Czy Putin wymieni Ołeha Sencowa na sławnego handlarza bronią? "To jazda bez trzymanki i szantaż"

Ołeh Sencow to ukraiński reżyser i aktywista, który prowadzi protest głodowy w rosyjskiej kolonii karnej. Zachód wielokrotnie apelował o jego uwolnienie. Według jednej z rosyjskich gazet Kreml chce wymienić go na Wiktora Buta.

Ukraiński reżyser Ołeh Sencow od maja tego roku prowadzi protest głodowy w kolonii karnej na Dalekiej Północy Rosji. Był sympatykiem ukraińskiego Euromajdanu w czasie, gdy Rosja dokonała aneksji Krymu. 

Sencow został porwany przez rosyjskie służby w maju 2014 roku na Krymie i skazany na 20 lat więzienia za rzekomą działalność terrorystyczną. Ukrainiec prowadzi głodówkę, domagając się uwolnienia wszystkich ukraińskich więźniów politycznych w Rosji.

Czytaj też: Ukraina: Sencow na granicy życia i śmierci. Macron rozmawiał z Putinem nt. reżysera

Media obiegła jednak wiadomość, że Rosjanie zgodzą się uwolnić Ołeha Sencowa, jeśli USA wypuszczą Wiktora Buta, Konstantina Jaroszenko oraz Marię Butinę - podała "Nowaja Gazieta". 

"Pan życia i śmierci". Kim są ważni dla Rosjan więźniowie?

Wiktor But to skazany w Stanach na 25 lat biznesmen, który sam o sobie mówił, że dozbrajał wszystkie armie świata, z wyjątkiem Armii Zbawienia. To na jego historii wzorowana była postać głównego bohatera w hollywoodzkim filmie "Pan życia i śmierci" z Nicolasem Cage'em w roli głównej. 

- Można powiedzieć, że długo czekaliśmy na konkretne propozycje związane z ewentualną wymianą Sencowa. Nazwisko Victora Buta robi duże wrażenie. Jeśli Rosjanie przehandlują ukraińskiego aktywistę, to naprawdę za postać, która dla nich jest niezwykle istotna. But jest wielką gwiazdą, numerem jeden, jeśli chodzi o handel bronią - wyjaśniała dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Czytaj też: Lech Wałęsa staje w obronie Olega Sencowa. Zgłosił jego kandydaturę do Pokojowej Nagrody Nobla

Konstantin Jaroszenko to pilot, który został zatrzymany w Liberii w 2010 roku, przewieziony do USA i postawiony przed sądem. Został oskarżony o przemyt narkotyków i skazany na 20 lat więzienia.

- Amerykanie postarali się, aby doszło do aresztowania, żeby przeprowadzono ekstradycję i żeby dostał tak duży wyrok. Być może więc jego działalność przemytnicza była tylko przykrywką dla jego operacyjnych zadań - tłumaczyła gościni TOK FM.

Maria Butina to z kolei 29-letnia politolożka z wykształcenia, która wyjechała w 2016 roku z Rosji, by kontynuować studia na uczelni w Waszyngtonie. 

- Przy okazji zajęła się działalnością polityczno-społeczno-lobbystyczną. Nie zarejestrowała się jednak jako lobbystka. Oskarżono ją o nielegalną działalność lobbystyczną i próbę infiltracji organizacji, które mają wpływ na podejmowanie decyzji w sprawach międzynarodowych w amerykańskiej administracji. Oskarża się ją również o próbę utworzenia zakulisowych kanałów kontaktów z czołowymi przedstawicielami partii republikańskiej - tłumaczyła specjalistka.

Dodała, że wobec Butiny nie został jeszcze wydany wyrok. 

Putin pokazuje Zachodowi środkowy palec?

- To już jest naprawdę jazda bez trzymanki i w zasadzie szantaż. Oddamy wam "terrorystę" Sencowa, ale wy musicie oddać naszego biznesmena, którego skazaliście na 25 lat - powiedziała o propozycjach Rosji ekspertka. 

Dr Bryc zgodziła się, że jest to "pokazanie środkowego palca Zachodowi".

- Czy Rosja robi to tylko propagandowo, żeby pokazać, jak bardzo nie liczy się z Zachodem? Czy naprawdę sądzi, że jej propozycja jest możliwa do spełnienia? - pytał prowadzący program, Jakub Janiszewski.  

Specjalistka przypomniała, że historia negocjacji rosyjskich pokazuje, że pierwsza propozycja jest z ich strony zawsze mocno zawyżona. Dodała, że Kreml w sprawie wymiany nabrał wody w usta. 

- Zakładamy więc, że rozmowy mogą się toczyć. Wydaje się, że to jest bardzo poważna propozycja. Śmierć Sencowa obciążałaby moralnie Zachód, więc Rosjanie mają całkiem spore pole do manewru. Wydaje mi się, że rozmowy są realne - podkreśliła. 

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

 • o innych wymianach szpiegów;
 • czy wymiana Buta może przykryć sprawę Skripala?

Żakowski o "hańbie mundialu": Chciałbym zobaczyć piłkarza, który koszulce ma napis "Sencow"

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (20)
Kim jest Ołeh Sencow? Czy Władimir Putin wymieni go na Wiktora Buta?
Zaloguj się
 • Jan Kowalski

  Oceniono 21 razy 5

  To on jeszcze żyje?
  Niedawno w radiowej "Jedynce" usłyszałem, że głoduje już od ponad 140dni.
  To chyba jakiś nowy rekord:)
  Pokojową Nagrodę Nobla na złość Putinowi mu dać:):):)

 • ziomekp.1

  Oceniono 23 razy 5

  "Nasz Sencow" czyli Mateusz Piskorski siedzi bez wyroku jako tymczasowo aresztowany już 30 miesiąc a "miłująca demokrację" banda z Czerskiej ani chu, chu na ten temat.
  Tymoszenko gnije w UPAdlińskim pierdlu a "miłująca demokrację" banda z Czerskiej ni chu,chu na ten temat.
  Mam gdzieś waszego Sencowa, niech gnije.

 • jozbieszczad

  Oceniono 18 razy 4

  To Sencow ,o którym filmy były wyświetlane w całej Polsce ,bolkowy laureat do pokojowej nagrody nobla już nie jest nic wart ?

 • byann

  Oceniono 11 razy 3

  Oznaczałoby to, że Sencow jest agentem.

 • andy180812

  Oceniono 18 razy 2

  Tylko taki jezyk rozumie zachodnia kultura glowao Kant chodnika

 • agnrodis

  Oceniono 7 razy 1

  Putin jest tak samo bezczelny jak Stalin, ktory dostal od Roosvelta wiecej niz to czego chcial ... no ale Roosvelt byl arogantem wierzacym w swoj nieodparty czar i wyjatkowym idiota w sprawach miedzynarodowych. Wreczyl Stalinowi Polske na talerzu.
  Ciekawe, czy Zachod kiedys zmadrzeje i nie bedzie sie nabieral na zagrywki ruskich? Im nie nalezy nigdy wierzyc!!!

 • calmy

  Oceniono 13 razy 1

  Jaki ładny jednogłośny niemalże chórek fanów pułkownika KGB Władymira Władymirowicza tu się zebrał. I cały zwyczajowy repertuar jest: obrzucanie gównem zamkniętego w łagrze niewinnego człowieka, domaganie się sprawiedliwości dla podejrzanego o szpiegostwo na rzecz Rosji Piskorskiego, wzywanie do respektowania praw człowieka biednych oficerów Specnazu z Doniecka.
  Piąta kolumna nam wyrosła w środowiskach narodowo-socjalistycznych.

 • kryweg

  Oceniono 2 razy 0

  Śmierć Sencowa obciążałaby moralnie Zachód ??? Czyż większej głupoty nie da się napisać ?!

 • obserwatoriumpolityczne.pl

  Oceniono 2 razy 0

  W sumie, ta "ekspertka" powiedziała to, co można wyczytać w internecie. Znaczyłoby to, że - w zasadzie - każdy jest ekspertem/ekspertką.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX