Adam Bodnar otrzymał norweską nagrodę Rafto za "obronę praw mniejszości i niezawisłości sądów"

Polski Rzecznik Praw Obywatelskich został laureatem tej nagrody za "zajęcie zdecydowanego stanowiska w obliczu obecnej sytuacji politycznej w Polsce".

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar otrzyma nagrodę Rafto za "zajęcie zdecydowanego stanowiska w obliczu obecnej sytuacji politycznej w Polsce" - podaje Polska Agencja Prasowa. Wyróżnienie zostanie zaprezentowane w najbliższą niedzielę 30 września o godz. 18:00 w Bergen leżącym na południu kraju.

Jak podano w dzisiejszym komunikacie fundacji Rafto, najistotniejszą rolą rzecznika praw obywatelskich jest "dokładanie wszelkich starań, aby władze publiczne chroniły i przestrzegały praw człowieka wszystkich członków polskiego społeczeństwa".

Dla Rafto Adam Bodnar jest "obrońcą praw mniejszości oraz niezawisłości sądów w Polsce", który "wielokrotnie podkreślał kluczową rolę instytucji RPO w skutecznej ochronie praw człowieka w Polsce, a także innych krajach, gdzie jednostki oraz instytucje podejmujące takie działania są atakowane".

Według fundacji Rafto "od powołania na urząd RPO Adam Bodnar skupiał się w szczególności na prawach mniejszości oraz na trudnej sytuacji imigrantów, kobiet, mniejszości narodowych i etnicznych, osób niepełnosprawnych oraz mniejszości seksualnych w Polsce". "RPO zajmuje ważny głos w debacie publicznej, nawołując do zaprzestania mowy nienawiści oraz aktów agresji przeciwko wymienionym mniejszościom" - czytamy w oficjalnym komunikacie Rafto.

Rafto przyznaje nagrodę finansową, jednak Adam Bodnar - jako urzędnik państwowy - nie będzie mógł jej otrzymać. Dlatego fundacja przekaże te pieniądze na rzecz jednej z organizacji obywatelskich, zajmujących się ochroną praw człowieka w Polsce.

Fundacja Rafto to organizacja pożytku publicznego prowadzona przez Dom Rafto w Bergen. Założono ją w 1987 roku dla upamiętnienia osoby Thorolfa Rafto - profesora historii ekonomii oraz obrońcy praw człowieka. 

Wyróżnienie przyznawane jest raz w roku osobom, które przyczyniają się do ochrony praw człowieka.

Czytaj też: RPO żąda wyjaśnień od prezesa IPN. Chodzi o jego list ws. aktywności podwładnych w internecie

Dr Adam Bodnar: Działania prokuratury to sygnał, że nic nie może się zdarzyć bez jej wiedzy

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (3)
Adam Bodnar otrzymał norweską nagrodę Rafto
Zaloguj się
 • tomaselli

  Oceniono 3 razy 1

  Forse za udzial w tej farsie przekazal na kod czy ubywateli RP ? Wiedzialem, ze Norwedzy kolaborowali z hitlerowcami i widze , ze kontynuuja tradycje wspierajac wrogow Polski.

 • Gentel Menel

  Oceniono 2 razy -2

  @tomaselli doszukiwanie się wszędzie drugiego dna to nie jest dobry kierunek. Hipotetycznie. Jeżeli by dostał nagrodę z rąk min. Ziobro to byłby prawdziwym patriotą. Jak z rąk Putina to byłby komuchem?
  Może czasem warto pomyśleć, że aktualny RPO jest świetny. Bez względy na rządzących działał tak samo. Moim zdaniem jest to kompetentna osoba na stanowisku. Skoro dostał nagrodę, to jest doceniany nie tylko w Polsce. Brawo Panie Bodnar.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX