Prokuratura: krzyż celtycki to nie symbol rasistowski. RPO skarży decyzję o marszu Żołnierzy Wyklętych

Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył do sądu decyzję policji o umorzeniu dochodzenia ws. marszu Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce. Zdaniem rzecznika mundurowi, nie widząc na demonstracji propagowania rasizmu i faszyzmu, popełnili błędy i wybiórczo ocenili wydarzenia.

Przypomnijmy: 24 lutego 2018 r. ulicami Hajnówki przeszedł „Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych". Jego uczestnicy prezentowali na nim symbole krzyża celtyckiego, falangi, jak również odznaki trupiej główki (tzw. totenkopf) wraz z literami ŚWO („Śmierć Wrogom Ojczyzny”).

Uczestnicy wznosili też okrzyki na cześć Romualda Rajsa ps. „Bury”, dowódcy oddziału Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, który w 1946 r. dokonywał czystek na ludności wyznania prawosławnego. Ofiarą padło wtedy kilkadziesiąt osób, w tym kobiety i dzieci.

Czytaj więcej: Mieszkańcy Hajnówki i Obywatele RP oddali cześć ofiarom ludobójstwa. Nacjonaliści uczcili sprawców

7 marca 2018 roku Rzecznik Praw Obywatelskich złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. I wśród nich wymienia publiczne propagowanie faszystowskiego ustroju, znieważenie mieszkających w Hajnówce osób wyznania prawosławnego poprzez wychwalanie „Burego” i pochwalanie jego czynów.

Adam Bodnar złożył to zawiadomienie po spotkaniu z mieszkańcami Podlasia. 

Policja umorzyła sprawę

Jednak wydział kryminalny Komendy Miejskiej Policji KMP w Białymstoku umorzył 14 września dochodzenie. Uznał, że „czyny nie zawierają znamion czynu zabronionego”. Trzy dni później tę decyzję zatwierdziła Prokuratura Rejonowa w Białymstoku.

Mundurowi stwierdzili też, że krzyż celtycki jest zarejestrowanym symbolem narodowego odrodzenia Polski, trudno więc uznać go za rasistowski znak. Rzecznik jednak przypomina, że ostatecznie sąd nie zarejestrował tego symbolu.

Rzecznik przywołał też postać patrona marszu narodowców - Romualda Rajsa "Burego". Zdaniem policji to postać niejednoznaczna, rzecznik natomiast przypomina, że IPN uznał Burego za winnego zbrodni ludobójstwa na Białorusinach mieszkających w okolicy Hajnówki zimą 1946 roku.

Adam Bodnar skarży decyzję policji

W zażaleniu z 1 października Adam Bodnar wniósł, aby sąd w Białymstoku zwrócił sprawę prokuraturze. Wczoraj z kolei opublikował oficjalne oświadczenie, w którym informuje, dlaczego zaskarżył umorzenie sprawy marszu w Hajnówce. 

Uznałem, że konieczna jest krytyczna analiza obowiązujących przepisów prawa, zmierzająca do oceny, czy organy ścigania dysponują odpowiednimi środkami prawnymi, aby skutecznie przeciwdziałać przestępczości motywowanej nienawiścią oraz zwalczać działalność organizacji, których programy lub sposób działania odwołują się do totalitarnych metod i praktyk nazizmu czy faszyzmu, ewentualnie zakładają lub dopuszczają nienawiść rasową i narodowościową - napisał Adam Bodnar 

- napisał RPO na swojej stronie.

Czytaj też: Adam Bodnar otrzymał norweską nagrodę Rafto za "obronę praw mniejszości i niezawisłości sądów"

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (39)
Prokuratura: krzyż celtycki to nie symbol rasistowski. RPO skarży decyzję o marszu Żołnierzy Wyklętych
Zaloguj się
 • Krzysztof T

  Oceniono 41 razy 9

  W Anglii na każdym cmentarzu jest co najmniej kilka. Niektóre mają po kilkaset lat. Może Bodnar ONZ powinien zawiadomić albo choćby skrobnąć jakiś protest do królowej Elżbiety?

 • 1utek

  Oceniono 11 razy 5

  Wiele zależy od kontekstu. Opisywany marsz nie odbył się ani w Anglii, ani w Indiach, natomiast był związany z II wojną światową. Co swastyka oznaczała w czasie II wojny światowej powinien wiedzieć nawet policjant i prokurator z Podlasia. Zresztą wystarczy zauważyć, że ani sierp, ani młot oderwany od historii wieku XX też nie oznacza nic złego.

 • ochujek

  Oceniono 2 razy 2

  W naszej wsi mordowali cywilów bandyci z Brygady Świętokrzyskiej NSZ. Zabijali i rabowali bezbronnych Polaków. Współpracowali z Niemcami, od nich dostawali wytyczne i amunicję.

 • kocanka1954

  Oceniono 12 razy 2

  Krzyż celtyckimi to jeden z najważniejszych symboli neofaszystów i zwolenników białej supremacji rasy białej (jakby była niby lepsza od innych ras) w Europie, Ameryce i Australii. Skrajna prawica opracowała szereg wytlumaczeń co do tego znaku sugerując m. i., że to symbol chrześcijaństwa. A oto co można przeczytac na oficjalnej stronie Kurii Warszawsko - Praskiej :" Krzyż celtycki wywodzi się z wierzeń pogańskich, współcześnie nawiązują do niego neopoganie i nacjonaliści.Skinheadzi korzystają ze znaku w zastępstwie zakazanej swastyki. Istnieje "schrystianizowana" forma krzyża z przedłużonym dolnym ramieniem. Wypadałoby, żeby i policja i prokuratura dokształciła się trochę.

 • je2bny

  Oceniono 14 razy 2

  Hitler też zaczynał od takich marszy i pod takimi samymi symbolami - chcecie powtórki z "rozrywki" ?

 • androsak

  Oceniono 11 razy 1

  dla Polaków krzyż celtycki zawsze kojarzy się ze swastyką hitlerowską, hitlerowskim zbrodniami !
  interpretacja prokuratury to nic innego jak tylko sprzyjanie mnożącemu się w Kraju nazizmowi !

 • jango33

  Oceniono 21 razy 1

  prawem obywatelskim jest swoboda wyrażania opinii i przekonań, jeśli rzecznik nie rozumie, to wychodzi na to, że jest rzecznikiem jakiejś grupy i jest tak samo rzetelny jak np. rzecznik policji

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX