Wiceszef SLD podał dwie przyczyny porażki w wyborach. Zdradził też, co myśli o współpracy z Razem

- Cieszę się, że Razem idzie po rozum do głowy i chce budować jakąś wspólnotę. Ale do tanga trzeba dwojga, którzy myślą podobnie - Krzysztof Gawkowski komentował w TOK FM pomysł współpracy SLD z Razem

Radio TOK FM i Wyborcza.pl teraz w jednym pakiecie - wygodniej i aż o 50% taniej. Takiej oferty nie było jeszcze nigdy! Sprawdź szczegóły >>>

W wyborach samorządowych SLD uzyskało wynik poniżej oczekiwań. W skali kraju zdobyło 6,65 procent, a liderzy partii spodziewali się  wyniku dwucyfrowego. Zdaniem wiceprzewodniczącego Sojuszu, Krzysztofa Gawkowskiego, to efekt dwóch błędów popełnionych podczas kampanii.

- Strategicznie podjęliśmy decyzję, że będziemy kierowali przekaz tylko do starszej części elektoratu. Moim zdaniem, to jest schyłkowe myślenie, bo z wyborów na wybory tracimy wyborców. Uważam, że trzeba bronić interesów różnych ludzi. Mówić, że mamy potencjalny elektorat w różnym wieku, wśród różnych grup społecznych - przekonywał w TOK FM.

Jako kolejny błąd wskazał wystawianie kandydatów, którzy ideowo rozmijają się  z programem SLD. Nawiązał przy tym do niedawnych słów Moniki Jaruzelskiej, która z ramienia SLD została radną Warszawy. Skrytykowała ona akcję "Tęczowy piątek". Stwierdziła, że "robienie fiesty z rzeczy, które dotyczą życia intymnego, przynosi odwrotny skutek i napędza agresję".

Czytaj więcej: Sroczyński przepytuje Jaruzelską: Poszłaby pani na Marsz Równości? Radna SLD krytykowała "Tęczowy piątek"

- Partia nie może się rozmijać tożsamościowo i ideowo z kandydatami, których wystawia. Bo później wygłaszają inne myśli niż te, które głosi program SLD. Uważam, że Monice Jaruzelskiej bliżej jest do wartości konserwatywnych, niż lewicowych - tłumaczył Gawkowski.

SLD wspólnie z Biedroniem i Razem?

Wiceszef SLD odniósł się też do deklaracji Partii Razem, która chce rozmów o współpracy ze wszystkimi partiami lewicowymi, w tym z Sojuszem Lewicy Demokratycznej i tworzonym przez Roberta Biedronia ugrupowaniem.

Do wspólnego startu miałoby dojść już w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Politycy tej partii, do tej pory niechętni żadnej koalicji, dziś zadeklarowali, że " muszą podjąć próbę rozmowy ze wszystkimi ugrupowaniami po lewej stronie od PO-PiS-u"

Krzysztof Gawkowski, zakwestionował w TOK FM szczerość tych intencji.

- Cieszę się, że Razem idzie po rozum do głowy i chce budować jakąś wspólnotę. Ale do tanga trzeba dwojga, którzy myślą podobnie. Mam wrażenie, że to jest zagranie PR-owskie, a skończy się tak, że pójdą oddzielnie - mówił.

Zdaniem Gawkowskiego, budowanie wspólnego bloku  jest dobrym pomysłem, ale musi on być oparty o “jakiś fundament, który będzie nas spajał”.

Partia Razem w wyborach samorządowych wystawiła samodzielne listy do sejmików; nie udało jej się jednak uzyskać mandatów radnych w żadnym województwie.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (28)
Wiceszef SLD podał dwie przyczyny porażki w wyborach. Zdradził też, co myśli o współpracy z Razem
Zaloguj się
 • pawel_zet

  Oceniono 9 razy 5

  Stary numer. Partia Razem nie chce rozmawiać z SLD - źle, bo to sekta. Partia Razem chce rozmawiać z SLD - źle, bo to działanie pod publikę. Wynika z tego, że Partia Razem jest zła i cokolwiek zrobi jest źle. I z takim nastawianiem SLD chce z Partią Razem o czymkolwiek rozmawiać?
  Jeśli o mnie chodzi, mam ustalone zdanie o SLD. Stare komuchy, ich dzieci i wnuki. Nie łączy ich żadna ideologia, a tylko pochodzenie. Partia Razem nie powinna z nimi rozmawiać. Z Biedroniem - to co innego. Tyle że nie wiadomo, w którą stronę obróci się Biedroń. Może się połasić na struktury SLD i wynikające stąd możliwości.

 • 1-wolne

  Oceniono 5 razy 3

  Dobry pomysł iść razem lecz z kim ? Kto chce rozmawiać ze starym betonem partyjnym PZPR
  Czarzastym? Może najpierw trzeba oczyścić zarząd partii z sekretarzy i postawić na nieskompromitowaną młodzież.i dołączyć do szerokiej opozycji.

 • eurotram

  Oceniono 4 razy 2

  Trochę więcej pokory,panie Gawkowski! Ja mogę zagłosować,ale na NAPRAWDĘ zjednoczoną lewicę,w której będzie i Zandberg (bo go mimo wszystko lubię,choć to przedstawiciel utopijnego socjalizmu) i Czarzasty (kiedyś go nie lubiłem,ale to jednak inteligentny facet z poczuciem humoru,chociaż interesów bym z nim nie chciał robić) i Nowacka (bo jednak światopoglądowo forsuje wiele przydatnych rzeczy) i Biedroń. Ale JAKO JEDNA FORMACJA,bo mam dość tracenia głosu w kolejnych wyborach przez ich rozbicie i ułatwiania w ten sposób życia kaczystom !

 • polak_nieprawdziwy

  Oceniono 8 razy 2

  SLD kierowało się ku starszym wyborcom?
  Przecież SLD przez lata udawało, że ma inny elektorat niż postpeerelowski.
  SLD przez ćwierć wieku pozwalało poniżać żołnierzy Berlinga, pozwalało pluć na dorobek PRL, robiło umizgi do biskupów zamiast nieść wsparcie starcom którzy na nich głosowali.
  A teraz gdy tamci poumierali, bądź dogorywają, SLD twierdzi, że do nich kierowało ofertę.
  Ani do nich nie kierowało ani tym bardziej do młodych.
  A Ogórkowa, to już był policzek dla lewicowego elektoratu, żeby nie powiedzieć, że mokry bąk prosto w twarz.
  I jeszcze ten Miller z głupkowatym uśmieszkiem....
  Brrr! Aż człowiekiem trzęsie.
  Spadać dinozaury do muzeum.
  Taka z was lewica, że szkoda gadać.

 • gorillaglu

  Oceniono 4 razy 2

  Biorąc pod uwagę, że kandydat SLD na prezydenta Warszawy w wywiadzie mówił o swoim zamiłowaniu do broni palnej, i "hoplofobii"...naprawdę dziwne? Równie dobrze mógł od razu stwierdzić, że baroni przemysłu "pozłacanego wieku" to jego idole, i zawsze chciał być łamistrajkiem.

 • zorro318

  Oceniono 1 raz 1

  SDL wyparlo sie swojego rodowodu i lewicowych idei, i zlecialo z ponad 40% do faktycznego niebytu. Chce zmartwychwstac lansujac "teczowe"postulaty, ktore tak naprawde sa marginesem
  lewicowosci. A co w kwestii panstwo-kosciol, prawa pracownicze, minimalne wynagrodzenie,
  wyrownanie szans mlodziezy w dostepie do edukacji etc?
  To Monika swoim nazwiskiem podciagnela rezultat wyborczy SLD, bez niej nie mieli by zerowa reprezentacje, tak jak w sejmie.Lewica i lewicowosc, tow.Gawkowski, to duzo, duzo wiecej niz teczowy piatek i parady rownosci a sadzic kogos w/g tego kryterium jest kompletna glupota.

 • katejot666

  Oceniono 1 raz 1

  Muszę być strasznie naiwny, bo czegoś nie rozumiem. Dlaczego nie można zjednoczyć się i wydać następującego oświadczenia:
  ''Mamy różne poglądy na wiele spraw i z własnych poglądów nie zrezygnujemy. Jednak, w obliczu wspólnego wroga, który rujnuje mechanizmy Państwa, zawieszamy spory.
  Gdy wroga pokonamy, spory odwiesimy. Znów staniemy się przeciwnikami, ale szanującymi prawo i kulturę polityczną, zawsze pamiętającymi o wspólnym dobru.''

 • felicjan.dulski

  Oceniono 3 razy 1

  Nikomu nie jest tu potrzebne świeckie państwo.
  Jest coś na ten temat w programach największych ugrupowań (PiS, PO, K15, N, PSL)????
  No nie ma z tego powodu, który podałem w pierwszym zdaniu.
  Taką Wolskę sobie szykujemy!

 • 2bxornot2b

  Oceniono 2 razy 0

  Wy tu gadu gadu, a w tle kolejna potezna afera Get backu. Szykuja sie pozwy oszukanych klientow Idea Banku jest podejrzenie iz ta wydmuszka powstala jedynie po to by wymielic kase z miedzynabnkowego funduszu ubezppieczniowego poprzez planowa plajte.
  Sa pozwy klientow indywidualnych ktorych po chamsku oszukano zakladajac zamiast lokaty akcje GB. Wcale bym sie nie zdziwil bo bedac ostatnio w Polsce z zamiarem zainwestowania sporej gotowki w obligacje rzadowe i to w panstwowym banku PKO nusialem prawie pol godziny tarmosic sie z jakims klaunem za biurkiem, ktory na sile chcial mi wlepic z trzy banki jakies rewelacyjne fundusze czegos tam. Czulem sie obrazony iz gosc traktuje mnie jak przyglupa z ulicy, ktory wszedl przez przypadek w posiadanie rzeczonej kwoty i dopiero jasny i dosc brutalny zwrot, daje Panu piec minut do przystapienia do realizacji mojego zlecenia, a jesli nie to zaraz ide do kierowniczki oddzialu z nadzieja iz ktos w koncu wypierd.. cie tepy cepie z roboty.
  Zatem wcale sie nie zdziwie ze od tych ludzi w bialy dzien po prostu ukradziono pieniadze i rzeczywiscie tzw. inwestorzy nie mielipojecia co kupuja.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX