Biskupi skrytykowali Tęczowy Piątek. "Rodzice mają prawo decydować, kto wchodzi na teren szkoły"

"Rodzice mają prawo do decydowania o tym, jakie treści wychowawcze są przekazywane ich dzieciom w szkole" - piszą biskupi rzymskokatoliccy w związku z przypadającym 26 października Tęczowym Piątkiem.

Prenumerata cyfrowa TOK FM i Wyborcza.pl - pierwszy taki dwupak! Do kupienia prosto i wygodnie, a do tego 50% taniej. Sprawdź szczegóły >>>

Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski pisze, że „szkoła nie jest i nie może być miejscem na "jakiekolwiek propagowanie środowisk LGBTQ"”.

Chodzi tym razem o Tęczowy Piątek. Co to jest? To dzień, w którym na szkolnych korytarzach pojawiają się tęczowe plakaty, a głównym tematem lekcji jest akceptacja i otwartość na uczniów i uczennice LGBTQI. Akcja odbywa się co roku w ostatni piątek października. Taki dzień organizuje, się aby pokazać młodzieży, a w szczególności młodzieży LGBTQI, że szkoła to miejsce, gdzie wszyscy powinni być otoczeni szacunkiem i opieką.

Publikujemy pełny tekst oświadczenia:

Oświadczenie Komisji Wychowania Katolickiego KEP

Wobec zaplanowanego na 26 października 2018 r. „tęczowego piątku” w polskich szkołach, Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski oświadcza, co następuje:

Zgodnie z art. 86 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. „Prawo oświatowe” w szkole i placówce oświatowej mogą działać stowarzyszenia i organizacje, z wyjątkiem partii i organizacji politycznych. Jest to możliwe, jeżeli celem statutowym działających w szkole stowarzyszeń i organizacji jest działalność wychowawcza albo rozszerzanie i wzbogacanie form działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej szkoły lub placówki.

Podjęcie działalności w szkole lub placówce przez stowarzyszenie lub inną, pozapolityczną, organizację wymaga uzyskania zgody dyrektora, wyrażonej po uprzednim uzgodnieniu warunków tej działalności oraz po uzyskaniu pozytywnej opinii rady szkoły lub placówki i rady rodziców.

Należy pamiętać, że wszelkiego typu programy odnoszące się do wychowania bezwzględnie muszą być ustalane wspólnie z rodzicami i nauczycielami. To rodzice mają prawo do decydowania o tym, jakie treści wychowawcze są przekazywane ich dzieciom w szkole (art. 48 ust. 1 Konstytucji).

Treści te muszą być również zgodne z programem wychowawczo-profilaktycznym, uchwalanym przez radę rodziców. Każdorazowa forma edukacyjna w tym zakresie wymaga odrębnej zgody rodziców wyrażonej na piśmie. Rodzice mają prawo decydować, kto wchodzi na teren szkoły, z jakim programem wychowawczym.

Należy dodać, że tzw. edukatorzy (w przeważającej części) nie posiadają wykształcenia pedagogicznego. Szkoła musi przestrzegać prawa!

Po raz kolejny przypominamy, że sprawy kształcenia i wychowania powinny być jak najbardziej odległe od koniunktur politycznych i ideologicznych. Szkoła nie jest i nie może być miejscem na jakiekolwiek propagowanie środowisk LGBTQ.

Bp Marek Mendyk

Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego
Konferencji Episkopatu Polski

Głos zabrało również Ministerstwo Edukacji. Rzeczniczka resortu - Anna Ostrowska zapowiedziała, że akcja może się odbyć jedynie w miejscach, gdzie wyrazili na nią zgodę rodzice.

"Kler". Dlaczego Wojciech Smarzowski nakręcił ten film?

Czy zgadzasz się z krytyką Tęczowego Piątku wyrażoną przez biskupów?
Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (55)
Biskupi skomentowali Tęczowy Piątek. Konferencja Episkopatu Polski wydała oświadczenie
Zaloguj się
  • apep54

    0

    By im gołąb na bereciki nas...ł ! Jak parafianie z ONR- faszyści pałętali się po szkołach ,to cicho sza .

  • 0

    Ten tęczowy piątek jest dużo mniej szkodliwy niż ta religia katolicka nauczana przez sfrustrowanych zboczeńców w czarnych sukienkach.

  • medikoo

    0

    Zdjęcie leci w dół

  • wenzel2

    0

    Ciekawe, czy będą tego samego zdania, gdy kiedyś większość rodziców zechce wywalić ze szkół czarnosukiennych siewców głupoty i nienawiści?

  • 0

    Wy też łachmyty w sukieneczkach, nie macie wykształcenia do nauczania waszych opowiastek, tym bardziej w placówkach szkoły publicznej, macie do tego sale w kościołach, tam wieszajcie krzyże, bo nie każdy życzy sobie, żeby taki wisiał w obiektach publicznych jakim jest np. szkoła, kto wam, ułomni, zezwolił na wieszanie tego gdzie popadnie ?!?! A jak nie macie takowych sal w kościołach, bo np. biedna parafia, to do wiernych o zapomogę w formie tacy i wam za sponsorują, kombinujcie, jak macie frajerów co wam dają to już pół sukcesu :) . Przedarliście się do szkoły z tym niby nauczaniem religii, a jak był sprzeciw rodziców, opiekunów to wasze wpływy u waszych lachociągów, przychylnych kościołowi, pomogły stłamsić tych co się stawiali i przez to religia jest nadal w szkołach. Zanim będziecie zwraca uwagę, że nie może być tego, albo tamtego, najpierw zacznijcie obłudnicy od siebie!!!!!!!! a potem, możecie pouczać innych, bo wy nie jesteście ponad nami , przypominam, bo się w tych czerepach pustych trochę przewracało !!! :/ przyjdzie koniec końców, to najwyższy biskup czy inny przebieraniec, z waszej bandy przez "Ą" czy "Ę " lub inną bibułkęęę, z najgorszym łotrem, będzie się tarzać w tym samym ŁAJNIE, na jednym poziomie - 2 metry pod ziemią :/
    p.s. oburzacie się i zakazujecie LGBTQ, a sami obłudni napieprzcie codziennie w SUKIENKACH, mam propozycję, zamiast celibatu i zakazu małżeństwa ( co uwalnia u was zwierzęcy instynkt do gwałcenia słabszych i bezbronnych, jakim są dzieci) zacznijcie się spoufalać, łączyć się w pary i żenić z rodowitymi ARABAMI, oni też noszą sukienki, taż lubią parówy i co dla was najważniejsze mają kasy co nie miara, a jej posiadanie w dużej ilości, to jest wasz drugi "konik" po pierwszym, jakim jest molestowanie nieletnich. Zastanówcie się nad sobą i nad całym waszym cyrkiem, jakim jest w dzisiejszych czasach kościół katolicki, bo to jeden wielki przekręt, nastawiony tylko na osiąganie władzy i kasy !!!!

  • mwtka

    0

    Drodzy, właśnie w tej sprawie otrzymaliśmy wiadomość w dzienniku elektronicznym: " [Nauczyciel] 2018-10-25 napisał:
    Witam
    Drodzy Rodzice

    Organizacje GLB organizują na terenie Polski , a konkretnie w szkołach polskich tzw. Tęczowe Piątki. Nie będę rozwodzić się nad tematyką tego typu działań, gdyż podejrzewam ,że wiedzą Państwo, o co chodzi.Pragnę Państwa uspokoić,informując,żę nasza szkoła w nic takiego nie wchodzi.Pan dyrektor jest praktykującym Katolikiem , ja również. Nie pozwoliłabym, aby indoktrynacja tego typu miała miejsce w naszej szkole. Nasza szkoła nie angażuje się w tego typu działalność.Przy okazji chciałam Państwa poinformować, że dzieci z naszej klasy chciały zorganizować imprezę Hallowinową.Nie zgodziłam się, gdyż imprezy tego rodzaju pozostają w konflikcie z moim sumieniem ."
    Nawet nie wiem, co mam napisać, jak zareagować, gdzie to zgłosić.

  • Oceniono 1 raz 1

    Okupanci, poprzez KEP, zatwierdzili podstawę programową i zalegalizowali religijną indoktrynację w tych samych szkołach, do których wstępu bronią dla nauczania akceptacji i tolerancji.
    #watykanizacja
    #syndromsztokholmski

  • masofrev

    Oceniono 1 raz 1

    I dlaczego komentarz:

    > Jej zdaniem nauczyciel zgodnie z przepisami - ma prawo póki spełnia podstawę programową - zorganizować lekcje zainspirowaną tym, co uważa za słuszne.

    W tym zdanie coś jest nie tak z interpunkcją... Rozumiem je następująco:
    > Jej zdaniem, zgodnie z przepisami, nauczyciel ma prawo (póki spełnia wymogi podstawy programowej) zorganizować lekcje zainspirowaną tym, co uważa za słuszne.

    Od strony merytorycznej też trudno się zgodzić ze sformułowaniem "co uważa za słuszne", bo powinności nauczyciele zdefiniowane są w przepisach. I np. trudno sobie wyobrazić, by nauczyciel, który uważa za słuszne mordowanie Żydów, prowadził o tym lekcję...

    > Podstawa programowa zakłada lekcje o tolerancji
    Nie, podstawa programowa nie "zakłada lekcji"! Podstawa programowa określa wymagania, jakie powinien spełnić uczeń tylko dla przedmiotów: WoS, WdŻ, przypoda. W podstawie programowej innych przedmiotów "tolerancja" nie pojawia się, więc trudno sobie wyobrazić, że nauczyciele wszystkich przedmiotów rzucą się, by wpleść treści LGBTQXYZ w swoje przedmioty. Bo co, na matematyce dzieci mają się dowiadywać, że trójkąt jest ok a odcinek nie? A może na informatyce mam kazać oglądać dzieciom stronę internetową KPH?

    zawiera niby treści niedozwolone???

  • masofrev

    Oceniono 1 raz 1

    Dlaczego postępowy i liberalny TokFM skasował komentarze pod artykułem:
    "Tęczowy piątek jest nielegalny? "Podstawa programowa zakłada lekcje tolerancji"?
    www.tokfm.pl/Tokfm/7,130517,24092834,teczowy-piatek-jest-nielegalny-podstawa-programowa-zaklada.html

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX