Gigantyczny protest służb mundurowych w Warszawie. "Nie róbcie z nas żebraków"

Do Warszawy przyjechało blisko 30 tys. związkowców z całej Polski. Przede wszystkim domagają się podwyżek płac i powrotu do poprzedniego systemu emerytalnego z dawnymi przywilejami.

30 tysięcy policjantów, strażaków, pracowników służby celnej i strażników więziennych protestowało dzisiaj (2 października) w Warszawie. Pracownicy budżetówki domagają się m.in. podwyżek i zmian w systemie emerytalnym. Chcą, aby praca w służbie przyciągała ludzi młodych, dzięki czemu nie będzie tylu wakatów oraz nadgodzin.

- Przyszliśmy zapytać, gdzie pański wniosek, panie prezydencie - powiedział podczas protestu Rafał Jankowski, szef NSZZ Policjantów. - W 2015 roku prezydent napisał do federacji list, w którym z pełną troską odniósł się do naszych postulatów (...) złożymy dzisiaj petycję, przypomnimy mu o tym - mówił. 

Niestety, petycji dla Morawieckiego nie udało się złożyć.

- To upokorzenie - mówią policyjni związkowcy. Jak relacjonują do demonstrantów, przyjął ich podsekretarz stanu. Jeden ze związkowców przekazał, że urzędnik stwierdził, że nic nie wiedział o manifestacji. W tle słychać było okrzyki: Złodzieje!

Dla wiceministra spraw wewnętrznych Jarosława Zielińskiego, na trasie przemarszu - a dokładnie na Placu na Rozdrożu - rozsypano konfetti. To wspomnienie akcji z 2016 roku, kiedy to policjanci z Białegostoku cięli kartony na konfetti, które później rozrzucono z helikoptera podczas uroczystości z udziałem wiceministra Zielińskiego.

"Wynagrodzenie i warunki - niedopuszczalne"

- Jestem policjantem liniowym, na samym dnie, ale nic nie sprawia mi większej radości i satysfakcji niż uśmiech człowieka, któremu mogłem pomóc. Wynagrodzenie i warunki, które proponuje nam rząd, w obecnej chwili są niedopuszczalne - mówił jeden z policjant.

- Chcieliśmy, aby została zmieniona ustawa i przywrócony stan sprzed 2013 roku, czyli aby funkcjonariusze mogli odchodzić na emeryturę po 15 latach - przypominał inny z protestujących. 

Funkcjonariusze protest rozpoczęli na placu Zamkowym, skąd przeszli pod Pałac Prezydencki. Chcieli przypomnieć o sobie Andrzejowi Dudzie, który mówił wcześniej, że służby mundurowe są mu bliskie. Następnym celem przemarszu była Kancelaria Premiera. 

Kierownictwo MSWiA przekonuje, że poszło już na pewne ustępstwa i trwająca od lipca akcja protestacyjna powinna być zakończona. Przypomnijmy. Policjanci w ramach protestu postanowili nie wystawiać mandatów za mniejsze wykroczenia, a jedynie upomnienia.

Dlaczego policjanci protestują? Posłuchaj!

Funkcjonariusze protestują w pracy. Posłuchaj w jaki sposób

Dlaczego rząd nie myśli o służbach mundurowych? Posłuchaj!

Czego najbardziej brakuje policjantom?

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (11)
Protest służb mundurowych w Warszawie. Chodzi nie tylko o podwyżki
Zaloguj się
 • 2bxornot2b

  Oceniono 9 razy 5

  Poki te leniwe paly nie zaczna placic jak kazdy pracownik skladek emerytalnych, to w zasadzie rzad powinien zablokowac wszelkie rozmowy z ta banda nierobow. Okradacie gietkie paly innych emerytow ktos bowiem musi ze swoich skladek sfinansowac wasze przywileje.

 • runnin.biz

  Oceniono 3 razy 1

  Protest większy nawet niż #CzarnyProtest?

 • j_p_salomonczyk

  Oceniono 2 razy 0

  Jeśli policjantom tak źle to może poszukają sobie innej , lepiej płatnej pracy. O ile cokolwiek umieją. Już takich wysokiej klasy specjalistów policyjnych wyśmiano w filmie "Psy" słowami jednego z bohaterów filmu stwierdzającego, że tylko przesłuchiwać potrafi. Ostatecznie spotkanie policjantów na ulicach nie daje żadnego poczucia bezpieczeństwa a zagrożenie życia i zdrowia. Dobitnie pokazał to raport Rzecznika Praw Obywatelskich o torturach stosowanych przez Policję. Pokazało to także wiele, wiele spraw takich jak np. sprawa Igora Stachowiaka. Sądzę, że społeczeństwo powinno raczej ograniczać finansowanie takich służb, które bronią i kryją oprawców i pospolitych bandytów. Przecież gdyby nie omerta wielu, wielu funkcjonariuszy zmieniłoby radykalnie swój status!
  Lepiej i stanowczo lepiej byłoby gdyby służb mundurowych i ich funkcjonariuszy było zdecydowanie mniej ale o rzeczywistych kwalifikacjach, bo może wówczas nadzwyczaj wielu Polaków nie patrzyło by na nich jak na bandytów.

 • aa0010

  0

  Policjanci na emeryturach od 34 roku życia to totalna przesada.

 • lese_majeste

  0

  jak policja liczyła liczność demonstracji KOD to nigdy im nie wychodziło więcej niż 3 tys. jak ich policzyłem, to teraz było ich nieco więcej, powiedzmy ze 3,5 do 4 tysięcy

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX