Smog nad Polską. W Krakowie I stopień zagrożenia, alarm w Warszawie

Jakość powietrza nad Polską w piątek nie jest najlepsze. Ostrzeżenia przed smogiem wydały między innymi Kraków i Warszawa.

Prenumerata cyfrowa TOK FM i Wyborcza.pl - pierwszy taki dwupak! Do kupienia prosto i wygodnie, a do tego 50% taniej. Sprawdź szczegóły >>> 

Władze Krakowa zdecydowały się wprowadzić I stopień zagrożenia w związku z zanieczyszczeniem powietrza nad miastem.

Co oznacza takie ostrzeżenie? Władze radzą ograniczać aktywność na świeżym powietrzu, komunikację samochodem i palenie w kominku. W takiej sytuacji lepiej nie przebywać na zewnątrz zbyt długo.

Co oznacza takie ostrzeżenie. Władze radzą ograniczać aktywność na świeżym powietrzu, komunikację samochodem i palenie w kominku. W takiej sytuacji lepiej nie przebywać na zewnątrz zbyt długo.

Alarm w Warszawie

Zła sytuacja także w stolicy.  Warszawskie i podwarszawskie stacje pomiaru wskazują na dostateczną i umiarkowaną jakość powietrza. "Notowane są wysokie stężenia pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu. Jeśli sytuacja meteorologiczna nie ulegnie zmianie dobowe stężenie pyłu zawieszonego PM10 może przekroczyć dziś (9 listopada) warszawski poziom alarmowania (100 ug/m3)" – ostrzega warszawski ratusz.

Meteorolog Tomasz Wasilewski z telewizji TVN informuje, że Polska ma dziś najgorszą jakość powietrza, spośród wszystkich europejskich państw.

Państwowa Inspekcja Ochrony Środowiska podaje, że "bardzo zły" stan powietrza utrzymuje się też między innymi w Lublinie, Zabrzu czy Kędzierzynie-Koźlu.

Czym jest smog? Oglądaj wideo:

Co to jest smog? Dlaczego jest groźny dla zdrowia?
Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (13)
Smog w Polsce. Bardzo zła jakość powietrza w Krakowie i Warszawie
Zaloguj się
 • 2bxornot2b

  Oceniono 3 razy 3

  Zaczynam kojarzyc wynik ostatnich wyborow w miastach, ze utrzymujacym sie tam stanem powietrza.

 • rumpa

  Oceniono 3 razy 1

  Ludzie, jest ciepło !!!! Nikt nie grzeje bo nie ma po co. Skąd niby ten smog? Na pewno od węgla?

  Tak, chciałabym, aby węgiel zniknął jako paliwo grzewcze, żeby domy były wreszcie normalnie ocieplone - większość ludzi "ocieplających" dach wybiera 8 cm wełny :)))) rozumiecie? 8 cm. Zgodnie z prawem można się tak wygłupiać. Dane od kolesia, który ociepla większość dachów w mojej okolicy.

  Ale zachowajmy zdrowy rozsądek - jest ciepło, nie ma potrzeby palić, a jest smog.

 • Julita Markowska

  0

  kiedyś się śmiałam z ekologów, ale już mi nie jest do śmiechu, jak widzę co się dzieje dookoła mnie. Ciężko przerzucać odpowiedzialność na to lub tamto, co to da? chyba nic. Tka można robić, a sami się podusimy ;p trzeba działać, --> nie da się zajrzeć każdemu do pieca i nakazać mu palić eko opałem. Da się za to zadbać o swoje codzienne otoczenie: daje wam dwie wskazówki: dużo roślin w domu (uwaga, niektóre wyłapujące "syfy" z powietrza sa trujące dla zwierzątek - poczytajcie więcej) plus ramki w okna. Ja mam takie ramki firmy fakro, filtrują powietrze i jakość życia się polepsza praktycznie z dnia na dzień, żeby nie powiedzieć z minuty na minutę :)

 • manieczko

  0

  Pod warunkiem, że materiał użyty do ocieplenia jest dobrej jakości. Jakość materiałów budowlanych można zweryfikować na stronie GUNB-u

 • elios

  0

  Najlepszym sposobem na smog jest wymiana starych pieców plus ocieplenie domów

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 3 razy -1

  Zima się jeszcze nie zaczęła a tu powrócił stary problem, smog jest tak intensywny że czubka głowy na pomniku prezesa już nie widać.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX