"Imadło PO-PiS zaciska się nad Polską". Czy będzie porozumienie lewicy na wybory do PE?

- Wspólna lista lewicy mogłaby osiągnąć dwucyfrowy wynik w wyborach - mówił w "Poranku Radia TOK FM" Maciej Konieczny z Partii Razem. Do wyborów samorządowych lewica poszła podzielona. Skończyło się porażką.

Prenumerata cyfrowa TOK FM i Wyborcza.pl - pierwszy taki dwupak! Do kupienia prosto i wygodnie, a do tego 50 proc. taniej. Sprawdź szczegóły >>> 

Partia Razem we wtorek poinformowała, że chce rozmawiać o współpracy m.in. z SLD i Robertem Biedroniem. Czy jest zatem możliwe, że przed wyborami do europarlamentu powstanie jedna lewicowa lista? - SLD wiele się nie zmieniło, ale zmieniły się okoliczności. Imadło PO-PiS zaciska się nad Polską. Wyborami rządzi strach - przekonywał w "Poranku Radia TOK FM" Maciej Konieczny.

Jak dodawał, na polskiej scenie politycznej nie ma zbyt wiele miejsca dla formacji niezależnych od PO czy PiS. - Wyborcom bardzo trudno byłoby zrozumieć, dlaczego w wyborach do europarlamentu startowałyby trzy odrębne lewicowe listy - mówił gość Jacka Żakowskiego. 

Konieczny tłumaczył, że jego ugrupowanie jest otwarte na rozmowy. - Wszystkie opcje są na stole. Rozmowy będą trudne. Jednakże my jesteśmy też absolutnie gotowi wystartować samodzielnie w wyborach - zapewnił działacz Partii Razem. 

- Wspólna lista mogłaby osiągnąć dwucyfrowy wynik w wyborach - ocenił przedstawiciel Razem. 

Czytaj też: Nowacka dobitnie o sytuacji lewicy w Polsce. "Ego i partykularyzmy wygrywają z IQ">>>

Razem w wyborach

Do tej pory wspólna lista lewicy pozostawała w sferze marzeń. W wyborach samorządowych o miejsca w sejmikach Razem walczyło samodzielnie. W skali całego kraju osiągnęła wynik 1,57 proc. Nie udało jej się uzyskać mandatów radnych w żadnym województwie.

SLD zastosowało inne rozwiązanie, w niektórych miastach Sojusz współtworzył Koalicję Obywatelską, w innych wystartował samodzielnie. I jest jedynym ugrupowaniem lewicowym, które ma reprezentację w sejmikach wojewódzkich, w skali całego kraju uzyskało ponad 6 proc. poparcia.

O tym, jak silne są podziały na lewicy, świadczą ostatnie wybory prezydenta Warszawy. W stolicy środowiska lewicowe wystawiły czworo kandydatów.  Razem popierało Jana Śpiewaka, który osiągnął 2,99 proc. poparcia.

Czytaj też: Komu służą podziały na lewicy? "Media liberalne ustawiają nas jako idiotów w służbie PiS">>>

W warszawskiej radzie jest zaledwie jedna radna z list lewicy - Monika Jaruzelska z SLD.

Czym Jaruzelska różni się od Ogórek? Rozenek musiał się tłumaczyć ze słów nowej radnej o "Tęczowym piątku">>>

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (97)
Partia Razem. Maciej Konieczny. "Poranek Radia TOK FM"
Zaloguj się
 • terazjakinick

  Oceniono 12 razy 6

  Wizja utraty dotacji do działalności mobilizuje? Cóż... Nic tak nie zachęca do działania jak koryto.

 • kosmyg

  Oceniono 12 razy 6

  Razem uczy się robić politykę, Zandberg mówił co innego, więc żeby było uczciwie, teraz ktoś inny musi ogłosić zmianę stanowiska. Warto jednak pamiętać, że front zmieniają podczas wyborów najmniej ważnych dla wyborców a najważniejszych dla samych polityków, bo i pieniądze w europarlamencie największe.

 • salsolo.4

  Oceniono 13 razy 5

  Kanapowe firerki na lewicy, genetycznie niezdolni do porozumienia się prężą muskuły jak przed ostatnimi wyborami, a skończy się jak zawsze - Polacy nic się nie stało...

 • sacc77

  Oceniono 12 razy 4

  W partii RAZEM widać początek otrzeźwiania oraz zaczątek myślenia kategoriami politycznymi a nie jedynie dogmatami ideologicznymi.
  Musą do nich jeszcze dotrzeć konsekwencje obowiązującego w Polsce systemu liczenia głosów czyli metoda d'Hlondta, premiującego nie różnorodność lecz duże ugrupowania.
  W połączeniu ze zrozumieniem bieżącej sytuacji oraz konieczności dziejowej naprawy Rzeczypospolitej niezbędne jest by do najbliższych wyborów parlamentarnych RAZEM poszło w jednym bloku z resztą opozycji demokratycznej w oparciu o pewne minimum programowe, dotyczące cofnięcia destrukcji Państwa jakiej dokonał PiS - włącznie z korektą Konstytucji poprzez wbudowanie w nią skutecznych mechanizmów blokujących ewentualną recydywę i dopiero po przywróceniu w Polsce normalności partie demokratyczne powinny iść do kolejnych wyborów każda ze swoją listą w ramach normalnej demokratycznej procedury rywalizacji programów.

 • kris0104

  Oceniono 11 razy 3

  taktyczne przyglupy z Razem

 • cysiowps

  Oceniono 10 razy 2

  Obawiam się że tak jak dotychczas problemem było zadufanie Zandberga, to tym razem koalicja na lewicy rozbije się o ambicje polityczne Biedronia.
  Obym się mylił.

 • matts06

  Oceniono 6 razy 2

  Ojjj po komentarzach widzę, że prawicowców z PONowoczesnej, boli ,że może powstać jakaś alternatywa po lewej stronie :)

 • 45halszka

  Oceniono 12 razy 2

  komu potrzebne w koalicji jest Razem, o,5% ,?? W koalicji z nimi SLD tylko straci , bo wyborcy sld nie znoszą tej aroganckiej kanapowej partyjki. pamiętam widok jak jedna z liderek Razem nie podała Millerowi wyciągniętej ręki, bo jak powiedziała nie chce utożsamiać się z ta partią, Ile obrzydzenia było w Zandbergu do SLD, a teraz kasa nie śmierdzi.

 • byrcyn11

  Oceniono 1 raz 1

  Lewica w Polsce nie ma szans, bo skrajnie lewicowe jest PiS. Tylko obniżeniem emerytur mundurowym przedłużyli agonię SLD.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX