"Projekt obliczony na to, że komuś puszczą nerwy". Czy dryfujemy w stronę wybuchu społecznej agresji?

Mamy dwie skonfliktowane, ostro reagujące strony sporu w Polsce. Czy którejś z nich puszczą nerwy, czeka nas coś na kształt nieformalnego stanu wyjątkowego? Zastanawiał się nad tym gość TOK FM, Piotr Niemczyk.

Piotr Niemczyk to były zastępca dyrektora Zarządu Wywiadu Urzędu Ochrony Państwa, specjalista ds. bezpieczeństwa, a także aktor książki "Szósta rano. Kto puka? Jak ojczyzna Solidarności zmienia się w państwo policyjne". Jest to próba zebrania i opisania zmian, które PiS wprowadza od 2015 roku, a które dotyczą organów ścigania czy wymiaru sprawiedliwości. Jaki obraz wyłania się z książki?

- System prawa, który został stworzony, jest niestety bardzo spójny. Na pewno brakuje pewnego zwieńczenia, jakim mogłaby być dyspozycyjność sądów - przyznał Niemczyk, który był gościem Jakuba Janiszewskiego w audycji "Połączenie". 

Jego zdaniem pierwszym momentem, w którym uruchomione mogą zostać procedury prowadzące do rozwiązań kojarzonych z działaniem państwa policyjnego, będzie pierwsze poważne zderzenie obrońców państwa prawa i tolerancji z ksenofobami czy ludźmi z resentymentem - jak to ujął - nacjonalistyczno-faszystowskim. 

Coraz więcej agresji

Z danych, które w książce zestawia Niemczyk, wynika, że 2017 rok był pierwszym od dawna, kiedy zanotowano - co prawda nieznaczny, ale wzrost liczby przestępstw. - Rośnie liczba zabójstw, przypadków agresji domowej, znęcania się nad zwierzętami, napadów z użyciem niebezpiecznego narzędzia, rośnie też liczba poszkodowanych z trwałym uszczerbkiem na zdrowiu - skoczyła o 1,5 tys. w ciągu dwóch lat. Jeśli zestawiamy te dane, mamy wzrost agresji - wylicza.

Jego zdaniem, wśród przyczyn takiego stanu rzeczy jest ograniczenie programów antyprzemocowych, a także pewne przykłady idące ze świata polityki. - Na pewno nie pomaga deklarowanie, że część obywateli jest gorszego sortu, stosowanie słów typu "kanalia" - wymieniał. I choć przyznał, że jest to trend światowy, to np. w Stanach Zjednoczonych wzrost przestępczości wyhamował. 

Jednak najbardziej niepokojące jest - zdaniem Niemczyka - to, że wzrost przestępczości zawiera w sobie rosnącą liczbę przestępstw popełnianych z nienawiści. - Zestawiłem dane z Ministerstwa Sprawiedliwości, w 2017 roku było 1708 przestępstw z nienawiści. Rzecznik Praw Obywatelskich zweryfikował je z zespołem OECD - w Polsce jest rejestrowane mniej więcej co dwudzieste przestępstwo z nienawiści - stwierdził i dodał, że szybkie obliczenia wystarczą, by postawić tezę, że przestępstw z nienawiści jest w Polsce popełnianych rocznie ok. 35 tys.

Ja mam wrażenie, że ten cały projekt jest obliczony na to, że w pewnym momencie komuś puszczą nerwy, wtedy (odczujemy) wszystkie przepisy nieformalnie wprowadzonego stanu wyjątkowego. Pewne grupy społeczne będą jakby wyjęte spod normalnego funkcjonowania 

- stwierdził. 

Inwigilacja bez kontroli

Piotr Niemczyk mówił również o niedostatkach kontroli stosowania inwigilacyjnych technik operacyjnych. Zwrócił uwagę, że np. w Niemczech działa specjalna komisja parlamentarzystów, która ocenia przypadki zastosowania narzędzi inwigilacyjnych ingerujących w prywatność. Tamtejszy Trybunał Konstytucyjny uznał takie uprawnienie już po zamachach we Francji i w Belgii.

- W Europie Zachodniej na czele służb stoją ludzie, którzy całe zawodowe życie spędzili w służbach. W Polsce wszyscy szefowie służb, jeśli mieli jakiś epizod, to krótki, a potem robili karierę polityczną. Więcej mamy w ich życiorysach działania na rzecz partii politycznych. Taki człowiek nie do końca czuje, czym ta służba jest. Jemu jest niestety łatwiej przyjąć pewne zlecenie o charakterze politycznym. Wie, że jego pozycja jest wynikiem nadania, on jej nie wydrapał latami pracy - podsumował Niemczyk.

Gość Jakuba Janiszewskiego mówił też o tym, jak dziś postrzega likwidację Wojskowych Służb Informacyjnych i co sądzi o ustawie antyterrorystycznej. 

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (27)
Agresja społeczna doprowadzi do nieformalnego stanu wyjątkowego? Piotr Niemczyk w TOK FM
Zaloguj się
 • 2bxornot2b

  Oceniono 7 razy 3

  Faktycznie na ten moment nie mozecie palowac ludzi demonstrujacych swoje przywiaznie do idei wolnej Polski, nie mozecie gazowac zwiazkowcow i lekcewazyc ich postulatow. Skonczylo sie mial wiecznie trwac stan permanentenej wojny wewnetrznej chronionej przez na zawsze wasze sady. Wierze iz stan wojny uda sie jednak zalagodzic najstarsza i najskuteczniejsza metoda czyli odcieciem od srodkow foinansowych. Spojrzmy na Ryska, Rysiek ostatnio wypowiada sie w tonie lagodnym zaczal widziec wielowymiarowo i mowic jak jest. Oczywiscie nie jest to skutkiem jakiejs wewnetrznej przemiany tylko tego iz przepisal caly zdobyty majatek na zone z ktora wlasnie wszedl na sciezke wojenna, efekt jest natychmiastowy bywa w TVP gdzie potrafi zdobyc sie na obiektywizm, tym bardziej gleboki obiektywizm im ostrzejsze pomruki wydaje aktualany maz jego maderskiej partnerki zapowiadajace ostra batalie o puszczenie z torbami dzielnej dziewoi. Bo byt droga redakcjo ksztaltuje swiadomosc i dla ryska moze sie okazac iz program 500+ stanie sie wkrotce jednym z nielicznych srodkow do zycia, choc przeciez sam wczesniej zawsze opowiadal sie za programem trzy pincdziesiunt +

 • smok61

  Oceniono 13 razy 3

  Jak zwykle Gazetkowy przekaz :
  - Wy Polacy jesteście zbrodniarzami , pijakami i złodziejami
  Odzew kretyństwa :
  - o tak ..!!..o tak ...!..prowadź nas wielkie mzimu
  Tymczasem w cywilozowanych Niemczech , co trzeci dzień ginie kobieta z powodu przemocy w rodzinie, a zgłoszonych przypadków przemocy fizycznej i seksualnej jest 110,000. Z dokladnością do 10.000. Oczywiście są to tylko zgłoszone przypadki.
  =========
  Z KOLEI PRZEMOC WOBEC KOBIET EUROPEJSKICH W/G EUROSTAU JEST NAJNIŻSZA W POLSCE ...
  Ale kto by tam czytał prasę zachodnią , albo śledził eurostat....wszystko powiedzą na mszy gazetkowej...i to będzie prawda objawiona !!!

 • wojtem

  Oceniono 11 razy 1

  To absurd ze za pobicie pedała czy Murzyna można dostać więcej niż za pobicie normalnego Polaka czy Polki

 • andrzej1.61

  Oceniono 2 razy 0

  Zbrodnicze rodzina Kaczyńskich nienawidząca Polski i Polaków stworzyła organizację kolaborantów i złodziei w pogardzie dla intelektu Polaków nazwali ją Prawo i Sprawiedliwość. Organizacja ta składająca się z najgorszych politycznych szumowin dąży do wybuchu bratobójczej wojny i zniszczenia narodu Polskiego oraz przyłączenia terenu obecnej Polski razem z Węgrami do Rosji pod skrzydła ich idola Putina.

 • runnin.biz

  Oceniono 6 razy 0

  "Projekt obliczony na to, że komuś puszczą nerwy" Zgadzam z diagnozà. Dodałbym że Obie strony popisu maja nadzieję, że pierwsza poważna ofiara będzie po ich stronie, oczywiście nie z grona elity, tylko z pożytecznych dołów.

  BTW to chyba niedopatrzenie, że taka teza głoszona jest w medium bedacym na linii frontu I sterujacym nastrojami społecznymi.

 • cyniczny.komentator

  Oceniono 5 razy -1

  A mnie ciekawi, czy ktoś zastanowił się nad tym, czy i jeśli tak, to jaki wpływ na wzrost przestępczości miała duża migracja do Polski - głównie z Ukrainy.
  Zastanowił się ktoś, czy jest to pytanie niewygodne i udajemy, że go nie ma?

 • tomaselli

  Oceniono 15 razy -1

  Panie Niemczyk czy zapomnial juz Pan jak obywateli inwigilowaly sluzby z polecenia PO-PSL ?

 • a.pazio

  Oceniono 5 razy -3

  Wyczuwam charakterystyczny swąd ruskich trolli. Pozdrowienia dla waszego krasnala.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX