"Gdyby to powiedziała Pawłowicz albo Tarczyński, ale Biedroń?". Barbara Nowacka komentuje słowa o tresurze

- Świat polityki bombarduje kobiety seksizmem. Marwi mnie, że te słowa padają z ust osoby, która odwołuje się do wartości feminizmu i równości - tak Barbara Nowacka komentuje słowa Roberta Biedronia o tresurze.

Robert Biedroń był gościem Poranka Radia TOK FM. W trakcie rozmowy z Dominiką Wielowieyską odniósł się do możliwości zjednoczenia lewicy pod auspicjami Koalicji Obywatelskiej, stworzonej przez Nowoczesną i Platformę Obywatelską.

- Tresowana przez was Nowacka dołączyła do Koalicji Obywatelskiej - powiedział Robert Biedroń w TOK FM. Jego zdaniem polityczka podjęła taką decyzję przed wyborami samorządowymi z powodu nacisku mediów. O komentarz do tych słów poprosiliśmy Barbarę Nowacką.

Anna Dryjańska: Jak pani ocenia wypowiedź Roberta Biedronia? Stwierdził, że media panią "wytresowały" tak, że w końcu przystąpiła pani razem z Inicjatywą Polską do Koalicji Obywatelskiej.

Barbara Nowacka: To smutne. Nie, żeby te słowa były specjalnie zaskakujące, bo świat polityki bombarduje kobiety seksizmem. Martwi mnie jednak, że te słowa padają z ust osoby, która odwołuje się do wartości feminizmu i równości. Gdybym usłyszała je z ust poseł Pawłowicz czy posła Tarczyńskiego, to bym się nie zdziwiła. Ale Biedroń? Przecież dobrze wie, bo jest aktywnym politykiem na lewicy od 20 lat, że język kształtuje świadomość, może wzmacniać, ale i niszczyć.

Niektórzy internauci piszą, że jego słowa nie mają nic wspólnego z dyskryminacją i mogłyby paść pod adresem mężczyzny - polityka.

Ale nie padły i nie padają. Tak się po prostu nie mówi o mężczyznach. Od lat pracuję z kobietami. Kobiety wiedzą, czego chcą. Tresuje się zwierzęta. My, kobiety jesteśmy ludźmi, mądrymi osobami, które podejmują świadome decyzje. Takie słowa to próba odebrania nam podmiotowości i kolejny dowód na to, że kobiety w polityce niestety nie mogą liczyć na sojuszników, tylko same na siebie. Na siostrzeństwo.

Oczekuje pani przeprosin?

Absolutnie nie, a co by to zmieniło? Powiedział, co powiedział, wszak to jego niepierwszy atak, od kiedy przystąpiłam do KO. Nie spytał o wartości, o poglądy i motywy - a znamy się wiele lat. Natomiast cały czas padają argumenty ad personam, także odwołania do mojej zmarłej matki... To po prostu niewłaściwe.

Dlaczego?

Bo tak się nie powinno uprawiać polityki, jeśli łączą nas wartości demokratyczne w tych trudnych czasach. Bo trzeba będzie odbudować Polskę po PiS-ie i trzeba będzie zrobić to razem. Dlatego nie rozumiem tych personalnych ataków wewnątrz obozu prodemokratycznego. Lepiej byłoby, gdyby takie wypowiedzi nie padały, skoro potem i tak będzie trzeba usiąść i rozmawiać przy jednym stole.

Czy chciałaby pani odpowiedzieć Robertowi Biedroniowi na jego słowa?

Nie. Nie chcę odpowiadać. W ciągu ostatnich kilku tygodni usłyszałam wiele gorzkich słów, nie tylko od niego. Nikt z atakujących nie pofatygował się spytać lub choćby zrozumieć motywy. Lewicę stać było na potępienie wyborów innych niż ich.

Według części opinii publicznej przystępując do Koalicji Obywatelskiej, zdradziła pani lewicowe ideały. Ludzie są rozgoryczeni.

Do programu Koalicji Obywatelskiej trafiły postulaty Inicjatywy Polskiej, takie jak posiłki dla dzieci, bezpłatna komunikacja miejska, edukacja równościowa... Polityka nie polega na mówieniu, ale na robieniu rzeczy. W ramach KO będę miała wpływ na rzeczywistość. Ja poglądów nie zmieniłam.

Prezydent Legionowa, który na spotkaniu partyjnym pozwalał sobie na niewybredne uwagi wobec polityczek, też chyba nie zmienił poglądów.

Po pierwsze nie należał do Koalicji Obywatelskiej - startuje z własnym komitetem. Po drugie wyleciał z Platformy w ciągu kilku godzin od momentu, gdy nagranie zaczęło krążyć w internecie. Życzę wszystkim partiom - a zapewniam, że we wszystkich zdarzają się takie sytuacje, od prawa do lewa - by reagowały tak szybko, jak Platforma.

Są też osoby, które zarzucają pani, że nabrała pani w tej sprawie wody w usta.

To nieprawda. Zapraszam do mnie na Facebooka i Twittera - zareagowałam, gdy tylko sprawa do mnie dotarła.

Więcej o:

APLIKACJA TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (138)
Barbara Nowacka odpowiada Robertowi Biedroniowi. Biedroń powiedział w TOK FM, że Nowacka była tresowana
Zaloguj się
 • saves

  Oceniono 12 razy 6

  Uszami wyobraźni słyszę ten skowyt, jaki rozpętałaby GW i TVN, gdyby tym tekstem rzucił np. Jaki.

 • 66kropek

  Oceniono 30 razy 6

  Pani Nowacka niech się pani po prostu zapisze do PO. Tak będzie łatwiej i prościej. Wychwala pani tę partie w każdym wywiadzie. Niech pani pójdzie do Kluzik , ona pani opowie jak to się robi, może nawet pozwoli pani użyc tego wiekopomnego cytatu"Jest mi z wami po drodze" Zastanawiam się jak długo ciągnęlibyście flaka gdyby ten facet z Legionowa był z PiS lub PSL. Myśle ,że powstałby serial w TVN24 i czarne miasteczko przed ratuszem w Legionowie. A tak pani Nowacka przemknęła przez temat jak motylek. Drga pani faceta wprawdzie wywalili z PO, ale w wyborach kandyduje i jak wygra to przyjmą go z powrotem a pani będzie z nim siedziała na zjazdach na widowni i suszyła zęby jak psychotyczny szop.

 • smaugo

  Oceniono 30 razy 6

  wystawiła swoje koleżanki i kolegów z IP, bez ich wiedzy wchodząc w koalicję z PO.
  zdradziła kobiety i osoby LGBT dla partii, która zakazuje aborcji i marszów równości.
  nawet mi jej nie żal.

 • jahodovy

  Oceniono 18 razy 6

  A ja nie rozumiem, Pani Barbaro, jak osoba niezależna w swoich poglądach, mogła dołączyć do Schetyny, który światopoglądowo należy bardziej do PiSu niże do KO. Jako kobieta rozumiem złość Biedronia. Nie rozumiem zaś Pani decyzji.

 • gr_ub_y

  Oceniono 13 razy 5

  Barbara Nowacka o PO: "W PO siedzą ludzie, których można bardzo tanio kupić".

  Gdyby to powiedziała Pawłowicz albo Tarczyński, ale Nowacka?

 • jego_eminencja

  Oceniono 12 razy 4

  Nowacka chce równego traktowania… no to ma a ten usmiechniety i symatyczny Biedron pokazal ze jest złosliwy, jednak nie zmienia to faktu ze Nowacka zdradzila ideały lewicy, PO to partia bardzo podobna do PiS-u, ma silne konserwatywne skrzydlo i glosowala tak jak PiS i blokowala tak jak PiS ustawy lewicowe obyczajowe. Co przez 8 lat majac wiekszosc + SLD i swojego prezydenta zrobili w sprawie zwiazków partnerskich?

 • lobuz5

  Oceniono 16 razy 4

  Biedron powiedzial prawde. Zabolalo? A Nowacka ma grac tak zespolowo, ze Schetyna juz opowiada, ze nie poprze jej postulatow.

 • kotkluska2016

  Oceniono 20 razy 4

  Pani Nowacka nie czyta chyba gazet, bo wydaje się nie znać historii Arłukowicza. A PO to bezideowa zbieranina ludzi bez poglądów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX