Sąd Najwyższy prawdopodobnie wycofa pytania do Luksemburga dot. niezależności sądów

Jak informuje rzecznik Sądu Najwyższego, "możliwości manewru nie ma", bo ZUS wycofał z sądu zażalenie, na podstawie którego pytania zostały sformułowane. Trybunał Sprawiedliwości może jednak nadal wydać orzeczenie.

W niedzielę rzecznik Sądu Najwyższego sędzia Michał Laskowski poinformował, że "jest prawdopodobne", że Sąd Najwyższy wycofa pytania prejudycjalne skierowane do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Dodał, że decyzji w tej sprawie jeszcze nie ma, ale zostanie podjęta prawdopodobnie do końca tygodnia.

Czytaj też: NSA wstrzymuje uchwałę KRS. KE skarży Polskę w TSUE. Co to oznacza? 5 pytań i odpowiedzi

To efekt wycofania w sobotę z SN zażalenia złożonego wcześniej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Jaśle. To właśnie na jego kanwie SN zdecydował się na początku sierpnia skierować pięć pytań prejudycjalnych do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Równocześnie zawiesił stosowanie przepisów trzech artykułów znowelizowanej ustawy o Sądzie Najwyższym dotyczących przechodzenia w stan spoczynku sędziów SN, którzy ukończyli 65. rok życia.

Przypomnijmy: Wprowadzone przez PiS kontrowersyjne przepisy odesłały część sędziów SN na emeryturę, choć konstytucja gwarantuje im nieusuwalność ze stanowiska. To sprowokowało zarzuty o zamachu na niezawisłość sądów.

TSUE nadal może odnieść się do pytań

Ponieważ ZUS wycofał zażalenie, jak tłumaczy Laskowski, SN “specjalnej możliwości manewru nie ma”. Jednak nawet jeżeli SN wycofa pytania z TSUE, nie musi to oznaczać, że Trybunał zrezygnuje z rozpatrzenia sprawy.

- TSUE ma bardzo daleko posuniętą swobodę w swoim postępowaniu - tłumaczył rzecznik Sądu Najwyższego.

Rozpatrzenie przez Trybunał pytań prejudycjalnych skierowanych przez Sąd Najwyższy zaplanowane jest na 12 lutego.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (74)
Sąd Najwyższy prawdopodobnie wycofa pytania prejudycjalne skierowane do TSUE
Zaloguj się
 • nowy4444

  Oceniono 46 razy 20

  PiS znowu was wyciupciał. Kompromitacja SN kolejny raz. Już się nie dziwię dlaczego ludzie nie chcą głosować na totalnych i nienawidzą sadow. W pierwszym przypadku z powodu głupoty a w drugim z powodu prywaty. Dno.

 • rbik53

  Oceniono 56 razy 12

  .
  Zapewne Jasielski ZUS, po głębokiej analizie i bez absolutnie żadnych nacisków bandy trzymającej władzę, doszedł do wniosku, że jego skarga do sądu była bezpodstawna i skargę wycofał. Dobra wiadomość to ta, że szefostwo tamtejszego ZUSU zachowało stołki.

 • wynanc2

  Oceniono 29 razy 5

  HAHAHAHAHA. Prosty a genialny ruch ZIobry. Teraz SN znalazł się w ciemnej dup....

 • damtek

  Oceniono 4 razy 4

  „NIE MOŻEMY POZWOLIĆ NA TO, ŻEBY SPOŁECZEŃSTWO MIAŁO WIEDZIEĆ, ŻE MY KŁAMIEMY” - Kaczyński.
  Tomasz Lis /twitter

 • moher.pospolity

  Oceniono 7 razy 3

  A wy lemingi dalej PiS za ciemnotę uważacie przez motłoch wybraną?? Rozgrzeszam was z tego tylko dlatego, że w waszej wykształconej przecież grupie PiS największe poparcie w wyborach dostał. Sędziowie nasi tak są na swe stołki zapatrzeni, które im mądrość dają, że rzeczywistości do swych starczych głów nie dopuszczają. Można takim na dalsze orzekanie zezwolić???

 • radmaj12

  Oceniono 13 razy 3

  Zaczadzeni, zbuntowani sędziowie chyba udali się na spacer po świeżym powietrzu i doznali olśnienia. Pojęli prostą prawdę , że są tylko narzędziem w ręku Kaczyńskiego. Przecież jeżeli TSUE dałby w wyroku jakieś szczegółowe wytyczne w sprawie praworządności w Polsce, to Kaczyński dostałby gotowy dokument do walki z Komisja Europejską, z zasadami na jakich obecnie opiera się Unia i z samym TSUE w szczególności. Bo na zdrowy rozum nie ma na świecie bardziej zależnego sądu niż TSUE, bardziej niedemokratycznej instytucji niż Komisja Europejska i bardziej niedemokratycznej unii niż Unia Europejska. No przepraszam. Związek Niepodległych Państw z Rosją na czele mógłby z Unią Europejską konkurować w kwestii demokracji.

 • pe_ro

  Oceniono 17 razy 3

  "...Rozpatrzenie przez Trybunał pytań prejudycjalnych skierowanych przez Sąd Najwyższy zaplanowane jest na 12 lutego...". SN powinien zastanawiać się czy powinien wycofać zapytanie prejudycjalne przez najbliższe 5 miesięcy. Nikt nie powinien go popędzać w podejmowaniu decyzji.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX