Czy ksiądz, który molestuje dzieci, to zawsze pedofil? "Większość tych zachowań ma charakter zastępczy"

Dlaczego księża molestują seksualnie dzieci? Co sprzyja takim sytuacjom? I czy w każdym przypadku mamy do czynienia z pedofilią? Takie pytania padły w podcaście "Dorosłe dzieci" Hanny Zielińskiej.

Patrycja Kurowska była gościem Hanny Zielińskiej w podcaście "Dorosłe dzieci", w odcinku poświęconemu molestowaniu seksualnemu dzieci.

Pytana o czynniki, jakie sprzyjają wystąpieniu tego rodzaju patologicznych sytuacji, wymieniła przede wszystkim: zaufanie społeczne do księży, tabuizację tematu, kwasi-rodzinne rozumienie wspólnoty. A celibat?

Jak długo można tłumić potrzeby seksualne?

- Czy celibat jest dodatkowym czynnikiem, który wpływa na wzrost nadużyć seksualnych? - pytała prowadząca audycję.

- Myślę, że tak. Dlatego że każdy z nas posiada popęd seksualny i potrzeby seksualne. Pytanie, jak długo można je tłumić, jak długo można ich nie realizować. Większość osób, które podejmuje takie zachowania wobec dzieci, nie jest pedofilami, którzy preferują dziecko jako obiekt seksualny. Większość z tych zachowań ma charakter zastępczy - tłumaczyła ekspertka. Dodała również, że osoby, które nie potrafią nawiązać dojrzałej emocjonalnej relacji, wybierają dziecko, bo jest łatwo dostępnym obiektem seksualnym.

Jej zdaniem specyficzny charakter ma też trauma związana z takimi doświadczeniami - odbija się ona często na religii i religijności. - Takie osoby albo całkowicie odwracają się od wiary, albo wręcz przeciwnie - popadają w skrajną religijność - podkreśliła.

Jak uodpornić dzieci? - Przede wszystkim uczyć szeroko pojętej asertywności - poleciła.

A jak rozpoznać sygnały, które mogą świadczyć, że dziecko padło ofiarą molestowania? Więcej w podcaście Hanny Zielińskiej "Dorosłe dzieci":

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (17)
Seksuolog: Ofiary molestowania przez księży albo religię odrzucają, albo popadają w dewocję
Zaloguj się
 • endrju1521

  Oceniono 6 razy 2

  Celibat, to "tylko" bezżeństwo !00

  Każdy ksiądz może uprawiać seks ( homo i hetero ),

  ale jest to tylko złamanie ślubu czystości, to nie jest przestępstwo !

  Czynności seksualne z dziećmi (jakiekolwiek), są przestępstwem.

 • polak_nieprawdziwy

  Oceniono 10 razy 0

  A nie jest czasami tak, że zostaje się księdzem, bo ma się problemy w relacjach damsko - męskich, albo jest się człowiekiem o odmiennych upodobaniach seksualnych?
  Jaką siłą woli trzeba by się wykazać, będąc przeciętnym młodzieńcem, by wkroczyć w świat celibatu?
  No chyba, że ma się "odchylenia od normy". Wtedy jest to możliwe.

  Takie tam pitu pitu o celibacie.

  Ksiądz nie odstający od normy obraca kobitki a nie dzieci.

 • do100jnik

  Oceniono 1 raz -1

  już dobra bozia namawiała żydów do pedofilii patrz np. księga powtórzonego prawa 20:14 Tylko kobiety, dzieci, trzody i wszystko, co jest w mieście, cały łup zabierzesz i będziesz korzystał z łupu twoich wrogów, których ci dał Pan, Bóg twój. - więc o co chodzi, kapłąn ma swoje prawa a i dzisiaj żydzi uważają 13 letnich chłopców i 12 letnie dziewczynki za osoby dorosłe, więc co tu mówić o pedofilii

 • fitt

  Oceniono 1 raz -1

  W koncu modre baby ktore najprawdopodobniej wiedza co to jest pedofilia.
  Najprawdopodobniej, gdyz nie podaly definicji pedofilii.

 • rastablaster

  Oceniono 6 razy -6

  Jak już oczyścimy KK z pedofilów, trzeba będzie zabrać się za Polaków wyznania mojżeszowego, którzy w imię pustynnej religii okaleczają genitalia małych chłopców.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX