Likwidacja obowiązku szczepień? Żakowski: Nie każdy idiotyzm nadaje się do debaty!

- Wiadomo, że w każdym kraju rozmiarów Polski można znaleźć 100 tys. wariatów gotowych podpisać, najbardziej absurdalne tezy, np. że "Obama jest jaszczurem". To, aby parlament debatował na temat tego, co sobie myślą wariaci, wydaje mi się prowokacyjnym pomysłem - tak Jacek Żakowski skomentował obywatelski projekt ustawy, przygotowany przez antyszczepionkowców.

Wczoraj odbyło się I czytanie obywatelskiego projektu ustawy, która zakładałaby, że szczepienia w Polsce nie są obowiązkowe, jeżeli nie ma wybuchu epidemii lub zagrożenia epidemicznego. Dzisiaj został skierowany do dalszych prac. 

Pod projektem ruchów antyszczepionkowych podpisało się 120 tys. osób.
PiS poprze dalsze prace nad projektem antyszczepionkowców, choć szef GIS, były wiceminister zdrowia, zapowiedział w Sejmie, że zrobi wszystko, by "to zatrzymać"
Broniła go Justyna Socha, liderka Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepieniach STOP NOP, która stwierdziła, że system obowiązkowych szczepień łamie prawa człowieka.

Żakowski: Skrajnie populistyczne więzienie

Do sejmowej debaty na antenie TOK FM odniósł się Jacek Żakowski.

- Warto się bardzo poważnie zastanowić nad tym, co wczoraj działo się w polskim Sejmie, bo debata pokazała dwie rzeczy. Jedną z tych rzeczy jest pułapka populistycznych obietnic, że jak coś podpisze 100 tys. osób, to Sejm będzie na ten temat debatował i potem pracował w komisjach. Wiadomo, że w każdym z krajów rozmiarów Polski, a nawet mniejszym można znaleźć wariatów gotowych podpisać najbardziej absurdalne pismo np. że "Obama jest jaszczurem" - stwierdził.

Dodał, że wydaje mi się bardzo prowokacyjnym pomysłem, żeby "parlament debatował na temat tego, co sobie roją wariaci".

- Jakoś niewielu polityków ma odwagę powiedzieć: 100 tys. przekonanych, że Ziemia jest płaska albo że żadnej ewolucji nie było i tak dalej to jednak jest za mało, żeby zawracać głowę najwyższej władzy publicznej. Ale w epoce populizmu powiedzieć coś takiego politykowi jest trudno - stwierdził publicysta, dodając:

- Ciekawa debata pokazująca uwięzienie klasy politycznej w skrajnie populistycznym dyskursie i ponurą sytuację ludzi wiedzących, o czym mowa: większości lekarzy ma mniejsze znaczenie niż strach przed tym, że 100 tys. obywateli uważa, że lepiej się nie szczepić, umierać na hiszpankę, na ospę - ironizował na antenie.

- Wzywam do rozsądku, wzywam też polityków do odwagi. Nie każdy temat, nie każdy idiotyzm nadaje się do debaty - zakończył.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (53)
Jacek Żakowski o zniesieniu obowiązku szczepień: Jak paręset milionów ludzi umrze, nie będzie wojen o wodę
Zaloguj się
 • masofrev

  Oceniono 11 razy 5

  > Nie każdy idiotyzm nadaje się do debaty!
  Jest dokładnie odwrotnie! Nad idiotyzmami szczególnie powinno się debatować - bo jak inaczej wykazać, że to idiotyzmy!

  Od razu dopowiadam: zniesienie obowiązkowych szczepień to skrajny idiotyzm.

 • czerski.fake

  Oceniono 10 razy 4

  na pewno idiotyzm żakowskiego do debaty się nie nadaje

 • 2plus2to4

  Oceniono 5 razy 3

  Słuchałem audycji z rana i muszę powiedzieć, że włos się jeży na głowie.

  W skócie, ja mam się szczepić bo jeśli się nie zaszczepie, to zwiększam ryzyko zachorowania osób, które ze względów innych nie mogą się same zaszczepić.

  Na podobnej zasadzie można by zamknąć pana Żakowskiego w izolatce i nie wypuszczać, bo przecież na wolności mógłby, przez przypadek oczywiście, na przykład się zagapić i oblać gorcą kawą lub herbatą kogoś w redakcji. Otóż nie możemy się godzić na takie ryzyko!

  Litości...

 • gazeta-za-10

  Oceniono 4 razy 2

  100 tys. idiotów?
  Żakowski też do leczenia a przedtem do wywalenia na "zasłużoną" emeryturę.

 • kowal75

  Oceniono 4 razy 2

  Znalazł się profesor od szczepionek !

 • zapatero333

  Oceniono 8 razy 2

  Wszystkim "odszczepieńcom" powinny być postawione warunki:
  - żłobki, przedszkola dla nieszczepionych dzieci;
  - w szkołach klasy (grupy) specjalne;
  - leczenie nieszczepionych chorób (odra...itd.) tylko odpłatnie, nie na koszt podatników.

 • endrju1521

  Oceniono 10 razy 2

  Taaaak...

  To dobry sposób na rozwiązanie problemów demograficznych ludzkości...

 • callistob

  Oceniono 1 raz 1

  "Jedną z tych rzeczy jest pułapka populistycznych obietnic, że jak coś podpisze 100 tys. osób, to Sejm będzie na ten temat debatował i potem pracował w komisjach. Wiadomo, że w każdym z krajów rozmiarów Polski, a nawet mniejszym można znaleźć wariatów gotowych podpisać najbardziej absurdalne pismo np. że "Obama jest jaszczurem" . To nie jest populistyczna pułapka, tylko demokratyczne narzędzie, które przynajmniej w teorii ma umożliwić obywatelom jakiś tam wpływ na tworzone prawo. A o tym, co z tym dalej się pocznie mają decydować posłowie i jest to ich zakichany obowiązek. Niezależnie od tego, czy projekt jest tak głupi, że aż zęby bolą, czy nie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX