Lubnauer o projekcie zniesienia obowiązku szczepień: "To nie jest liberalizm"

- To, że ktoś nie zaszczepi swojego dziecka, zagraża innemu dziecku - mówiła w TOK FM przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer, tłumacząc, dlaczego jest przeciwko zniesieniu obowiązku szczepień.

Z szefową Nowoczesnej rozmawiał Jacek Żakowski. Na jego pierwsze pytanie o "sześciopak", czyli wyborczą propozycję Koalicji Obywatelskiej, Katarzyna Lubnauer odpowiedziała z pamięci: szkoła przyjazna dla dziecka bez chaosu, bilety darmowe dla uczącej się młodzieży, jeden gospodarz województwa, czyste powietrze, schetynówki, orliki, ścieżki rowerowe, polityka senioralna.

Przekonywała jednocześnie, że Nowoczesna jest miastem przyjaznym dziecku, kobietom i seniorom.  

Czym Nowoczesna różni się od PO? 

- "Gazeta Polska" pisze, że ludzie muszą pracować dłużej, Platforma zapewnia, że nie będzie podwyższać w wieku emerytalnego - zagadnął Jacek Żakowski.

- Od PO różnimy się stosunkiem do spraw gospodarczych, praw kobiet, świeckością. W następnym Sejmie jest mała szansa, żeby wiek emerytalny się zmienił, ale trzeba wymyślić inne motywacje, żeby to zmienić, żeby pracodawca chciał zatrudniać osoby w wieku emerytalnym, bo naszym celem jest godny wiek senioralny i godna płaca - mówiła szefowa Nowoczesnej. - Osobiście uważam, że wiek emerytalny powinien być wyższy - dodała. Przypomniała też, że kobiety na obniżonym wieku emerytalnym tracą 2-3,5 tys. zł emerytury.

Zobacz także: Trzaskowski obiecuje szczepionki dla Warszawy. W pakiecie zabezpieczenie dziewczynek przed HPV

To brak szczepień zagraża wolności 

Odniosła się też do projektu zniesienia obowiązkowych szczepień, nad którym w środę (3 października) odbyła się dyskusja w Sejmie. Obecnie w Polsce istnieje prawny obowiązek poddawania się szczepieniom ochronnym przeciwko określonym chorobom zakaźnym.

We wczorajszej dyskusji PO złożyła wniosek o odrzucenie go w pierwszym czytaniu, a PiS - o skierowanie do prac w komisjach. Zmiany negatywnie ocenia rząd i Główny Inspektor Sanitarny.

- Zniesienie tego obowiązku to nie jest liberalizm. Wolność kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka. To, że ktoś nie zaszczepi swojego dziecka, zagraża zdrowiu naszego dziecka. Zdecydowanie Nowoczesna jest za odrzuceniem tego projektu. Straciliśmy z widoku choroby, na które jesteśmy skutecznie zaszczepieni, jak ospa prawdziwa, polio. A odra się odrodziła i ludzie umierają. Szczepionki nas chronią jako całe społeczeństwo - przedstawiła stanowisko swoje i ugrupowania, któremu szefuje. 

Zobacz także: Rekordowa liczba zachorowań na odrę. Ekspert: Polsce grozi epidemia

Zapewniła też, że jeśli Nowoczesna wygra wyboryparlamentarne, będzie kontynuować program 500 plus. - Z tego programu nie będziemy się wycofywać - podkreśliła na antenie. 

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (28)
- Projekt zniesienia szczepień nie jest liberalny - Katarzyna Lubnauer w Poranku TOK FM
Zaloguj się
 • semigetuza

  Oceniono 15 razy 5

  powtarzam po raz n-ty. 30 lat religii w szkołach przynosi efekty. Tak samo jak wszechobecność kościoła w życiu publicznym. Już raz Polska zaliczyła podoba sytuację. XVIII wiek, kiedy szkolnictwo w Rzplitej przejął kościół, a dokładniej jezuici. Wystarczyło jedno pokolenie, aby z ludzi trzeźwo myślących zrobić histerycznych bigotów, którzy zniszczyli własny kraj. Historia się powtarza, bo zdominowane przez KK Państwo milczy, a szkolnictwo tym bardziej. Więcej religii w szkołach drodzy rodzice, a będziecie mieli więcej idiotów wśród własnych dzieci.
  Już teraz w podlaskich wsiach powszechnie wiadomo, że jak woda zakażona bakteriologicznie, to wystarczy w niej krzyż zanurzyć i można pić spokojnie. Na skażenie chemiczne nie działa, kiedy pytałem czemu, usłyszałem, że bakterie to dzieło szatana /krzyż ok/, a chemia to ludzkie dzieło, więc krzyż nie ok. Autentyczne sprzed miesiąca.
  Oby tak dalej, mnie nawet to wisi - Polska powoli traci sens istnienia jako niezależny byt państwowy, jej obywatele mają wszystko w rzyci. Skończy się jak w XVIII wieku, pójdzie wzdłuż linii Wisły z odchyłką na świętokrzyskie i cała Małopolskę z Krakowem. Reszta do Rzeszy i będzie spokój tym razem już na zawsze. Polonia finita.

 • ubudubu4

  Oceniono 6 razy 4

  Jak to nie jest liberalny?
  To liberalizm w najczystszej postaci "czyli moja prywata ponad dobro wspólne (zdrowie innych dzieci)".......
  Liberalizm to likwidacja wszystkich działań wspólnotowych i egoizm do kwadratu....

 • wujekdolf

  Oceniono 9 razy 3

  ... ona tak nadaje się do polityki jak ja do baletu... większość Polaków nie rozumie co ta łajza mówi - zwięźlej!

 • wujekdolf

  Oceniono 15 razy 3

  jakaś miernota intelektualna nie zaszczepi swojego dziecka przed polio albo innymi groźnymi chorobami bo wg. jakiegoś guru miernot intelektualnych to grozi autyzmem? gdzie my kur... żyjemy? który to jest wiek?

 • endrju1521

  Oceniono 18 razy 2

  Ludzie ! ! ! !!

  Czy wy, rządzący, macie sieczkę w głowach ? ? ??

  Zwalczanie chorób epidemicznych jest obowiązkiem państwa

  zawartym w art. 68. konstytucji ! ! ! ! !

  CZy wy wszyscy, zbiorowoignorujecie konstytucję ? ? ? ?

 • tomaselli

  Oceniono 3 razy 1

  Liberalne panstwo to brak panstwa. Proste ?

 • matts06

  Oceniono 11 razy 1

  Nie do końca, projekt dobrowolności szczepień jest jak najbardziej postulatem liberalnym, oczywiście skrajnie liberalnym, ale takim właśnie jest i od tego się nie ucieknie. Jasne, że większość liberałów taki postulat odrzuci, bo nie ma poglądów skrajnych. To są skrajnie liberalne, wolnościowe postulaty typu Korwin. To jest tak samo jak uspołecznienie środków produkcji jest postulatem lewicowym, postulatem komunistów, ale oczywiście skrajnie lewicowym, którego większość osób o lewicowych poglądach w życiu nie zaakceptuje.

 • Jarosław Wenda

  0

  Nie rozumiem to szczepionki chronią czy nie . Z tego wynika że nie bo jak jedno dziecko jest nie zaszczepione to wszystkie zachorują . To dopiero ciemnogród .

 • 2bxornot2b

  Oceniono 20 razy 0

  Czego sie spodziewac po kobicie ktora nie potrafi zinterpretowac dziela Raymonta 'Ziemia obiecana', zniesienie obowiazku to czysty liberalizm, przypominam wszystko co uwalnia czlowieka od obowiazkow to dzialanie wolnosciowe w lacinie liberalizm.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX