"Panie Antoni, po co byli panu ci esbecy i Rosjanie?". Piątek opowiada o nowej książce o Macierewiczu

Autor książki "Macierewicz. Jak to się stało" tłumaczył w TOK FM, jakie nowe informacje o życiu byłego ministra obrony udało mu się odnaleźć. Wyjaśniał, kto zgodnie z jego ustaleniami trzymał nad politykiem "parasol ochronny".

Tomasz Piątek opowiadał w TOK FM o swojej drugiej książce poświęconej życiu Antoniego Macierewicza. Pierwsza - "Macierewicz i jego tajemnice" - została wydana w 2017 roku. Teraz nakładem wydawnictwa Arbitror ukazała się "Macierewicz. Jak to się stało?". 

Pojawiły się nowe informacje?

Paweł Sulik, gospodarz Popołudnia w TOK FM, pytał dziennikarza, czy napisanie drugiej książki o byłym ministrze obrony narodowej oznacza, że wszedł w posiadanie nowych informacji na temat związanego z PiS polityka. 

- Jestem kilka razy lepiej poinformowany. Spędziłem kilkanaście miesięcy w IPN. Odkryłem też, że nikt się chyba historią Macierewicza za bardzo wcześniej nie interesował - zaznaczył oraz dodał: - Prawda o Macierewiczu jest taka, że znajdował się pod cichą ochroną Biura Studiów SB. To była elitarna jednostka, której nie obowiązywały żadne reguły. 

Czytaj też: Jak Macierewicz uciekał z internowania... Mamy fragment nowej książki Tomasza Piątka

Jak podkreślił prowadzący, książka jest opowieścią nie tylko o nieznanych dotąd faktach z życia polityka, ale również opowieścią o nadoficjalnych służbach, które funkcjonowały w ramach SB. 

- Funkcjonariusze z Biura Studiów SB nie byli tępymi zbirami. Byli wśród nich ludzie wybitnie inteligentni, specjalizujący się w piętrowych intrygach. Tworzyli pseudoopozycyjnych liderów i organizacje. Za ich pomocą rozbijano Solidarność - tłumaczył autor.  

Po co SB miało trzymać parasol ochronny nad Antonim Macierewiczem?

Jak podkreślił Tomasz Piątek, były szef resortu obrony był uprzywilejowany wśród innych opozycjonistów. 

- Udowodnione jest, że Macierewicz został wypuszczony z ośrodka internowania. Zaczęto go ścigać po 11 dniach, w sposób bardzo opieszały. Gdyby prawdziwy opozycjonista uciekł z ośrodka, to inaczej by to wyglądało - zaznaczył autor. 

Czytaj też: W pierwszej biografii Macierewicza... złamane serce i sekta Moona. Polityk PiS zapowiedział pozew

- Macierewicz i jego najbliższy współpracownik, Piotr Naimski, rozbijali KOR. Na jednym ze spotkań Solidarności Macierewicz mówił, że powinni razem z władzą komunistyczną odbudowywać gospodarkę. Za dużo jest epizodów, w których Macierewicz działał na niekorzyść opozycji, a na korzyść władzy - tłumaczył gość Pawła Sulika.  

O co Tomasz Piątek chciałby zapytać polityka?

Autor podkreślił, że podczas pisania książek wysyłał wiele pytań do Macierewicza. - Otrzymywałem kłamstwa i wykręty. Zamiast mi odpowiedzieć, doniósł po pierwszej książce do prokuratury wojskowej - stwierdził. 

Jakie pytanie zadałby mu, gdyby była jednak taka możliwość? 

- Panie Antoni, dlaczego pan w to wszystko wszedł? Po co panu byli ci esbecy i Rosjanie wtedy? Jak to się stało? - stwierdził autor publikacji.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

 • które informacje o Macierewiczu można udowodnić?
 • kim był kapitan Bolesta?
 • czy w SB dochodziło do personalnych rozgrywek?

"Macierewicz był takim szkodnikiem dla wojska, że własny obóz się go pozbył". Gen. Koziej o stanie polskiej armii

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (7)
Tomasz Piątek opowiada o książce "Macierewicz. Jak to się stało"
Zaloguj się
 • vanad48

  Oceniono 14 razy 10

  Coś podobnego..he, he, panie Kaczyński..i co teraz,... przecież to wasz jedyny "działacz" opozycji w PRL..no nie jest jeszcze drugi...Naimski...teraz odpowiedzialny za energetykę..
  Więcej cała SB-ecja murem za tow. Kaczyńskim...te same klimaty...

 • pn-ski

  Oceniono 10 razy 8

  Kim był św. Paweł dla chrześcijaństwa, Goebbels dla nazizmu, Urban dla PRL, Tarik Aziz dla Saddama Husseina - tym jest Macierewicz dla Kaczyńskiego.

 • marcinzliwerpula

  Oceniono 12 razy 8

  Jego właśni wyborcy powieszą macierenkę na ruskich minaretach na kremlu, jak tylko się w końcu obudzą.

 • Andrzej Szulc

  Oceniono 7 razy 7

  Tak macierewicz walczył z opozycjonista trzymając z komuchami może więcej powie prokuratorek komuch piotrowicz

 • 2bxornot2b

  Oceniono 14 razy -10

  Jeszcze raz powtorze, to literatura tworzona przez dauna dla daunow. Wysmial to nawet wspoltworca czyci erpe urban.

 • bart5554

  Oceniono 20 razy -10

  Macierewicz to "ruski agent" i dlatego upublicznił listę agentów WSI (czyli tak naprawdę wywiadu sowieckiego w PRL). "Ruski agent" Macierewicz pracuje dla "ruskiego agenta" Kaczyńskiego. Kaczyński też jest "ruskim agentem" ponieważ uniezależnia Polskę od rosyjskiego Gazpromu (projekt Baltic Pipe) oraz zawiązuje sojusz z USA i stara się o stałe, amerykańskie bazy w Polsce. "Ruskim agentem" był również Lech Kaczyński, który zainicjował budowę gazoportu (umożliwiającego dywersyfikację dostaw gazu) i którzy przewidział rosyjską agresję na Ukrainę.

  Ruskim agentem na pewno nie jest Kosiniak-Kamysz nawołujący do zniesienia sankcji nałożonych na Rosję za agresję na Ukrainę i okupację Krymu. Nie jest też agentką Ludmiła Kozłowska i jej Fundacja Otwarty Dialog, finansowana przez wojskowy rosyjski przemysł stoczniowy - oni walczą o demokrację. Agentem nie jest również Lech Wałęsa, zwany "Bolkiem"; wszystkie 300 donosów jest sfałszowanych; pieniądze wygrywał w totka.

  TOK FM jest przykładem propagandowego medium, produkującego informacje niespójne i sprzeczne. Wystarczy podejść do tych informacji krytycznie by zobaczyć, że jest to informacyjny bełkot. Hejt i nienawiść do rządu, prezydenta i całej prawicy jest główną techniką ochrony lewackiej propagandy. Na szczęście coraz mniej skuteczną.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX