ze zagrozenie dla Polakow bylo silne i realne. Pytalem więc czy nie widzi zadnego uzasadnienia dla takich postaw. Odpowiedzial, ze nie widzi bo Zydzi gineli a Polacy nie chcieli pomoc. Zapytalem więc czy w obliczu zagrozenia Zydzi nie zachowywali się nagannie. Odpowiedzial, ze to nie ma znaczenia bo oni zgineli. On przezyl ale uwaza, ze ma prawo wystepowac z oskarzeniami innych nacji jakby zginal.
  Takie stawianie sprawy zamyka wszelki dyskurs.
  Powtorze, obecny kontekst polityczny stawia projekt w zagadkowym swietle dlatego, ze obecna ekipa flirtuje ze srodowiskami skrajnie nacjonalistycznymi. Te srodowiska pod haslami patriotyzmu szerza nienawisc do wszystkiego, co nie miesci sie w ich ideologii. Innymi slowy kazdy, kto się z nimi nie zgadza nie jest Polakiem. To jest chore.
  Z drugiej strony zasadne jest pytanie czy przy innej ekipie takie badania w ogole zostalyby podjete.
  A rzecz jest ciekawa i warta pochylenia się nad nia.

 • sonniva

  Oceniono 1 raz 1

  Niegodnego, okrutnego postępowania było dużo i po jednej i po drugiej stronie. Wprowadzanie takich badań w obecnych czasach powoduje tylko i wyłącznie zamęt, złość, poczucie krzywdy i rozdrapywanie ran. Czy nie czas przejść do kolejnego etapu i ponad tą krzywdą wyrządzoną lata temu zacząć budować NOWĄ cywilizację?

 • mawik_net

  Oceniono 9 razy 1

  No, w Kielcach to wiadomo dlaczego , kk od zawsze podsycał antysemityzm w Polsce.

 • czechy11

  Oceniono 3 razy 1

  Kiedy wreszcie zostanie zlikwidowany ten cały IPN pożeracz podatków na usługach partyjnych działaczy PoS. Przypominam ta chora policja historyczna przeżera rocznie siecej naszych podatków niż przeznaczane jest na Polską Akademię Nauk. To kuriozum. Poprę te partie która zapowie likwidacje IPN.

 • popieramkukiza

  Oceniono 39 razy 1

  Może w końcu wyjdzie na jaw prawda jak żydowscy policjanci mordowali w gettach swoich ziomków. Jak torturowali i zabijali polskich bohaterów, jak wiernie służyli Stalinowi - prawda panie Szechter ?

 • myczyoni

  0

  Badania? Chyba chcą potwierdziły antysemityzm w 2 RP. Nie muszą daleko szukać wystarczy sięgnąć do prasy katolickiej.
  Ale skoro Łupaszka jest bohaterem, Kolbe świętym ...to wiadomo co z tego wyjdzie.
  Kolejna fantazja historyczna. Niczym w krzyżakach.

 • myczyoni

  0

  Polak święty i bez winy. Rosjanie to przyjaciele.
  Chcecie to wierzcie w kłamstwa.

 • myczyoni

  0

  Kiedy IPN zajmie się zbrodniami rosyjskimi na terytorium 2 RP oraz obecnej Polski?
  Tzw prawica jest b pobłażliwa dla rosjan.

 • sorrry

  Oceniono 2 razy 0

  IPN zamierza złamać żydowski monopol na antypolską "prawdę" historyczną a to godzi w interesy żydowskiego Holocaust Industry, w próbę obrabowania Polski przez żydów pod pretekstem bezprawnych roszczeń do "mienia bezspadkowego" oraz w żydowskie plany inwazji na Polskę pod hasłem "Jewish revival in Poland". Nic dziwnego, że żydzi wyją.

 • grajag

  Oceniono 2 razy 0

  Dobre, ktoś ukradł marchewkę z pola i frustracja chłopa jest tak duża, że może zabić żyda. Logika godna pozazdroszczenia. Gratuluję.

 • wkkr

  Oceniono 10 razy 0

  Dlaczego fakt badania stosunku Żydów do Polski uznajecie za próbę wybielania Polaków?
  Przecież to jest bardzo interesujący temat do tej pory unikany przez badaczy.
  Ja jako niepoprawny filosyjonista jestem bardzo zainteresowany wynikami badań.

 • brzmski

  Oceniono 4 razy 0

  faktów -obróbka
  paragrafów - interpretacja
  to przyrodzone odwieczne prawo istoty ludzkiej
  zatem...??!

 • M Pod

  0

  IPN wyświetla kolejne chwyty reklamowe firmy Hollow Hoax na ekranach GW. Już niedługo na ekranach TVP, to będzie jedyna dozwolona reklama, społecznie pożyteczna i badzo skuteczna, dlatego masz ją zgodnie przyjmować za niewielką opłatą i ślepo propagawać ze skruchą, za darmo.

 • janrobin2015

  Oceniono 4 razy 0

  MOze wreszcie doczekamy sie opracowan dotyczacych stosunku zydow do polakow. Mamy obecnie tylko publikacje opisujace odwrotna sytuacje. Oczywiscie bedzie duzo krzyku jak ja wydadza. Bedzie trudno dyskutowac jak to zydzi wydawali polakow na ziemiach zajetych przez rosjan w 1939. To tylko jeden z przykladow.

 • kingsizemax

  Oceniono 4 razy 0

  Jak powiedział herszt zorganizowanej grupy przestępczej, rządzącej obecnie w Polsce, niejaki Kulawy- my jesteśmy zwycięzcami i my napiszemy od nowa historię.

 • berek-oberek

  Oceniono 16 razy 0

  Polscy Polacy dowiedzą się wkrótce, że to Żydzi wszystkiemu byli winni, to oni wywołali II Wojnę Światową i to oni zmusili Polaków do zabijania Żydów.

 • rita.1

  Oceniono 8 razy 0

  Ten IPN już dawno powinien zostać zamknięty na kłódkę, pracownicy rozgonieni na cztery wiatry, a klucz wyrzucony do kibla. Polsce nie jest potrzebna instytucja, która za pieniądze podatników fałszuje jej historię. Przez cały okres PRL tak postępowano i nic dobrego z tego nie wyszło.

 • alexcomp

  0

  Wielokrotnie na tym forum, w większości bardzo krytycznie do tez, które przedstawiała GW oraz środowiska żydowskie. Ostatnio jednak przeczytałem Spowiedź Calka Perechodnika. We wspomnieniach tych autor odnosi się do zachowań niemieckich, żydowskich i polskich. Nikogo nie oszczędza i w każdym z tych narodów widzi winę za ludobójstwo, które zostało dokonane na Żydach. Nie będę opisywał tego dokumentu, każdemu polecam jego lekturę. Myślę, że jest wiarygodny i znacznie zmienił moje postrzeganie tego tematu. Lektura ta jednak nie zmieniła mojego stosunku do Żydów, zawsze im współczułem zarówno jednostkom jak i całemu narodowi, nie rozumiem natomiast dlaczego pewnej części winy nie widzieli u siebie, a zwłaszcza nie dostrzegają jej teraz. W końcu jakieś przyczyny niechęci czy nawet nienawiści do Żydów nie tylko w Polsce lecz i w świecie zarówno teraz jak i przed wojną z czegoś wynikają i wynikały.

 • 2fat

  Oceniono 8 razy 0

  Pradziadka mało nie rozwalili tylko dlatego że odkryli Żydów w ziemiankach niedaleko jego gospodarstwa. I oczywiście podrzucał im jedzenie, dla wszystkich było to oczywiste chociaż nikt go przy tym nie widział. Zdaje się że uratował go widok dzieci, w tym mojej babci które wyglądały na czystych Aryjczyków i esesman cofnął go z podwórka bo już wyprowadzali go. Ale dla Żydowinów takie wspomnienia sa nieważne. Przy ogólnym jazgocie o swojej krzywdzie łatwiej wyciągnąć kasę w ramach holocaust industry.

 • mjs05

  Oceniono 2 razy 0

  Obawiam się, że nic dobrego z tego nie wyniknie. IPN to instytucja od "polityki historycznej" i już tylko z tego powodu brakuje jej obiektywizmu. Temat tez jednoznacznie narzucony, wiadomo że chodzi o "żydokomunę". Powinien być bardziej ogólny, np. postawy ludności Polskiej w okresie okupacji niemieckiej i radzieckiej 1939-45.

  Niemniej jednak polska historiografia okresu okupacji leży i kwiczy. W powszechnej świadomości dominują mity stworzone za PRL-u, a w "debacie historycznej" ściera się np. żydowska socjolożka z polską nacjonalistką. Obie zideologizowane, z uprzedzeniami i co najwyżej średnie merytorycznie. Tu potrzeba jakichś grantów na badania dla młodych, zdolnych historyków, ale bez narzucania czy nawet sugerowania oczekiwanych wyników.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX