Bezdomni bez prawa głosowania w wyborach? "To dyskryminacja ze względu na biedę"

- Bezdomny to obywatel, jak każdy inny - przekonuje Kancelaria Zaangażowana Społecznie "Prawo do Prawa". Apeluje do Prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz o umożliwienie osobom bezdomnym głosowanie w wyborach samorządowych.

Aby dopisać się do rejestru wyborców i wziąć udział w głosowaniu, trzeba podać adres zamieszkania. To wyklucza osoby bezdomne. Jednak, jak się okazuje, Konstytucja nie pozbawia głosu osób, które nie mają stałego adresu.

Bezdomny to obywatel, jak każdy inny

Osób bez adresu zamieszkania jest w Warszawie kilka tysięcy.

A bezdomny to obywatel, jak każdy inny - przekonuje Kancelaria Zaangażowana Społecznie "Prawo do Prawa", która zaapelowała do Prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz o umożliwienie osobom bezdomnym głosowania w wyborach samorządowych.

- Uważamy, że uniemożliwianie osobom bezdomnym oddania głosu w wyborach jest dyskryminacją ze względu na biedę. Nasze rozwiązanie jest tylko i wyłącznie bardziej przyjazne obywatelom i mniej biurokratyczna interpretacja przepisów - podkreślają inicjatorzy apelu i dodają, że "bezdomny to obywatel, jak każdy inny".

Wystarczyłoby, żeby przy rozpatrywaniu wniosków o dopisanie do rejestru wyborców, biurokrację zastąpiła przyjazna interpretacja przepisów. Konstytucja bowiem nie pozbawia głosu osób, które nie mają stałego adresu.

Apel Kancelarii Zaangażowanej Społecznie "Prawo do Prawa" poparły komitety wyborcze: Sprawiedliwości Społecznej Piotra Ikonowicza, Miasto Jest Nasze - Ruchy Miejski, komitet Jana Śpiewaka - Wygra Warszawa i Partia Razem. 

Czytaj też:  Nikt nie trafia na ulicę z wyboru. Skąd się bierze bezdomność?

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (4)
Bezdomni bez prawa głosowania w wyborach. "To dyskryminacja ze względu na biedę"
Zaloguj się
 • xt-s

  Oceniono 2 razy 0

  W wielu europejskich krajach (np. Austrii) bezdomny może głosować w wyborach do parlamentu, ale w wyborach lokalnych mogą głosować tylko osoby mające poświadczone zamieszkanie na tym terenie od jakiegoś czasu (chyba co najmniej pół roku).

 • endrju1521

  Oceniono 3 razy -1

  ...interpretatorzy przepisów...

  W 2015 r. już zinterpretowali konstytucję i Trybunał Konstytucyjny...

 • matts06

  Oceniono 3 razy -1

  Pewnie wielu liberałów się oburzy, że jak to - patologia ma głosować? Cóż, wtedy wychodzi właśnie ile fałszu jest gdy krzyczycie "demokracja". Bo to że ktoś jest bezdomny, nie znaczy, że stracił prawa obywatelskie. Tak więc jak najbardziej takie osoby powinny mieć prawo głosu, to nawet nie powinno podlegać żadnej dyskusji.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX