"Autyzm to nie choroba psychiczna". 12-latek zawstydził autorów podręczników

12-latek ze spektrum autyzmu interweniował w sprawie błędnych zapisów w podręczniku. I osiągnął sukces.

Prenumerata cyfrowa TOK FM i Wyborcza.pl - pierwszy taki dwupak! Do kupienia prosto i wygodnie, a do tego 50% taniej. Sprawdź szczegóły >>>>

O Janie Gawrońskim z Łodzi pisaliśmy kilka miesięcy temu, gdy podjął interwencję w PKP. Chłopiec zwrócił uwagę kolejarzom, że przez internet nie dało się kupić biletu ze zniżką na pociąg powrotny. Kolej obiecała Janowi, że to zmieni.

Tym razem uwagę chłopca zwrócił podręcznik do języka polskiego dla klasy VII, w którym autor, przy jednym z tekstów literackich, tłumaczy uczniom, czym jest autyzm.

"Autyzm - zespół zaburzeń psychicznych, objawiający się m.in. brakiem kontaktu z otoczeniem" - czytamy w podręczniku.

"Mamo, czy jestem chory psychicznie?"

Według Jana to zdanie to kłamstwo. Chłopiec znalazł stronę Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego, a na niej podręcznik w wersji elektronicznej i dokładnie go przekartkował. – Bardzo długo nad tym myślał i przyszedł do mnie zasmucony. Zapytał, czy jest chory psychicznie? Dokładnie porozmawialiśmy, wytłumaczyłam mu, że autyzm to całościowe zaburzenie rozwoju, a nie choroba psychiczna. I nawet nie pytając mnie, czy może napisać pismo do wydawnictwa, po prostu je napisał – tłumaczy Sylwia Mądra, mama Janka.

Podkreśla, że jest w syna dumna. - Podręczniki nie mogą powielać stereotypów. Musimy być na bieżąco. Jesteśmy to winni osobom z niepełnosprawnościami, ale też młodym ludziom, którzy z tych podręczników się uczą – dodaje pani Sylwia.

Jan pisze do wydawnictwa

Jan w swoim liście przedstawił się jako "samorzecznik", który podejmuje różne interwencje, by osobom z autyzmem żyło się lepiej.

- Autyzm to nie jest choroba psychiczna - to całościowe zaburzenie rozwoju. Każda osoba z autyzmem jest inna. Nie jest chora na autyzm, tylko ma autyzm i kontaktuje się z otoczeniem po swojemu. Ludzie ze spektrum autyzmu mają wiele pasji, mają przyjaciół - napisał do wydawnictwa, apelując o "wypuszczenie do szkół podręcznika z prawdą o autyzmie".

- Przecież czytają to dzieci. Moi koledzy w szkole z 7 klasy też mogą przeczytać ten błąd. To krzywdzące dla mnie i dla innych dzieci ze spektrum autyzmu - argumentował chłopiec.

Pismo JanaPismo Jana tokfm.pl

Jest reakcja

Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe odpisało młodemu "samorzecznikowi". Tłumaczyło się, że definicja autyzmu, którą zamieszczono, pochodzi ze "Słownika Języka Polskiego", który "uznano za źródło bardzo wiarygodne".

- Świat zmienia się w szalonym tempie. Naukowcy co rusz odkrywają nowe prawa i weryfikują obowiązujące definicje. Obiecujemy, że ta definicja w następnym wydaniu podręcznika zostanie zmieniona, podobnie jak określenie "chory na autyzm", które znalazło się we wstępie do tekstu "Apolejka i osiołek". Nową definicję opracujemy wspólnie z Fundacją JiM - napisał Paweł Mazur z Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego.

- Obiecali, że poprawią. Bardzo się cieszę. Zrobią nową partię książek - mówi nam Jan. Mimo swoich 12 lat, jest osobą bardzo zaangażowaną w pomaganie. - Mam komputer, piszę na komputerze. Pomaga mi mama. I potem z wielką niecierpliwością zawsze czekam na odpowiedź - tłumaczy nasz rozmówca.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (154)
"Autyzm to nie choroba psychiczna". 12-latek zawstydził autorów podręczników
Zaloguj się
 • callistob

  Oceniono 13 razy 7

  Nie wiem, czy to spór semantyczny, czy autyzm można traktować jako chorobę, czy nie. Czy autystyk to człowiek zdrowy? Nie wiem, bo nie jestem ani psychiatrą ani innym specjalistą, który mógłby merytorycznie dyskutować na ten temat. Dlatego mino sympatii i podziwu dla chłopca, wolałabym, żeby na temat definicji w podręcznikach wypowiadali się właśnie fachowcy, nie nawet najsympatyczniejsi i mądrzy dwunastolatkowie. Kolejna rzecz-z nieco innej beczki-może przestać traktować choroby i zaburzenia psychiczne, jako coś tak okropnego, że trzeba się tylko wstydzić? Może trochę je trzeba odczarować i traktować podobnie jak zaburzenia somatyczne?

 • Justyna Niemczyk

  Oceniono 12 razy 6

  DSM V najnowsza międzynarodowa klasyfikacja ZABURZEŃ PSYCHICZNYCH (mental disoder) stosowana również w Polsce zawiera zaburzenia ze spectrum autyzmu jako F- 84:
  F84.0 – Autyzm dziecięcy
  F84.1 – Autyzm atypowy
  F84.2 – Zespół Retta
  F84.3 – Inne dziecięce zaburzenia dezintegracyjne
  F84.4 – Zaburzenie hiperkinetyczne z towarzyszącym upośledzeniem umysłowym i ruchami stereotypowymi
  F84.5 – Zespół Aspergera
  F84.8 – Inne całościowe zaburzenia rozwojowe
  F84.9 – Całościowe zaburzenia rozwojowe, nieokreślone

 • kordian1849

  Oceniono 15 razy 5

  'Autistic people see, hear and feel the world differently to other people. Autism is not an illness or disease and cannot be 'cured'.

  Komentarze ujawniają mentalność polską i uprzedzenie do 'inności', zwłaszcza dla kogoś z zewnątrz niektóre spostrzeżenią są głosem z piekieł i budzą trwogę.

  earl.grey nieświadomie wpisuje się w te uprzedzenia, porównując, a przecież rzecz polega na tym, wg definicji sam autyzm nie jest chorobą, głównie dotyczny zmysłów i układu neurologicznego, ale autyzm może oznaczać, że dana osoba jest szczególnie utalentowana w jekiejś dziedzinie. Zresztą ten chłopak jest przykładem tego, że ma więcej rozumu od większości autorów komentarzy. To prawda, że spektrum autystyczne może obejmować przypadki niepełnosprawności, ale nie powinno się wrzucać do jednego worka osób z tą diagnozą. Janowi chodzi wyłącznie o to, że błednie podano definicję , nie trzeba uciekać się w kulturowe zaułki polskiej myśli. Dzieki ludziom takim jak on możliwy jest postęp i możliwe jest zbliżenie się do rozwiniętej cywilizacji śródziemnomorskiej, a przecież Polska ma takie aspiracje ( nie bez kozery nasi przodkowie walczyli z Tatarami).

 • irenachojna53

  Oceniono 5 razy 5

  Moim skromnym zdaniem autyzm to bardzo pojęcie względne.Opiszę mój przypadek.Moja wnuczka uznana przez lekarzy,dodam specjalistów za wielkie pieniądze,że jest autystyczna ale jej rodzice nie mają prawa pobierać zasiłku. Nasze kochane Państwo tzw."dojna zmiana|"stwierdziła,że zasiłek nie należy się..To jest Państwo PiS.

 • tenare

  Oceniono 17 razy 5

  Masturbacja jest również chorobą psychiczną, od której się ślepnie i wyrastają włosy między palcami.

  Tak nauczają.

 • Ha Kade

  Oceniono 19 razy 5

  Podtęczniki do VII klasy to książki wydane przez pisowską minister (Zalewska, czy jak jej tam), pisane na kolanie, byle jak a teraz jeszcze widać, że przez pismatołów

 • realistas

  Oceniono 19 razy 5

  PiS zatrudnia tylko głupców więc tam nie ma zbyt mądrych wypowiedzi.

 • demetria11

  Oceniono 16 razy 4

  Brawo Janku! Świat zmienia się poprzez małe rzeczy. A i odpowiedź GWO mi się podoba. Czekamy na nowe wydanie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX