Czy można zagłosować w koszulce z napisem "konstytucja"? "Sądy będą rozpatrywać ewentualne protesty"

Kiedy poznamy ostateczne wyniki wyborów? Szefowa Krajowego Biura Wyborczego nie chce podawać konkretnej daty. Magdalena Pietrzyk przypomniała wyborcom, że w niedzielę jakakolwiek agitacja jest zabroniona.

Radio TOK FM i Wyborcza.pl teraz w jednym pakiecie - wygodniej i aż o 50% taniej. Takiej oferty nie było jeszcze nigdy! Sprawdź szczegóły >>>

Poprzednie wybory samorządowe zakończyły się chaosem i długim oczekiwaniem na wyniki. Bo zawiódł system informatyczny, który miał usprawnić przekazywanie danych do Państwowej Komisji Wyborczej.

- Kiedy będą znane oficjalne wyniki tegorocznych wyborów? - pytała Dominika Wielowieyska szefową Krajowego Biura Wyborczego, która jest sekretarzem PKW.

- Będą spływać sukcesywnie. Na obszarze gminy, powiatu, województwa ustalają je właściwe komisje terytorialne - odpowiedziała Magdalena Pietrzak. Nie chciała podać konkretnej daty, kiedy możemy poznać ostateczne wyniki niedzielnych wyborów.

Chaos towarzyszący poprzednim wyborom wywołał oskarżenia o fałszowanie głosowania, przede wszystkim ze strony PiS i SLD. Zdaniem szefowej KBW nie ma możliwości sfałszowania wyborów.

- Uczulaliśmy komisje, by wszystkie czynności wykonywały wspólnie. Komitety mogą wyznaczać mężów zaufania i obserwatorów. Zachęcam do tego - mówiła.

Czy koszulka jest agitacją?

Magdalena Pietrzak przypomniała, że w niedzielę - w czasie trwania wyborów - zabroniona jest jakakolwiek agitacja. Co, jeśli ktoś przyjdzie zagłosować w koszulce z napisem "konstytucja", czy to agitacja? Oczywiście chodzi o koszulki ze słynnym logotypem, który wykorzystywany jest obrońców niezależnych sądów.

- PKW stoi na stanowisku, by nie używać symboli lub znaków, które mogą kojarzyć się z jakimś kandydatem. Należy się powstrzymać od wszelkich form. Sądy będą rozpatrywać takie ewentualne protesty - stwierdziła szefowa Krajowego Biura Wyborczego.

PKW apeluje

PKW apeluje, by nic nie zamazywać, ani nic nie dopisywać na karcie do głosowania.  By głos był ważny, trzeba postawić jeden znak "x" przy nazwisku jednego kandydata, na jednej karcie. 

Czy w tym roku będzie mniej głosów nieważnych? - Teraz nie będzie nigdzie broszury. Będą karty maksymalnie w formacie A3. Dostaniemy w komisji cztery karty jednostronnie zadrukowane. Wszystkie komitety będzie widać naraz, bo maksymalnie jest zgłoszonych 15 list - mówiła Magdalena Pietrzak w rozmowie z Dominiką Wielowieyską. Tłumaczyła, że dzięki przejrzystym kartom do głosowania wyborcom powinno być łatwiej.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

 • ile razy będziemy musieli wybierać.
 • czym jest dopisek?
 • czy dzisiaj ktoś jeszcze może dopisać się do rejestru wyborców?

Czytaj też: Na co stać Opole? Wybory samorządowe w mieście większym od Paryża

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (129)
Wybory samorządowe 2018
Zaloguj się
 • atyn

  Oceniono 53 razy 43

  A czy symbole religijne (krzyże, papieże) obecne w klasach nie są elementami agitacji wyborczej ? Mi i wielu osobom symbole religijne kojarzą się z Rydzykiem, czołową postacią religii i kościoła rz-k w Polsce, który jednoznacznie opowiada się za PIS i współpracuje z politykami tej partii. Zgłaszam naruszenie ciszy wyborczej i oznaczenie lokali wyborczych symbolami kojarzącymi się z jedną partią startującą w wyborach.

 • radoslaw.jakubowski

  Oceniono 38 razy 34

  Symbole zła i szatana: biała róża i koszulka z napisem KONSTYTUCJA... Gdzie my żyjemy...

 • mcguirre

  Oceniono 31 razy 25

  Przepraszam a co ma konstytucja z jakimkolwiek kandydatem ? Konstytucji trzeba przestrzegać i nie łamać jej zapisów. Konstytucja to umowa społeczna zawarta przez obywateli kraju. Obrona konstytucji to obywatelski obowiązek. Przestępcą jest ten co ją łamie a nie nosi koszulkę z napisem „Konstytucja”.

 • zen0biusz

  Oceniono 23 razy 21

  "Bo zawiódł system informatyczny, który miał usprawnić przekazywanie danych do Państwowej Komisji Wyborczej."

  Dziwne. Ja pamiętam to inaczej. Zawiodła PKW, która rozpisała przetarg na system informatyczny 6 miesięcy przed wyborami (sic!). System jak na tworzony za pięć dwunasta zadziałał stosunkowo nieźle.

 • otopolskiepieklo

  Oceniono 20 razy 18

  od kiedy to konstytucja kojarzy się z jakąś opcja polityczną?

  totalna BZDURA - natomiast jeśli ktoś będzie się awanturował w lokalu wyborczym, to należy wezwać policję

  UWAGA - teoretycznie także głośne (tradycyjne) doradzanie na kogo głosować jest agitacją i złamaniem prawa (a w tym celują PISopodobni)

  dla pracujących w komisjach przydatne info (także na smartfon) na

  bit . ly / 2018wybory

 • bazbaz73

  Oceniono 15 razy 15

  Konstytucja możliwym powodem skargi wyborczej.
  Obyś żył w ciekawych czasach - sprawdza się po raz kolejny, że to nie błogosławieństwo a przekleństwo...

 • klufin

  Oceniono 17 razy 13

  jak ktoś przyjdzie głosować w stroju tzw. ludowym czyli np. rejon łowicki , kojaży się z PSL , w mundurach resortowych , górnicy na galowo to PiS , znak Polska Walcząca to środowiska prawicowe. Konstytuc-ja wiadomo opozycja.

 • tadjan

  Oceniono 12 razy 12

  a czy byle śmieć mający władzę może nosić flagę narodową w klapie? toż to znieważanie symboli narodowych, których ja nie mogę użyć, bo identyfikował się z tym śmieciem, a więc agitowałbym za jego polityką. Głosowanie w koszulce z KONSTYTUCJĄ jest naszym, normalnych obywateli, prawem...... i nikt nie ma prawa mi tego zabronić.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX