Wolny poniedziałek, ale nie dla lekarzy. "Nie możemy być zakładnikami pisanych na kolanie ustaw"

FILIP KOWALKOWSKI

Dopiero w czwartek wyjaśniło się, czy 12 listopada będzie dniem wolnym. Nie wszyscy będą jednak w poniedziałek odpoczywali. Lekarze przyjdą do pracy, ale domagają się za to wolnej Wigilii.

Prenumerata cyfrowa TOK FM i Wyborcza.pl - pierwszy taki dwupak! Do kupienia prosto i wygodnie, a do tego 50% taniej. Sprawdź szczegóły >>>

Pospiesznie uchwalane prawo i ustalanie "na szybko",  kto będzie mógł świętować - w takim stylu przedłużono o dodatkowy dzień 100-lecie odzyskania niepodległości. Dla środowiska lekarskiego oznacza to, że cześć z zatrudnionych w szpitalach musi przyjść do pracy, a pozostali, pracujący w przychodniach zdrowia, mają wolne.

Lekarze są zdania, że ta ustawa ich dyskryminuje. I zapowiadają, że zgodnie z prawem, za dyżur w poniedziałek oczekują podwójnego wynagrodzenia jak za dzień świąteczny albo wolnego w Wigilię. 

- Chodzi głównie o to, żeby nie utrudniać dostępności do świadczeń - wyjaśnia rzecznik resortu zdrowia Krzysztof Jakubiak.

Mamy prawo do odpoczynku

- Wiemy, że jesteśmy potrzebni, wręcz niezbędni społeczeństwu. Ale wiemy też, że nie możemy być zakładnikami pisanych na kolanie ustaw. I tak samo, jak każdy obywatel, mamy prawo do odpoczynku - przekonuje dr Łukasz Jankowski, prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie.

Ponieważ w poniedziałek nieczynne będą przedszkola i żłobki, Okręgowa Izba Lekarska zorganizowała cały dzień w sali zabaw dla dzieci lekarzy.

Za pracę w poniedziałek lekarzom należy się 200 procent wynagrodzenia, albo dzień wolny do odebrania.

Zobacz także
 • Prof. Włodzimierz Gut Prof. Gut o antyszczepionkowcach w Sejmie: Mówili, że nie zdążyli zebrać argumentów
 • Zeszłoroczny Marsz Niepodległości Święto Niepodległości już w niedzielę. Czy rząd dojdzie do porozumienia z narodowcami?
 • Marsz Niepodległości w Warszawie, 11 listopada 2017. Co wymiar sprawiedliwości ustalił ws. hasła "Biała Europa"? "Dwie osoby mogą być obywatelami innego kraju UE"
Komentarze (3)
Wolny poniedziałek, ale nie dla lekarzy. "Nie możemy być zakładnikami pisanych na kolanie ustaw"
Zaloguj się
 • Jerzy Wiśniewski

  Oceniono 1 raz 1

  Żaden księgowy nie zapłaci podwójnie za poniedziałek. Chyba, że z własnej kieszeni. Brak podstawy prawnej, że ten dzień jest ustawowo wolny. O dniach wolnych traktuje inna ustawa, w której nie ma 12 listopada.

 • rgosc7

  0

  Z wszystkich nas PiS robi idiotów. Prezydent, który "podpisuje" ustawę zanim ta ustawa jest uchwalona - zresztą ustawa jest sprzeczna z poprzednią o niedzielach i świętach handlowych. Marsz rzekomo dla wszystkich staje się marszem PiS z ONR i faszystami - też zresztą niezgodnie z ustawą o zgromadzeniach cyklicznych - typowo bolszewickie, instrumentalne traktowanie prawa. No ale jak wielokrotnie zwykłymi ustawami łamie się Konstytucję to te epizody są już bez znaczenia. Wracają bolszewickie rządy!

 • endrju1521

  0

  Dla radia i telewizji, też nie .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

DOSTĘP PREMIUM

Polecamy