"Polowanie z nagonką, zostanie ścięty". Co dalej ze Zbigniewem Ziobrą?

Czy po "miażdżącej" opinii MSZ o wniosku Zbigniewa Ziobry do TK przyszłość ministra sprawiedliwości wisi na włosku? - Nie rysuje się w jasnych barwach - przewidują komentatorzy Poranka Radia TOK FM.

Prokurator generalny Zbigniew Ziobro w sierpniu zapytał Trybunał Konstytucyjny o to, czy między innymi art. 267 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej jest zgodny z ustawą zasadniczą. To dzięki temu artykułowi sądy państw UE mogą zadawać TSUE pytania prejudycjalne.

Portal oko.press dotarł do opinii MSZ na temat wniosku Ziobry. Według resortu Jacka Czaputowicza jest on całkowicie bezzasadny. 

Czytaj także: "Politycznie to jest trzęsienie ziemi" - prof. Matczak o opinii MSZ w sprawie wniosku Ziobry do TK

Kraśko: Opinia Czaputowicza miażdżąca dla Ziobry

- Pan minister nie tylko stwierdził, że Trybunał Konstytucyjny może nie mieć kompetencji do badania zgodności z ustawą zasadniczą traktatów unijnych, ale tak naprawdę pośrednio stwierdził, że Zbigniew Ziobro nie ma kompetencji zawodowych do formułowania takich wniosków – ocenił w Poranku Radia TOK FM Piotr Kraśko.

– To miażdżące jak na opinię innego kolegi z rządu – dodał Kraśko.

Wniosek Ziobry w mediach komentowano jako "krok w stronę polexitu" z UE.

– Politycy PiS przekonują od pierwszej tury wyborów samorządowych, że zły wynik tej partii w dużych miastach to wynik fałszywej narracji o polexicie. Nikt nie mówił nigdy, że rząd PiS konkretną decyzją wyprowadza Polskę z Unii Europejskiej. Tylko ciąg wypowiedzi czy ruchów polityków PiS po prostu zmierza w tę stronę – podsumował Piotr Kraśko.

Co dalej ze Zbigniewem Ziobrą?

O politycznej przyszłości Zbigniewa Ziobry dyskutowali też komentatorzy Poranka Radia TOK FM.

– To sygnał do rozpoczęcia polowania z nagonką na Zbigniewa Ziobrę – oceniła w Poranku Radia TOK FM Zuzanna Dąbrowska z "Rzeczpospolitej".

Czytaj także: Borys Budka ostrzega: Pytania Ziobry do Trybunału Konstytucyjnego to przygotowanie do polexitu

Z kolei Maciej Zakrocki z TOK FM wskazał, że w każdym obozie władzy z biegiem czasu dochodzi do wewnętrznych tarć. - Szczególnie, że u władzy nie jest sam PiS, ale obóz Zjednoczonej Prawicy. Widać, że Jarosław Kaczyński postawił na Mateusza Morawieckiego i być może do głosu dochodzą znów polityczne ambicje Zbigniewa Ziobry, lidera Solidarnej Polski – powiedział Zakrocki.

Wszystkie inicjatywy ministra sprawiedliwości można było odczytywać jako próby ratowania swojego ugrupowania przed połknięciem przez Prawo i Sprawiedliwości. Być może teraz chodzi o ustawienie go do pionu, a nawet wypchnięcie z rządu – dodała Dąbrowska.

"Ziobro może być po raz drugi ścięty"

Piotr Kraśko, prowadzący Poranek w Radiu TOK FM, zauważył, że to decyzja Trybunału Konstytucyjnego może wpłynąć na przyszłość polityczną Zbigniewa Ziobry. - Jeśli TK zgodzi się z wnioskiem ministra sprawiedliwości, to wrogowie będą nas walić po głowie opinią MSZ. Z kolei brak zgody oznacza, że – mówiąc niedyplomatycznie – Zbigniew Ziobro wychodzi na idiotę, bo wysyła coś, co nawet jego kolega z rządu nazywa "bezzasadnym". Dlatego TK stoi przed bardzo trudnym politycznie wyborem – mówił Kraśko.

Łukasz Lipiński z "Polityki" ocenił, że w tym przypadku "decyzję na pewno podejmie jedna osoba". - I będzie to Jarosław Kaczyński. Być może nie prezes TK Julia Przyłębska, ale któryś z jej zastępców znajdą czas by skonsultować na Nowogrodzkiej przyszłe orzeczenie w tej sprawie. I los przyszłości politycznej Ziobry będzie z tym związany – podkreślił Lipiński.

- W PiS nie została jeszcze podjęta decyzja, ale jest bardzo możliwe, że Zbigniew Ziobro zostanie po raz drugi "ścięty" – dodał publicysta "Polityki".

Prenumerata cyfrowa TOK FM i Wyborcza.pl - pierwszy taki dwupak! Do kupienia prosto i wygodnie, a do tego 50 proc.taniej. Sprawdź szczegóły >>> 

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (147)
Wniosek Ziobry skrytykowany przez szefa MSZ. Co dalej z Ziobro?
Zaloguj się
 • endrju1521

  Oceniono 43 razy 37

  Ziobro dobrze kombinował i kombinuje, chce nałożyć polityczny kaganiec

  na wymiar sprawiedliwości, a zwłaszcza na niezawisłość sędziowską !

  Według tego szczyla, sędziowie nie mają prawa pytać, mają słuczać !

  Zupełnie, jak w III Rzeszy...

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 31 razy 29

  Znając życie, mściwość Kaczyńskiego oraz tandetne i amatorskie intryganctwo Ziobry myślę że Kaczyński będzie chciał teraz urwać Ziobrze jaja razem z d*pą.

  Za próbę przejęcia przez Ziobrę kontroli nad radiem Zet poprzez zaufanych ludzi Ziobry, braci Karnowskich i Fratrię Biereckiego (razem z Biereckim) za pieniądze z kredytu Pekao SA, przyznanego ww ludziom Ziobry przez innych ludzi Ziobry w ww banku.

  To już zalatuje próbą przewrotu pałacowego, tego Kaczyński Ziobrze nie wybaczy (bo to mściwy psychopata), ani tym bardziej nie puści mu tego płazem.

  I bardzo dobrze. I niech się między sobą w PiS'ie żrą.

 • bihepi

  Oceniono 29 razy 25

  Matołuszek, rękami czaputka, pieknie się odgryzł ziorrowi za "taśmy prawdy" o misce ryżu, leniu czarneckim i lewej kasie dla mira/zbycha.
  Na 100% miał glejt od karzełka.
  Polskezbaw zapewne szykuje grunt pod wyautowanie zerra, w celu ocieplenia wizerunku wobec TSUE.
  PIS-dzielski elektorat (szczególnie rydzykowe starowinki) poczuje zawód, ale niepokorne "Sturmery" kursko-karnowsko-terlikowskie, wytłumaczą zaraz wszystko dokładnie i szybko.

 • senior2244

  Oceniono 24 razy 20

  To prawnicze niedouczone zero nadaję się tylko na portiera w sądzie. Wielki wstyd dla Polski że kurdupel postawił taką miernotę na stanowisku ministra.

 • spyderman2

  Oceniono 21 razy 19

  ziober odczuje sprawiedliwość po depisizacji. wtedy zostanie rozliczony za demontaż prawa w Polsce oraz za prowadzenie prywatnej sprawy sądowej poległego ojca za pieniądze podatników. również za wrabianie młodego polaka w wypadek kłamszydła która nie pamięta czy jechała na sygnale gdyż jak zeznała rozmyślała o rosole

 • wujekdolf

  Oceniono 20 razy 18

  każda rewolucja zjada w pierwszej kolejności swoje "dzieci" - miło mi że to pan "0" :)

 • ostjan

  Oceniono 18 razy 16

  Skąd znajdą taką drugą kreaturę? W PiS ich nie brakuje, ale 0 jest wyjątkowy.

 • jtby

  Oceniono 16 razy 14

  Wiele miesięcy temu twierdziłem, że tow. Ziero będzie do odstrzału, gdy zrobi najbrudniejszą robotę dla pisdolców. Tow. Mały zdaje sobie sprawę, że Ziero pierwszy wyrwie mu serce z płucami jak nadarzy się okazja nad którą pewnie pracuje. Poza tym to buc, źle kojarzący się i inne pisdolnięte młode wilczki nie będą chciały być z nim kojarzone.

 • troque

  Oceniono 15 razy 13

  Uwalenie zera bedzie miało ciekawe konsekwencje. Zero przekonstruował rolę ministra sprawiedliwości pod własne ambicje polityczne, ignorując logikę państwa prawa oraz mechanizmów balansowania sił.

  Zero jest ustawodowacą, wykonawcą i kontrolującym. Zero jest oskarżycielem i sędzią jednocześnie. Zero z koleżkami z PRL-u rozmontowali systemowe mechanizmy nadzoru i kontroli nad władzą wykonawczą.

  Gdy zniknie zero w jego miejsce wejdzie czyściciel i przewiduję scenariusz "9 thermidor" co jest logiczną konsekwencja działań samego zera i nadmiernej koncentracji uprawnień.

  Gdzie tam zerze do Robesperre'a ale gilitynowanko ...oj jak najbardziej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX