Obchody stulecia niepodległości bez byłych prezydentów? Kwaśniewski: Zawłaszczyła je jedna partia

Żaden z byłych polskich prezydentów nie otrzymał dotąd zaproszenia na wspólne obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości, organizowane 11 listopada przez Kancelarię Prezydenta Andrzeja Dudy.

Teraz cyfrową prenumeratę Radia TOK FM możesz wykupić we wspólnym pakiecie z Wyborcza.pl. Wszystko na jednym loginie i aż o 50% taniej! Sprawdź szczegóły >>>

O braku oficjalnych zaproszeń dla Bronisława Komorowskiego i Aleksandra Kwaśniewskiego poinformował dziś ten ostatni, podczas konferencji poświęconej właśnie stuleciu polskiej niepodległości.

Czytaj też: Aleksander Kwaśniewski: Być może pójdzie ostry atak na niezależne media

- Chcieliśmy, jako prezydenci, włączyć się w ten nurt obchodów. Okazał się trochę dziwnym nurtem, bo mocno zawłaszczonym przez jedną partię i dzisiaj rządzących w naszym kraju - ocenił Kwaśniewski.

Jak ustalił gdański reporter TOK FM, podobnego zaproszenia nie otrzymał też Lech Wałęsa, choć do obchodów pozostały mniej niż 3 tygodnie.

Rzecznik prezydenta nie wie, co z zaproszeniami

Rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy w rozmowie z radiem TOK FM nie potrafił powiedzieć, czy zaproszenia dla byłych prezydentów i premierów zostały już wysłane. Przypuszcza jednak, że tak się stało, te jednak - jego zdaniem - najwyraźniej jeszcze nie dotarły do adresatów.

Sejm rozprawia o 12 listopada

Tymczasem w Sejmie pojawił się pomysł, by 12 listopada był dniem wolnym od pracy - w związku z tym, że samo święto przypadające na 11 listopada wypada w tym roku w niedzielę. Wniosek w tej sprawie złożyli politycy PiS. - Świętujemy raz na sto lat. Polacy pracują najdłużej w całej Europie. Jesteśmy krajem urobionym, zaharowanym - ocenił poseł Tadeusz Cymański. Wiadomo już, że przeciwni są mu posłowie Nowoczesnej. Więcej na ten temat >>>

Stuletnia kartka z kalendarza i kalendarium wydarzeń sprzed stu lat - serwis specjalny TOK FM na stulecie Niepodległości. SPRAWDŹ >>>

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (21)
Obchody stulecia niepodległości - nie zaproszono prezydentów?
Zaloguj się
 • jozbieszczad

  Oceniono 8 razy 2

  Gdyby im wysłano zaproszenia to odmówiliby udziału w wyborczej ....
  jacy Wy jesteście śmieszni i przewidywalni .

 • tepege

  Oceniono 5 razy 1

  Na zdjęciu: trzy stare dziadki

 • tomaselli

  Oceniono 5 razy 1

  Pozwola Panstwo, ze zapytam, a jakimi to chwalebnymi czynami zapisali sie w Panstwa pamieci owi panowie na zdjeciu powyzej, bo ja osobiscie mam o nich jak najgorsza opinie ?

 • frey8b

  Oceniono 2 razy 0

  Jakie stulecie odzyskania niepodległości czyli demokratycznej liczone na 1918 rok , następnie tracimy niepodległość w 1939r. którą odzyskujemy dopiero w 1990 aby stracić w 2015r. Rząd dyktatorski to nie jest niepodległość kiedy rządząca partia lekceważy depcze konstytucję , narzucając swoją wizję gospodarki, prezydent uważa się wszechmogącym ,uniewinnia kolegów wyręczając sąd apelacyjny skazanych kolegów partyjnych przez sąd niezawisły . upartyjnia TK , itd. Polska w sumie częściowo niepodległą była od odzyskania 18r. do39r tj. 21lat i 25 lat od 1090r do 2015 kiedy to Kaczyński i PiS zniewolił Polskę wtórnie, wprowadzając dyktaturę , w sumie 46 lat w stuleciu po odzyskaniu byliśmy niepodległym krajem . Niepodległym też nie zupełnie bo od tysiąca lat jesteśmy niewolnikami Watykanu czyli tzw kościoła katolickiego . który nieprzerwanie okupuje Polskę, narzucając swoje prawa , zobowiązując człowieka od samego urodzenia bez jego wiedzy(chrztu) do śmierci , do stosowania się jego zasadom jako wiary , bez możliwości wystąpienia z kościoła.

 • lewyprawydlazabawy

  Oceniono 6 razy 0

  12 listopada musi być dniem wolnym ponieważ w pochodzie będzie szedł PiS-owski kwiat młodzieży. Wszechpolskiej, neonaziści, narodowcy i innej maści kibole. Następnego dnia trzeba ponaprawiać chodniki, barierki, spalone elewacje itp.

 • jozwa51

  Oceniono 4 razy 0

  To wszystko w ramach akcji idzmy razem ale osobno !!!! RAMEN

 • shtalman

  Oceniono 2 razy 0

  Wolska, naród patologicznych zyebów których trzeba trzymać pod butem okupanta, słowianiń-slave-niewolnik - yebane zalkoholizowane koorvy złodziejskie

 • wikal

  Oceniono 7 razy -1

  Mnie już jest niedobrze od słuchania o obchodach niepodległości. Pis już zepsuł to święto, a będzie gorzej. Narodowcy na pewno zrobią "huczne" obchody. Współczuje Warszawo!

 • jack_flash

  Oceniono 9 razy -1

  Pewnie sarkofag z Wawelu zaprosza na "uroczystosci". Skonczy sie jak w "Don Juan-ie" de Moliny :))

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX