"Pan premier nie ma pojęcia, co to jest rating". Grabowski komentuje słowa Morawieckiego

- Gdyby spytać analityków o stan polskiej gospodarki, to by powiedzieli, że perspektywy wzrostu słabną - mówił w TOK FM dr Bogusław Grabowski.

W piątek wieczorem agencja S&P Global Ratings podwyższyła długoterminowy rating Polski w walucie obcej do "A-" z BBB+". W komunikacie dodano, że perspektywa ratingu jest stabilna.

Mateusz Morawiecki ocenił, że tak dobry wynik zaowocuje przyciągnięciem do Polski większej liczby inwestorów.

Czytaj też: Afera podsłuchowa nie zaszkodzi Morawieckiemu? "Stał się politykiem teflonowym"

- Dla mnie to jest taki znak drogowy, że idziemy we właściwym kierunku - komentował.

Z tą optymistyczną diagnozą nie zgodził się dr Bogusław Grabowski, ekonomista i były członek Rady Polityki Pieniężnej

- Pan premier nie ma pojęcia, co to jest rating. To nie jest stopień z matematyki, albo polskiego, tylko z WF. Rating to jest ocena zdolności kredytowej, w walutach obcych i krajowej, do pokrywania swoich zobowiązań. W najbliższym czasie nie ma zagrożenia wypłacalności. Ale to nie jest ocena stanu gospodarki - podkreślał.
Zdaniem naukowca, perspektywy rozwoju dla polskiej gospodarki nie są dobre.

- Gdyby spytać tych analityków o stan polskiej gospodarki, to by powiedzieli, że perspektywy wzrostu słabną, ze względu na to, że inwestycje sektora przedsiębiorstw są rachityczne, a dynamika najniższa od wielu lat. Przez to nie będzie kapitału, który mógłby tworzyć PKB w dynamiczny sposób w kolejnych okresach. Rynek pracy jest w zapaści, bo mamy coraz niższą podaż pracy ze względu na demografię. Nie ma tu silnych fundamentów wzrostu gospodarczego w długim okresie - przekonywał dr Grabowski.

Radio TOK FM i Wyborcza.pl teraz w jednym pakiecie - wygodniej i aż o 50% taniej. Takiej oferty nie było jeszcze nigdy! Sprawdź szczegóły >>>

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (9)
Ranking S&P Global Ratings - najnowsze wyniki
Zaloguj się
 • molibden01

  Oceniono 5 razy 1

  Morawiecki negocjował wejście Polski do UE, brał udział w obradach Okrągłego Stołu, był na potkaniu Churchilla, Stalina i Roosevelta w Jałcie, decydował o zrzuceniu bomby na Hiroszimę, pod Filippi zdecydował o losach bitwy, to dlaczego nie ma decydować co to jest rating?

 • Dorota Mazurek

  0

  Mnie już nic nie dziwi. Polska zyskuje w inwestycyjnym spojrzeniu całego świata, a mimo wszystko znajdą sie Judasze (Janusze?:D), którzy dla własnych celów będą próbować zbagatelizować zwycięstwo. Bardzo źle to świadczy o opozycji.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 3 razy -1

  Grabowski to ten koszmar AWS czlowiek ktory kible powinien sprzatac ale nowa poska ludowa dala mu mozliwosc awasnu spolecznego z ktorego nie skorzystal, jak tepy byl tak tepy umrze.

 • drmuras

  Oceniono 2 razy -2

  Szukali , szukali i znaleźli. Jest słabo i będzie gorzej. To mówi on 'ekspert prawdziwy , najprawdziwszy' a reszta się nie zna i nie ma pojęcia. Pracujący w agencjach ratingowych powinni się zwolnić bo się nie znajo. Kuniec

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX