Komorowski: Jest oczywiste, że TSUE zajmie stanowisko w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym

- Komisja Europejska wie, co robi i na pewno wcześniej zrobiła rozeznanie, czy Trybunał nie powie "to nie nasza kompetencja" - przekonywał w TOK FM były prezydent, Bronisław Komorowski.

Komisja Europejska zdecydowała w poniedziałek o skierowaniu skargi do Trybunału w Luksemburgu w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym. To na jej mocy zmianie uległ skład Sądu Najwyższego - część sędziów musiała przejść na emerytury.

Czytaj też: Dla PiS wszystko jest jasne. "Głównym celem KE jest wsparcie opozycji i danie jej kroplówki "

Bronisław Komorowski przekonywał w rozmowie z Karoliną Lewicką w Wywiadzie Politycznym TOK FM, że unijny Trybunał Sprawiedliwości z pewnością zajmie się skargą Komisji.

 - Komisja Europejska wie co robi i na pewno wcześniej zrobiła rozeznanie, czy Trybunał nie powie “to nie nasza kompetencja” - tłumaczył.

KE chce między innymi, by unijny Trybunał Sprawiedliwości zastosował środek tymczasowy, czyli zawiesił przepisy, na mocy których przeniesiono w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego. Bruksela domaga się przywrócenia do pracy także tych sędziów, na których miejsca wskazano już kogoś innego.

Deklaracja ministra Czaputowicza

Bronisław Komorowski przypomniał, że szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz powiedział na początku miesiąca w wywiadzie dla niemieckich mediów, że polski rząd będzie respektował orzeczenie.

-Ta deklaracja mogła paść w czasie, kiedy stronie polskiej mogło wydawać się, że np. Trybunał uzna się za niekompetentny w tej sprawie. Dlatego ważne, żeby o tej deklaracji przypominać - podkreślał. 

Bronisław Komorowski zauważył, że istotna w tej sprawie będzie reakcja Jarosława Kaczyńskiego.

-  Wydawał z siebie groźnie pomruki świadczące, że chce zwarcia z TSUE bez względu na cenę, jaką Polska może zapłacić - przypomniał.

Gigantyczna niekonsekwencja PiS

Prowadząca audycję Karolina Lewicka zauważyła, że niedawne słowa prezesa PiS o “ojkofobii’’ sędziów wskazują, że postawa partii rządzącej będzie w stosunku do nich nadal bardzo ostra.

-To jest takie głupie, pisowskie gadanie. Budowanie nastroju antyelitarnego, a jednocześnie podwiązywanie się pod te elity np. właśnie poprzez używanie dziwnych terminów ze słownika języków obcych, jak ojkofobia. Wyborcy PiS to słyszą i myślą “profesor, a może nawet i noblista” - krytykował były prezydent.

- To jest gigantyczna niekonsekwencja, którą może warto wyciągnąć na wierzch. Z jednej strony Kaczyński atakuje elity, a jednocześnie mówi, że ktoś jest gorszego sortu, czyli on jest lepszego, przypisuje siebie do elity - dodał.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (25)
Komorowski: Jest oczywiste, że TSUE zajmie stanowisko w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym
Zaloguj się
 • tomaselli

  Oceniono 45 razy 31

  I pomyslec , ze byl Pan Prezydentem 40 milionowego kraju, a nie wie Pan nawet, ze TSUE ,wlasnie w sprawie SN moze Polsce co najwyzej ...skoczyc !

 • sosna_pospolita

  Oceniono 13 razy 11

  he he
  to juz i Broncia z puszczy wyciageliscie ?

 • hotin

  Oceniono 20 razy 10

  Swój,swojemu nigdy krzywdy nie zrobi, że to są Niemcy to tylko obrazuje,z kim tacy jak Bigos trzymają.Nawet Schetyna był u Merkel sie wypłakać.Żenada!

 • janrobin2015

  Oceniono 17 razy 9

  Jesli bronek wie co mowi to znaczy tylko tyle ze konsultowala sie z TSUE. Jesli tak to bylby to niezly precedens.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 4 razy 4

  Tymczasem lider totalnej targowicy zostal wezwany w trybie przedwyborczym do Berlina zdac relacje z gotowosci totalnych do obalenia polskiego rzadu. Nawet mie wspomnieliscie o tym jak wysoko jest ceniony lider targowicy za bliska zagranica.
  Wydarzenie na skale bantustanu , bo ja nie przypominam sobie by kiedykolwiek lider PIS jezdzil do swojego zagranicznego suwerena zdawac releacje z postepow w zwalczaniu rzadu.
  Niemcy jak Niemcy nigdy specjalnie nie udawali iz Polak dla nich to smiec zlodziej pijak niezaslugujacy na szacunek ich gleboki ze tak sie wyraze szacunek dla Polski wyrazali zawsze dosc dosadnie i bez specjalnych ceregieli, jednak lider opozycji podobno polskiej powinien rozumiec chocby nietakt i dwuznacznosc soich uczynkow.

 • isiah.thomas

  Oceniono 4 razy 4

  Wincyj Bronka, wincyj! Polacy go potrzebują!

 • beznyl

  Oceniono 12 razy 4

  Słabe, bardzo słabe panie Komorowski. Ale niedługo wybory do europarlamentu. To jest pozytywne.

 • sop3

  Oceniono 3 razy 3

  Się już bardziej Komorowski nie mógł pogrążyć.Oznajmił całemu cywilizowanemu światu że TSUE uzgadnia postanowienia z KE..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX