"To wygląda na przygotowywanie ludzi do polexitu". Była komisarz UE o działaniach rządu PiS

Czy działania rządu świadczą o tym, że chce wyprowadzenia Polski z UE? - Do sytuacji, do których dochodzi w naszym kraju, nie dochodziło nawet w Wielkiej Brytanii - mówiła w TOK FM europosłanka PO, prof. Danuta Hübner.

Prenumerata cyfrowa TOK FM i Wyborcza.pl - pierwszy taki dwupak! Do kupienia prosto i wygodnie, a do tego 50% taniej. Sprawdź szczegóły >>>

- Politycy prawicy, tłumacząc fatalny wynik PiS-u w dużych miastach, mówią, że jest to m.in. wynikiem kłamstwa o polexicie. Bo do wyprowadzenia Polski z UE rząd nigdy nie zmierzał. Jak reaguje pani na takie tłumaczenia? - rozpoczął rozmowę Piotr Kraśko.

- Trudno byłoby udowodnić, że nigdy nie zmierzał - przyznała Danuta Hübner, dodając: - Chyba, że politycy mają tak znikomą wiedzę i świadomość tego, co robią i działają nieświadomie - stwierdziła. 

Zdaniem byłej unijnej komisarz działania rządu wskazują na "strategiczny plan, ale pozbawiony racjonalnego myślenia". 

- Gdyby ktoś nie miał strategicznego planu, działałby inaczej. Wychodzenie po kawałku, czyli prztyczki w nos Trybunałowi Konstytucyjnemu czy kakofonia dźwięków wydawana przez różnych członków rządu w kontekście Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej pokazuje, że nie ma racjonalnego myślenia, tylko przeciąganie linii - odpowiedziała. 

Według Hübner do podobnych sytuacji, do których dochodzi w Polsce, nie dochodziło nawet w Wielkiej Brytanii przed decyzją o referendum.

- Jeżeli - przepraszam za wyrażenie - zachowanie rządzących to głupota i nieświadomość, to może doprowadzić do wyjścia Polski z Unii przez przypadek. Co byłoby chyba jeszcze gorsze. To wygląda na przygotowywanie ludzi do polexitu - oceniła.

Starcie Czaputowicz-Ziobro ws. TSUE

Była unijna komisarz skomentowała również doniesienia na temat opinii szefa MSZ. Jacek Czaputowicz nie zgadza się z żadnym punktem wniosku Zbigniewa Ziobry, który kilka tygodni temu domagał się, by Trybunał Konstytucyjny zbadał, czy jeden z przepisów unijnego traktatu dotyczący tak zwanych pytań prejudycjalnych jest zgodny z polską konstytucją. 

Według resortu Jacka Czaputowicza wniosek Prokuratora Generalnego jest całkowicie bezzasadny. 

- Nie do wytłumaczenia jest brak politycznej koordynacji w sprawach tak fundamentalnych. To dlatego, między innymi, coraz częściej jesteśmy na pierwszych stronach gazet. To dlatego w różnych wywiadach liczący się europejscy politycy mówią o Polsce ze zdziwieniem - oceniła Hübner.

- W sprawach, w których Polacy decydowali w referendum o tym, aby - jak to niektórzy mówili "wrócić", a inni "wejść" do Europy - dzisiaj robi się przedmiot przepychanek. Czasem, nawet gdy nadużywamy słowa polexit, robimy po to, aby uświadomić rządzącym, że wszystkie te ruchy są niebezpieczne i dramatycznie niedobre dla Polski - podsumowała była komisarz UE, dziś europosłanka Platformy Obywatelskiej.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj podcastu

 • Czy Polska ma szansę na lepszy unijny budżet na lata 2021-2027? 
 • Dlaczego błędem rządu jest to, że nie wykorzystywał w ostatnich latach przychylności Angeli Merkel wobec Polski?
 • Jak prof. Danuta Hübner ocenia obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę?  
Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (219)
"To wygląda na przygotowywanie ludzi do polexitu". Była komisarz UE o działaniach rządu PiS
Zaloguj się
 • marc.pl

  Oceniono 31 razy 19

  PiS pierwszą decyzję jaką podjął po przejęciu władzy było usunięcie flag Unii Europejskiej z budynków państwowych. Kłamią mówiąc że nie prowadzą działań zmierzających do wyprowadzenia Polski ze zjednoczonej Europy. Polacy obudzą się z pisowskiego letargu gdy już będzie za późno.

 • ninsei

  Oceniono 30 razy 16

  W razie polexitu uciekamy stąd całą rodziną. Gdziekolwiek w UE, byleby nie zostać w kato-prawackiej zamkniętej Polsce.

 • pepper-salt

  Oceniono 14 razy 6

  Widzę, że PiS-owska płatna hołota obsiadła to forum! Nie poćcie się tak, nic wam nie pomoże, koniec wasz jest bliski, no chyba, że chcecie sobie trochę zarobić na piwko i zagrychę w nadchodzące święta!

 • claudiusz

  Oceniono 16 razy 6

  to prawda!!..pis ostroznie przygotowuje wyjscie z E.U.....nie mozna na to pozwolic!!

 • kwiatpatologii

  Oceniono 18 razy 6

  "zachowanie rządzących to głupota i nieświadomość, to może doprowadzić do wyjścia (...) z Unii przez przypadek"
  To właśnie ma miejsce w UK.

 • feurig59

  Oceniono 9 razy 5

  W PiS i w rządzie panuje zasada dziel i rządź, czyli ogólny bajzel w którym wie co robić tylko jeden nie do końca zrównoważony człowiek "poza trybem".
  takie sytuacje bezhołowia, strachu we własnych szeregach, permanentnie zagrożonych pozycji były znane już w innych systemach autorytarnych, czyli takich w których prawo stanowił jeden człowiek.
  ale na szczęście widać już erozję, zmęczenie tym anormalnym stanem, polaryzacją, niechęcią, nienawiścią, przemocą podsycaną przez rządzący obóz.
  Widać to było w tych wyborach, widać będzie w kolejnych, bo nawet gdyby ludziom opowiadali teraz złote góry, to więcej zwolenników niż ta permanentna 1/3 już nie będzie.
  miało być 40%, 50%, 60%, a jest jak zwykle i to to przy w pełni rozruszanej machinie propagandowej TV, Radia, prasy, przy rozdawnictwie 500+, 300, przyrzeczeniach z kosmosu...
  Więc skończy się to nie po 16 ani 20 latach jak się niektórym śniło, tylko w następnym roku.
  Chyba, że wprowadza stan wojenny.
  Ale wątpię by wojsko i policja były tak karne jak w 1981 roku i pozwoliło na to, żeby mniejszość 19% represjonowała resztę Polaków.

 • Oceniono 12 razy 4

  Proponuję aby w Warszawie, tak wymęczonej w IIWS przez faszystów, przeszedł wspaniały marsz 150tys neonazistów z całego świata. Niech dokończą to co zaczeli Niemcy. Kto wie może powtórzą rzeź Woli? może spalą Śródmieście?. Naprawdę jest co świętować. Powot po latach do pseudo Państwa które straciło 6mln obywateli ale jest dumne ze swoich neonazistów i faszystów. Powrót do takiego pseudo państwa musi być frajdą. Tu Policja i rząd bez jaj. Można robić wszystko bez zadnej odpowiedzialności. Pomordowani i paleni żywcem Polacy z Warszawy PLUJĄ NA TO CO SIĘ TUTAJ NA TEJ UMĘCZONEJ ZIEMI WYPRAWIA!

 • praskiso

  Oceniono 10 razy 4

  Największym zagrożeniem dla każdego społeczeństwa jest przejęcie władzy przez durniów.

 • Oceniono 3 razy 3

  Rządy obecne są rzdy które nie są spolegliwe na to by Unia dyktowaly i narzucają Polakom co jest dla nas dobre dzięki ubeckie metodom donoszenia na Polskę przez pseudo Polaków kolaborantow którzy dla pieniędzy donoszą na swój kraj do Niemiec gdzie miliony rodzin cierlpialy i cierpia przez stratę najbliższych kasta sędziowska która broni mafiozow przez których ludzie wyrzucani na bruk gdzie sędziowie i adwokaci wskrzesza ja ludzi do podpisywania destamentow unia wie i nic nie robi czyli popiera to bezprawie na które przyzwolenie dał rząd Tuska ludzie okradano dążą do powrotu żeby było jak bylo

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX