Kaczyński skomentował taśmy Morawieckiego. Jażdżewski: PiS jest częścią skorumpowanej elity

Komentatorzy odnieśli się w TOK FM do występu Jarosława Kaczyńskiego w TVP. Poseł wypowiedział się na temat tzw. taśm Morawieckiego. "To gigantyczny cios w narrację PiS" - ocenia Jażdżewski.

Po tym, jak Onet ujawnił taśmy z udziałem Mateusza Morawieckiego, nagrane przez kelnerów "Sowy i Przyjaciół", prezes Jarosław Kaczyński wypowiedział się w TVP na temat szefa rządu PiS. Stwierdził m.in., że  "to atak na człowieka, który im (politykom opozycji - przyp. red.) bardzo zaszkodził, ale bardzo pomógł Polakom".

Zdaniem Kaczyńskiego, Morawiecki "nadepnął komuś na odcisk", dlatego próbuje mu się teraz zaszkodzić, ale jego "prawdziwa twarz to twarz człowieka, który naprawił polskie finanse publiczne" i "umożliwił przeprowadzenie wielkich reform społecznych".

Jacek Żakowski rozmawiał o tym w TOK FM z trzema komentatorami: Leszkiem Jażdżewskim, Wiesławem Władyką i Tomaszem Wołkiem.

Problem dla wyborców PiS

- Taśmy wpisały się idealnie w narrację o tych obrzydliwych elitach III RP, które są skorumpowane, okradają Polskę, traktują ją jak prywatny folwark. Ponieważ taśmy potwierdziły w pewnym sensie diagnozę Kaczyńskiego, którą stawiał właściwie od zawsze, to na tych taśmach PiS zbudował bardzo nośną narrację - mówił Leszek Jażdżewski.

Zauważył, że wszystkie osoby pojawiające się na słynnych taśmach kelnerów, "traktują państwowe instytucje jak swoje firmy". 

- Elity III RP z tych rozmów jawią się jako uwłaszczone na państwie, zajmujące się tylko i wyłącznie własnym, osobistym interesem. Jeśli okaże się, że PiS jest częścią tej skorumpowanej elity, a premier Morawiecki stanowi absolutne centrum, to uważam, że dla PiS w jego twardym elektoracie, stanowić to będzie bardzo poważny problem. Polacy będą im to pamiętać. To potencjalnie gigantyczny cios w narrację PiS, w której są my i oni. Nagle okazało się, że PiS jest częścią tej skorumpowanej elity III RP, którą obiecało wykorzenić - mówił Jażdżewski.

Jednocześnie - jak mówił - nie widzi obecnie możliwości na "aksamitną zmianę premiera".

Morawiecki Konradem Wallenrodem?

Jak powiedział prowadzący audycję Jacek Żakowski, taka właśnie jest narracja Jarosława Kaczyńskiego: Mateusz Morawiecki był Wallenrodem w elitach III RP. - A może Hansem Klossem? - zastanawiał się Żakowski. I zauważył, że Kaczyński nazywa premiera człowiekiem uczciwym, który - będąc w pewnych środowiskach - musiał przecież przyjąć ich reguły gry.

Według Wiesława Władyki - Dla mnie to uderzenie w całą ideę kampanii wyborczej. Z Morawieckim na czele, którego słowa są zwykle moralne, czyste, bezkompromisowe. Bo jak to jest, że elita, niby skłócona ze sobą, podzielona na dwa plemiona, nagle w sprawach małych interesów, potrafi zadbać o siebie nawzajem? - pytał Wiesław Władyka.

"Propaganda w stylu Edwarda Gierka"

Zdaniem Tomasza Wołka nawet najwierniejsi wyborcy PiS muszą być zdezorientowani po ujawnieniu taśm Morawieckiego. - Frazeologia, jaką operuje Morawiecki, to propaganda w stylu Edwarda Gierka, w jego najbardziej pompatycznej formie. To tak bardzo kontrastuje z tym obliczem, które się odsłoniło w skutek pokazania tych nagrań, że to moim zdaniem wpłynie na elektorat PiS. Dysonans poznawczy jest zbyt duży - powiedział z kolei Tomasz Wołek. 

- PiS okazał się być częścią skorumpowanej elity, którą sam krytykuje. I to częścią najbardziej bezczelną, bo to, co tamci robili po cichu, ci robią otwarcie - dodał Leszek Jażdżewski.

Czytaj też: Która twarz Morawieckiego jest prawdziwa - bankowca z "Sowy" czy premiera? "Nie chciałbym polityków dogmatycznych"

Gdzie jest taśma Morawieckiego o "słupach"? "Poznaliśmy promil wszystkich nagrań"

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (7)
Taśmy Morawieckiego. Jarosław Kaczyński w TVP - komentarze w TOK FM
Zaloguj się
 • marudna.maruda

  Oceniono 5 razy 3

  "Kaczyński nazywa premiera człowiekiem uczciwym, który - będąc w pewnych środowiskach - musiał przecież przyjąć ich reguły gry."- a teraz gra w innym środowisku, a po zmianie ekipy rządzącej wcieli się w nową rolę? Taka zmyłka, ale patriotyczna, jak wszystko w najlepszej ze zmian.

 • bihepi

  Oceniono 1 raz 1

  "..Kaczyński wypowiedział się w TVP......, że "to atak na człowieka, który im (politykom opozycji - przyp. red.) bardzo zaszkodził, ale bardzo pomógł Polakom".
  No... Jarek nie negował nagrań, a podkreślał inne zasługi Mateuszka.
  A kiedy Balbina mówi, to wiadomo, że czarne nie jest czarne.
  Na Balbinie zawsze można polegać.
  Gdy mówi, że "nasza Beatka jest na 4 latka", albo
  "z aferzystami się nie zadaję" (o Lepperze, zanim dał mu tekę vice premiera), albo
  "mamy dowody, że to był zamach" (wiadomo), albo
  "Morawiecki bardzo pomógł Polakom"(szczególnie tym, którzy wzięli kredyt w CHF w BZW BK).
  .....
  **
  Mateuszek dał się nagrać i karzeł już grzeje smołę dla niego.
  Po wyborach krzywousty wyleci.
  Frajerstwa konusek nie wybacza.

 • getz54

  Oceniono 2 razy 0

  Poparcie udzielone Morawieckiemu przez Kaczyńskiego jest tyle warte co poparcie arcybiskupa Wesołego dane księdzu Gilowi, czy usprawiedliwienie czynów arcybiskupa Wesołego przez kardynała Michalika, albo podziękowania Trumpa dla Tertesy Orlowski za jej wkład w rozwój
  ,swiatowego kina. Rodzina Soprano z Zoliborza i ich gang ,,PC,, to afera za aferą, przekręt za przekrętem, i wcale zmiana logo z PC na PiS nie zresocjalizowała tych ludzi. AWS jako pierwsze schodzące ugrupowanie polityczne w Polsce zdjęło parasol ochronny z polityków. To AWS po rozpadzie juz, gdy było wiadomo, ze do rządzenia juz nigdy nie wrócą zaczęła publicznie tłumaczyc jak się robi kiełbasę, jaką kasę doi z państwa PSL, jakie przekręty robią ministrowie, jak się szerzy nepotyzm, jak działa prawo. PiS chce doic to państwo jak tylko się da, i dokąd tylko się da, oni umarłemu z ucha wypiją jak będzie okazja. Muszą mie przede wszystkim sądy jak im kazał Orban, pózniej większośc parlamentarną, zeby nie dzilelic się z zadnym koalicjantem, wszystko ma zostac w PiS-owskiej rodzinie, Szyszko juz pokazał jak ma wyglądac załatwianie spraw familii. Zapewne córka ,,tego,, leśniczego jest juz w 2 - 3 radach nadzorczych sółek skarbu państwa, minejsza o to. Kaczyński dotąd nie wykonał kilku prawomocnych wyroków sądowych, nie przymusiła go do tego PO, bo tez mieli nadzieje na schowanie się pod politycznym parasolem gdy oddadzą władzę. Teraz juz za pózno. Cała nadzieja w, no właśnie, czy nie czasem w Anonymousie ? Bo nie chciałbym zeby kolejne taśmy podsyłali jacyś koledzy Macierewicza z KGB.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 8 razy 0

  Nie ma co komentowac bo odsluchalem tasmy nie ma tam niczego czego mozna by sie uczepic, a sporo co dziala na plus obecnego premiera notaben spoza PIS Zato inna informacja powinna przykuc uwage mianowicie praktycznie niezauwazony incydent z amerykanskim niszczycielem na wodach miedzynarodowych ktore Pekin uwaza za swoje morze wewnetrzne. Jest juz praktycznie pewne iz przyszly konflikt swiatowy o dominacje na pacyfiku rozera sie pomiedzy USA i Chinami i zadecyduje o nowym swiatowym porzadku. Europa prawdopodobnie pozostanie drugoplanowym teatrem wojny i Polska moze liczyc sie agresja Rosji, ktora w historii zawsze wykorzystywala okresy chaosu i zametu do podboju ziem wokol jej stref wplywu. ojna handlowa juz sie rozpoczela predzej czy pozniej napiecia potencjalow kapitalowych wymusza dzialania zbrojne, znow chinskie przeklenstwo ciekawych czasow wisi nad kolejnym pokoleniem w tej grze chodzi zawsze o to samo kto bedzie sluga niewolnikiem, a kto Panem, slowem nihil novi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX