"Zgadzam się z zarzutem, ale nie czuję się winna". 40 osób oskarżonych o blokowanie marszu nacjonalistów

- Zgadzam się z zarzutem, ale nie czuję się winna - mówi Beata Geppert, jedna z osób, która kilka dni temu stanęła przed sądem za blokowanie marszu nacjonalistów 15 sierpnia 2017 r.

Radio TOK FM i Wyborcza.pl teraz w jednym pakiecie - wygodniej i aż o 50% taniej. Takiej oferty nie było jeszcze nigdy! Sprawdź szczegóły >>>

W studio TOK FM w Pierwszym Śniadaniu u Piotra Maślaka gościły Beata Geppert, tłumaczka języka francuskiego, i Ewa Borguńska, producentka filmowa. We wtorek ruszyły procesy osób, które blokowały marsz nacjonalistów 15 sierpnia 2017 r. z okazji rocznicy wygranej w bitwie warszawskiej.

- Śmiejemy się, że trzeba będzie jakiś stadion wynająć, bo 40 osób będzie na ławie oskarżonych. Chyba nie ma takiej dużej sali w sądzie - powiedziała Ewa Borguńska. - Czujecie się winne? Bijecie się w pierś? - zapytał dziennikarz. - Ja zaiste czuję, że blokowałam legalne zgromadzenie - odparła Beata Geppert. - Przyjmuję zarzut, zgadzam się z nim, natomiast nie czuję się winna - powiedziała tłumaczka.

Następnie głos zabrała Ewa Borguńska. - Ja też absolutnie nie czuję się winna. To był sprzeciw po pierwsze wobec marszu faszystów w centrum Warszawy, a po drugie wobec bezczynności władz: i policji i władz miasta, które przyzwalają na to, co się dzieje - powiedziała Borguńska.

Parlament Europejski przeciw faszyzmowi, a PiS przeciw sprzeciwowi

- Myślę, że nasze działania - nie tylko nasze personalnie, ale w Polsce - przyczyniły się do tego, że w czwartek Parlament Europejski uchwalił rezolucję potępiającą neofaszyzm, rasizm i ksenofobię - stwierdziła Ewa Borguńska.

- Wprowadził zakaz działalności grup neofaszystowskich w państwach Unii Europejskiej - uzupełnił dziennikarz. - 355 eurodeputowanych zagłosowało za, 90 przeciw, 39 wstrzymało się od głosu - powiedział Piotr Maślak.

- Wśród tych przeciw byli europosłowie Prawa i Sprawiedliwości - stwierdziła Ewa Borguńska.

- Niemożliwe! - zakpiła Beata Geppert, wybuchając śmiechem.

- Ale jak to jest możliwe, skoro w polskim prawie jest zakaz propagowania faszyzmu? - dopytywał Piotr Maślak.

- Proszę pana, to dlatego, że to jest "tylko" w Konstytucji zapisane - skwitowała Ewa Borguńska.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Posłuchaj podcastu!

 • jak według oskarżonych kłamie wielu policjantów przesłuchiwanych przed sąd?
 • czego Geppert i Borguńska spodziewają się po nowym prezydencie Warszawy, Rafale Trzaskowskim?
 • co antyfaszystki szykują z okazji 11 listopada?
Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (55)
Blokada marszu nacjonalistów - ruszył proces. Beata Geppert i Ewa Borguńska w TOK FM
Zaloguj się
 • terazjakinick

  Oceniono 8 razy 8

  W sumie niech maszerują ile chcą. Ale dlaczego zakrywają twarze podczas marszu? Czego wstydzą się?

 • zerozer52

  Oceniono 17 razy 7

  3,14erdolone PiS dzielstwo popiera faszyzm w całej rozciągłości.

 • Kamila Rusiniak

  Oceniono 13 razy 7

  ONR miał zostać rozwiązany . Okłamali nas i tego nie zrobili . Te bojówki chyba są potrzebne PiSowi kiedy naród powie dość . ONR kiedyś będzie realnym zagrożeniem dla narodu . Patriotyzm nie tak się objawia . Patriota nie wyje na ulicach , nie grozi mniejszościom . Oni nie rozumieją na czym polega szacunek i miłość do ojczyzny i narodu

 • ewulka987

  Oceniono 10 razy 6

  Chamstwo PiS trzeba głośno i wyraziście artykułować : nie może rząd PiS popierać FASZYZMU , bo większość Polaków jest przeciw . Jeżeli nie postawimy TAMY na drodze temu rozwijającemu się za przyzwoleniem PiS ruchowi to wkrótce ONI mogą przyjąć po ciebie ''szarego człowieka".

 • wierny_nie_poddany

  Oceniono 6 razy 2

  Propagowanie faszyzmu i nazizmu było w Polsce karalne.
  W wolsce można oficjalnie finansować organizacje obchodzące rocznice Adolfa Hitlera. Jak widać, sprzeciw jest karalny.
  Prawo niby to samo, tylko sprawiedliwość inna.
  Obrzydliwy, nazistowski sojusz prawicowy.

 • wesslingharald

  Oceniono 8 razy 2

  Blokowanie demonstracji ONR to akcja bez sensu, wręcz szkodliwa. Nie wolno blokować ! Należy utworzyć korytarz i ukierunkować marsz, niech swobodnie idą, na wschód, jak najdalej. Potem zatrzasnąć i zaryglować wrota. Zdezynfekować otoczenie. Umyć ręce.

 • realistas

  Oceniono 4 razy 2

  Narodowi socjaliści górą. Sędziowie zaczną płakać gdy faszyści dobiorą im się do skóry. Posłać tych narodowców do szkoły.

 • freeasinfreedom

  Oceniono 8 razy 2

  Ok, ale jak "pisowskie ZOMO" spuściło w Lublinie wp.....ol kostropatym i higienicznie ostrzyżonym, na skalę dawno nie spotykaną, to już nie byli wówczas "faszystami Kaczyńskiego" ?

  Moja rada do pisowców - częściej tłuczcie ONR-owców, zyskacie więcej sympatii wśród normalnych ludzi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX