Oficjalna inauguracja jachtu Polskiej Fundacji Narodowej. Tłumów nie było

Miała być "Polska 100" z Mateuszem Kusznierewiczem i trzyletnim rejsem dookoła świata... jest I Love Poland.  Przemalowany jacht Polskiej Fundacji Narodowej został oficjalnie zaprezentowany w Szczecinie.

W Szczecinie odbyła się uroczysta inauguracja projektu "I Love Poland" i prezentacja jachtu Polskiej Fundacji Narodowej. Oficjalny start projektu na szczecińską Łasztownię przyciągnął jedynie kilkadziesiąt osób.

Jednostka nie opłynie świata, jak pierwotnie planowano, ale ma w przyszłości uczestniczyć w prestiżowych regatach. 

Już nie "Polska100" a "I Love Poland"

I Love Poland to ten sam jacht, którym Mateusz Kusznierewicz miał opłynąć kulę ziemską z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Prezes Polskiej Fundacji Narodowej Filip Rdesiński do tematu trzyletniego rejsu "Polska100" wracać jednak nie chce: - Zostały zawarte ugody, także temat jest już zamknięty - stwierdził. 

Nowym kapitanem jednostki został utytułowany Jarosław Kaczorowski. Podkreślił, że jacht jest bardzo nowoczesny, szybki i trudny w obsłudze. 

- Trudność polega na tym, że ona się rozpędza do dużych prędkości i wtedy trzeba czujnie sterować, żeby nie wbić się w falę albo żeby nie połamać czegoś - wyjaśniał kapitan.

PFN przewiduje, że program szkoleniowy związany ze startami w regatach będzie trwać dwa-trzy lata. Ma zostać stworzona szeroka, profesjonalna załoga, która będzie w stanie ścigać się w najważniejszych regatach na świecie. 

Nowoczesny jacht I Love Poland kosztował blisko cztery miliony złotych, wartość całego projektu jest tajemnicą. 

Czytaj też: Polska Fundacja Narodowa wynajęła agencję PR, by budować swój wizerunek. "Trochę kuriozalne"

Przed jedenastym listopada jednostka popłynie do Plymouth w Wielkiej Brytanii, gdzie załoga weźmie udział w uroczystościach Święta Niepodległości. W styczniu uda się na Maderę, gdzie młodzi żeglarze złożą kwiaty pod popiersiem Józefa Piłsudskiego, a w lutym w Miami "I Love Poland" spotka się z Darem Młodzieży, który promuje Polskę w ramach Rejsu Niepodległości. 

Przypomnijmy. Polska Fundacja Narodowa została powołana za czasów rządu Beaty Szydło. Działa dzięki pieniądzom przekazywanym przez spółki skarbu państwa.  Wcześniej zasłynęła m.in. kontrowersyjną - i drogą, bo kosztującą ponad 10 mln złotych - kampanią "Sprawiedliwe sądy". Projekt "Polska 100" miała realizować dzięki jej wsparciu Fundacja Navigare, z którą związany był Mateusz Kusznierewicz. Według niej PFN nie wywiązała się jednak ze swoich zobowiązań wobec organizacji, przez co ta została zmuszona do ogłoszenia upadku. Z kolei PFN oskarżała Navigare o wyprowadzenie 185 tys. złotych z budżetu projektu. 

Zobacz także
 • Tomasz Piątek autor książki 'Macierewicz i jego tajemnice' podczas spotkania w Lublinie w siedzibie CSK (19.09.2017). Na zdjęciu b. szef MON Tomasz Siemoniak Siemoniak o atakach PiS krytykujących niższą bonifikatę w Warszawie: Prezes Kaczyński powinien zająć się cenami prądu
 • Protest nauczycieli we wrześniu 2018 roku Belferska grypa? Odwoływane lekcje w szkołach. Nauczyciele zaczęli protest
 • Janusz Steinhoff Janusz Steinhoff o zamieszaniu wokół cen prądu: Politykom proponuję lekturę efektów polityki PRL
Komentarze (14)
Jacht Polskiej Fundacji Narodowej: I Love Poland
Zaloguj się
 • daniel.jed

  Oceniono 12 razy 2

  Czyli dojenie kasy przez 3 lata na szkolenie. A później się zobaczy.

 • Wojtek Kowalski

  Oceniono 1 raz 1

  Lepiej było kupić 100 jachtów dla młodych żeglarzy. To by miało jakiś sens.

 • aa1000

  Oceniono 1 raz 1

  Czy nie można było za te 4 mln zł wybudować np. przedszkole w Szczecinie?

 • rozterka47

  Oceniono 9 razy 1

  Po co im ten jacht ? Na wycieczki za kasę z budżetu państwa ?

 • vontomke

  Oceniono 14 razy 0

  Może dlatego że normalni mają tę narodową hecę w dupie

 • hotin

  Oceniono 6 razy -2

  Ale żurnaliści z GW chyba byli?

 • olaf110

  Oceniono 4 razy -2

  Tu akurat autor coś pomylił. Zdjęcia są z Gdyni, a nie ze Szczecina.
  Kaczka trzymaj się !

 • WInston Ski

  Oceniono 11 razy -3

  Nic o tej inauguracji nie informowano. Zresztą, huczna impreza przyciągnęła by lokalne gó... z KODu, bo w sobotę przychodnie reumatologiczne zamknięte.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

DOSTĘP PREMIUM

Polecamy