Hanna Zielińska recenzuje "Kler". "Można kontrolować każdego pasterza. Tak mi dopomóż mózg"

"Można z 'Kleru" zrobić świecki użytek. Kontrolować każdego pasterza, który żyje z przyjmowania pokłonów" - pisze Hanna Zielińska, dziennikarka TOK FM, która obejrzała film na przedpremierowym pokazie.

Hanna Zielińska podzieliła się na Facebooku swoimi wrażeniami z seansu. "Pokaz prasowy. Tłum znajomych twarzy. My patrzymy na kler, kler z ekranu patrzy na swojego zbiorowego odbiorcę" - zaczyna swój wpis dziennikarka.

Następnie zauważa, że reżyser uchwycił w swoim obrazie potrzebę podporządkowania się autorytetowi. "Potrzeba pańszczyźniana, mentalnego poddaństwa, jest tak silna, że kiedy pan upada, lud czołga się jeszcze niżej" - pisze Hanna Zielińska.

Jednak dziennikarka zwraca uwagę, że ta prawidłowość, którą nazywa "mentalną pańszczyzną" dotyczy nie tylko "intelektualnej prowincji". To również słabość osób z dużych miast, które lubią myśleć, że są wolne od bezmyślnej pokory i zabobonów.

"Mamy własnych fałszywych proroków. Wielkomiejskich, lepszych. Kler oświeconych to publiczni terapeuci, nieomylni moralizatorzy, trenerzy wyzysku. Budują hierarchię i inkasują. A w prywatnych szafach trzymają interesujące trupy" - podkreśla Zielińska i ostrzega przed fałszywym triumfalizmem.

W filmie znajduje przesłanie, które może być przydatne dla wszystkich - niezależnie od tego, gdzie mieszkają i jaki mają stosunek do religii. Jak pisze, w "Klerze" owce przestają stadnie beczeć i zaczynają rozliczać swoich pasterzy.

"Zanim przyjdzie pora i na obraz o guru laickich sumień, można z 'Kleru' zrobić świecki użytek. Kontrolować każdego pasterza, który żyje z przyjmowania pokłonów, słuchać sygnalistów, uczyć się psychologii władzy, trenować mięsień sceptycyzmu. Tak mi dopomóż mózg" - podsumowuje Hanna Zielińska.

"Kler"

"Kler" Wojciecha Smarzowskiego to najgłośniejsza premiera filmowa tego roku. Podczas festiwalu w Gdyni "Kler" otrzymał trzy nagrody: publiczności, za scenografię (Jagna Janicka) oraz specjalną za podjęcie ważnego społecznie tematu (Wojciech Smarzowski). Film oklaskiwano na festiwalu przez ponad 11 minut. Mimo tego Radio Gdańsk, przyznające nagrodę Złotego Klakiera, uznało, że nie wręczy jej autorowi. Pracownicy Radia Gdańsk zaprotestowali przeciwko tej decyzji prezesa Dariusza Wasielewskiego.

Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski zażądał od ministra Piotra Glińskiego wyjaśnień w sprawie dofinansowania produkcji. Członek rządu PiS odpowiedział publicznie po około 24 godzinach. "Nie dałem ani grosza na ten cel" - napisał min. Gliński na Twitterze i podkreślił, że środki przyznały byłe dyrektorki Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, mianowane przez jego poprzedników.

Wojciech Smarzowski został także ocenzurowany przez TVP. Podczas gali rozdania nagród 43. festiwalu polskich filmów fabularnych reżyser pozwolił sobie na żart z prezesa TVP. Usłyszeli go jednak tylko ci, którzy byli na widowni Teatru Muzycznego, z transmisji telewizyjnej komentarz został wycięty.

Czy zamierzasz obejrzeć film "Kler"?
Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (21)
Kler - rezcenzja filmu Wojciecha Smarzowskiego. Hanna Zielińska z TOK FM
Zaloguj się
 • polak_nieprawdziwy

  Oceniono 11 razy 1

  Kto oglądał Spotlight?
  Film dobry o aferze pedofilskiej.
  Pokazuje nie tyle księży, co mechanizmy stosowane przez KK oraz mentalność i jakieś zadziwiające uśpienie członków Kościoła.
  W Polsce przeszedł bez większego echa, nie zatrzęsło posadami tej załganej instytucji.
  Teraz będzie podobnie.
  Nie po to ludzie dają na tacę, by wysłuchiwać, że wspierają patologię.
  Dają, bo chcą przeżyć własną śmierć.
  A lepszej bajki nikt im tutaj nie zaoferował.

 • lese_majeste

  Oceniono 11 razy 1

  trolom proponuję obejrzeć dydycza w karecie i tam zobaczą jak żyje kler
  www(kropka)logo24(kropka)pl/Logo24/7,125390,20861635,znajdz-roznice-robert-biedron-punktuje-biskupa-z-karocy.html

 • lindhorst1

  0

  Nie chcę się cieszyć za wcześnie, ale to początek końca panowania "naszych okupantów".

 • niktwazny126

  Oceniono 10 razy 0

  To tylko film, który nie każdy ma obowiązek obejrzeć. Tłumy dziatwy szkolnej wysyłano w ramach lekcji na "Pasję", bo była zgodna z linią partii (tej poprzedniej zdaje się). Teraz odwrotnie- zakaz, żeby przypadkiem młodzież nie zobaczyła drugiej strony medalu, bo tę pierwszą oglądają dwa razy w tygodniu, na lekcjach religii. Kler to temat tabu? Przecież nie jesteśmy ślepi. Słyszeliśmy o uroczystym pogrzebie Wesołowskiego, sztandarowego pedofila w kk. Widzimy biskupów, rozstawiających pionki w polityce. Widzimy (w wyobraźni) rzekę pieniędzy, ktora płynie w stronę kk. Widzimy arogancję w wypowiedziach szeregowych sukienkowych. W osłupieniu patrzymy, jakimi to osiołkami poruszają się następcy Jezusa.... Naprawdę ten film odsłania tajemnice, które są dla nas obce?

 • zuuuraw

  Oceniono 13 razy -1

  "Kler". Pokaz prasowy. Tłum znajomych twarzy." - tylu Żydów z Czerskiej w jednym kinie ?
  Rejwach jaki wzniósł się nad siedzibą V antypolskiej i antykatolickiej kolumny na Czerskiej po premierze tego propagandowego gniota pokazuje kto tak na prawdę stoi za Smarzowskim i tym ewangeliku, autorze scenariusza. To nie tylko antyreligijna, a głównie antykatolicka obsesja Smarzowskiego czy, typowa dla ewangelików, nienawiść do katolicyzmu. Żydostwo na całym świecie przyśpieszyło realizację "Ostatecznego Rozwiązania problemu katolicyzmu" na Świecie.

 • pn-ski

  Oceniono 12 razy -2

  Kanalia, robiąca za ministra kultury, szczyci się tym, ze grosza nie dal na ważny społecznie film. Jednocześnie - sypie miliony na sektę pedofilska i złodziejską, zwana kościół Katolicki.

 • xt-s

  Oceniono 10 razy -4

  Droga Redakcjo i Droga Pani Hanno Zielińska! Czy naprawdę musicie mi opowiadać film, zanim go zobaczę? Jesteście na najlepszej drodze by go zarżnąć równie skutecznie, co reklamowanie powieści kryminalnej, opowiadając "kto zabił".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX