"Tworzy system oligarchii o charakterze mafijnym". Prof. Bartoś o Kościele w Polsce

- Idea jest tu tylko produktem marketingowym. Chodzi o to, żeby podnieść autorytet duchownych, żeby wzmocnić ich wpływ, chronić interes Kościoła - tłumaczył prof. Tadeusz Bartoś.

Gościem w audycji Prawda Nas Zaboli Piotra Najsztuba był prof. Tadeusz Bartoś, teolog i filozof z Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku, dyrektor programowy Warszawskiego Studium Filozofii i Teologii.

Jak zauważył prowadzący audycję Piotr Najsztub, w Polsce wciąż nie może się rozpocząć prawdziwa debata o przemianach w polskim Kościele. Mówił, że ani pojedyncze afery pedofilskie, ani kwestia pieniędzy ojca Rydzyka nie są w stanie wywołać masy krytycznej, która wiernych i Kościół zmusiłaby do debaty. Jaką mamy obecnie sytuację w tym temacie?

- Kościołowi nie zależy na żadnej debacie, tylko na wygaszaniu niepokoju dookoła niego. Choć w ramach działania marketingowego będzie być może przepraszać, jak papież Franciszek. Ale jest to element zabiegów marketingowych ochrony posiadania - stwierdził teolog.

I dodał, że Kościół katolicki w Polsce jest zadowolony, bo wciąż udaje mu się unikać odpowiedzialności za czyny księży.

- Biskupi udają, że nie są pracodawcami i wciąż zwalają wszystko na jednostkę. Posyłają do ofiar pedofilii prawnika z pieniędzmi i papierami do podpisania. Ale na szczęście dziś sądy mogą to badać. I są podstawy prawne, by jednak ten stosunek prawny zatrudnienia ustalać - powiedział gość Radia TOK FM.

Jak dodał, system działania Kościoła w Polsce "tworzy system oligarchii o charakterze mafijnym". 

Kościół i społeczeństwo: dwóch nierównych graczy

Prof. Bartoś mówił też, że w obecnym konflikcie wokół Kościoła mamy dwóch graczy: jeden jest silniejszy, a drugi słabszy.

- Pierwszy to Kościół katolicki - jako instytucja. Jej celem jest przetrwanie i ekspansja - chodzi o to, aby coraz więcej ludzi było pod wpływem Kościoła - takim, aby można ich było nazwać wierzącymi. Wtedy pozycja kleru jest dominująca - powiedział gość Radia TOK FM.

A w jaki sposób działa ten gracz?

- Kościół mówi, jak żyć, jak się ubierać, zachowywać w łóżku. Wpływa też na państwo i jego ustawodawstwo. To taka instytucja totalna, która chce mieć wpływ na wszystko. I w Polsce jej się to udaje, z różnych względów: łatwowierności, naiwności, niewiedzy władz państwowych - tłumaczył prof. Tadeusz Bartoś.

Kim jest więc ten drugi gracz?

- To społeczeństwo obywatelskie. I to słabe - odpowiedział teolog.

"Idee kościoła katolickiego to produkt marketingowy"

Jak mówił dalej prof. Bartoś, Kościół katolicki przedstawia siebie jako instytucję, która jest emanacją dobra, która uczy dobrych, szlachetnych rzeczy.

- To jest fikcja, marketing. Idea jest tu tylko produktem marketingowym. Chodzi o to, żeby sakralizować i podnieść autorytet duchownych, żeby wzmocnić ich wpływ. Chronić interes Kościoła - mówił.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj audycji! Dowiesz się:

 • Czy jest dokument kościelny Crimen sollicitationis?
 • Na czym polega obecna zmiana strategii Kościoła wobec pedofilii?
 • Dlaczego niektórzy ludzie usprawiedliwiają Kościół i księży pedofilów?

Czytaj też: Smarzowski: Po konferencji Episkopatu przyszedł mi do głowy pomysł na "Kler 2"

Smarzowski: Po konferencji Episkopatu przyszedł mi do głowy pomysł na "Kler 2"

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (26)
Co dalej z Kościołem katolickim w Polsce? "Jego ideały to fikcja, produkt marketingowy"
Zaloguj się
 • getz54

  Oceniono 16 razy 4

  Zeby zacząc naprawiac to zło, które nam wyrządził kościół katolicki, nalezy bezwarunkowo zakazac nauczania mitologii religijnej w przedszkolach i szkołach. Od 3 klasy szkoły podstawowej ( komunijnej) na lekcji etyki nalezy mówic dzieciom o Zakładzie Pascala. Tłumaczyc dzieciom, ze człowiek moze wierzyc lub nie wierzyc w istnienie boga. Jezeli wierzy, to traci zycie doczesne na rzecz modlitw, postów, umartwień, i otrzymuje zycie wieczne. Jezeli
  nie wierzy, to zatrzymuje zycie doczesne i traci zycie wieczne. Pascal wywnioskował, ze o ile bóg istnieje, ryzykujemy tylko czas zycia, który jest zazwyczaj krótki, a nagrodą moze byc zycie wieczne. Jezeli boga nie ma nie tracimy nic, z wyjątkiem przyjemności z zycia doczesnego, które nas bezpowrotnie ominęły i juz nigdy się nie powtórzą. Moze jeszcze poczucie wstydu, gesty pogardy i litości okazywane przez młodych, uśmiechniętych, zadowolonych z zycia otaczających nas ludzi. Wniosek z Zakładu Pascala jest jeden. Kler jest niewierzący. Oni wolą korzystac z dóbr i przyjemności zycia doczesnego, kpic z 7 grzechów głównych, którymi związali ze swoim kościołem naiwnych katolików. NIECH ZYJĄ NASZE ZĄDZE DOPÓKI SĄ PIENIĄDZE. BOGA NIE MA I NIGDY NIE BYŁO. Kler nie musi obawiac się sądu ostatecznego, potępienia wiecznego, bo to bzdury są, oni to sobie wymyślili przez 1000 lat swojego istnienia. Kler z niepokojem oczekuje, kiedy ten zamulony religią lud, zacznie kojarzyc najnowsze wyniki badań naukowych, odkryc w róznych dziedzinach, od antropologii po astronomię i powie to o czym kler wie od początku swojego istnienia. KAZDA RELIGIA TO JEDNA WIELKA ŚCIEMA. Zdarzxa się.

 • swobodan1

  Oceniono 12 razy 2

  Czy reżyser Andrzej Wajda też był pedofilem jakim jest reżyser Roman Polański,
  sprawa dotyczy filmu: Kroniki,Wypadków Miłosnych, gdzie podczas kręcenia
  scen erotycznych 15 letniej Paulinie Młynarskiej podawano alkohol i relanium.
  "Zostałam brutalnie wykorzystana, wręcz mentalnie zgwałcona tak Paulina
  Młynarska relacjonuje współpracę z Andrzejem Wajdą "
  "Los Angeles Timens" przypomina,że co najmniej sześć kobiet oskarżyło Romana
  Polańskiego o molestowanie seksualne z czego większość była nieletnia w momencie
  popełnienia przez niego zarzuconych czynów .

 • endrju1521

  Oceniono 3 razy 1

  Pycha, żądza władzy i żądza pieniądza,

  to fundamenty kościoła, tfu, katolickiego.

 • podzamcze49

  Oceniono 2 razy 0

  Nikt tak trafnie nie zdiagnozuje organizacji
  jak ktoś bardzo inteligentny kto był jej członkiem

 • 2bxornot2b

  Oceniono 12 razy 0

  Gdyby miara czlowieczenstwa byl stosunek do zwierzat to Adi przeszedlby do historii jako najwiekszy humanista za drakonska ustawe w obronie zwierzat. Co ciekawe wspolczesne lewactwo ma te same sklonnosci wniesienia na oltarz zwierzecia, zreszta historycznie rzecz ujmujac to zadna nowosc Chocby Grecy wywodzili czlowieka od zwierzecia i poszczegolne polis czcily to zwierze od ktorego pochodzilo ich plemie, nie wspomne o kulcie drzew gnozie i upowszechnianemu ostatnio karaibskiemu okultyzmowi, chocby przez slawna rezyserke.
  W XIXw uzuano iz Bog umarl i wiek okazal sie wiekiem kultu charyzmatycznych jednostek z liczba ofiar cirka ebałt 100 mln. Jesli okolo 40 nie wiesz co ze soba zrobic, nie masz nadal sprecyzowanych planow co do swojej przyszlosci rodzice daje kase, a glownym celem jest samorealizacja idz na filozofie lub socjologie, najlepiej na Hogwarcie, przy okazji zdobedziesz cenna umiejetnosc latania na miotle.

 • stas_3151

  Oceniono 10 razy -2

  Ta mafia zawsze służyła władzy bo jest stworzona do manipulacji ludźmi. Nic tu wiary ani boga.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX