Studenci UW uczczą ofiary getta ławkowego. "Przez 81 lat nie było właściwych obchodów"

- ONR i Młodzież Wszechpolska, które popierały getto ławkowe, ciągle istnieją - powiedział w TOK FM Sebastian Słowiński, student UW i członek Komitetu Antyfaszystowskiego. Dziś odbędą się obchody upamiętniające ofiary getta ławkowego.

- 5 października 1937 r. rektor prof. Włodzimierz Antoniewicz podpisał rozporządzenie ustanawiające getto ławkowe na Uniwersytecie Warszawskim. Niezrozumiałe jest dla nas, że przez 81 lat nikt nie był w stanie nic powiedzieć na ten temat - stwierdził Słowiński, współorganizator wydarzenia upamiętniającego ofiary.

- Robimy to, żeby z przeszłości zrobić broń przeciw teraźniejszości i przyszłości. Bojówki faszystowskie ciągle istnieją. ONR i Młodzież Wszechpolska, które popierały getto ławkowe ciągle istnieją – powiedział Sebastian Słowiński w Pierwszym Śniadaniu TOK FM.

Na czym polegało getto ławkowe?

- Do legitymacji studenckiej wbijano stempel z adnotacją, że muszą zajmować miejsce w ławkach nieparzystych. Studentom i studentkom pochodzenia żydowskiego przypisywane były miejsca z dala od Polaków - tłumaczył Sebastian Słowiński.

Student nie krył też rozczarowania postawą rektora UW, który wg niego nie popiera tych obchodów. - Prof. Marcin Pałys jest taką osobą, która lubi umywać ręce od spraw politycznych - stwierdził.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat getta ławkowego? Posłuchaj podcastu:

Czy studentki i studenci UW powinni upamiętniać ofiary getta ławkowego?
Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (3)
"Przez 81 lat nie było na UW właściwych obchodów upamiętniających ofiary getta ławkowego"
Zaloguj się
 • 2bxornot2b

  Oceniono 5 razy 1

  Coz, im przyszlo zyc w czasach gdy Polak moze rowniez pojsc na studia, moze niech signa po publicystyke Boleslawa Prusa wywazona i obiektywny obraz ziem polskich odtatnich dekad XIXw. Generalnie studenci stronia od lektury czegokolwiek stali sie masa do urabiania miesem politycznym, dzis kiedy obiektywnie rzecz ujmujac Polacy staneli przed problemem przetrwania tego typu imprezy poglebiajaj jedynie frustracje nad stanem umyslow, spojrzcie chocby jaki procent PKB postpeerel przeznaczal na nauke i badania.

 • andrzej1.61

  Oceniono 2 razy 0

  ONR i MW to pisowski odpowiednik bojówek NSDAP. Takie same poglądy i wartości nawet partia której służą ma podobne plany do narodu z którego wyrosła.

 • endrju1521

  Oceniono 8 razy -2

  Współcześni faszyści, czczą jedynie żołnierzy wyklętych...

  ...ro byli rasowi Polacy !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX