"Tuskowi specjalne powitanie należało się". Prezydent pominął obecność szefa Rady Europejskiej

Eksperci, komentując wystąpienie prezydenta, najwięcej uwagi poświęcają temu, że Andrzej Duda nie przywitał - najwyższego rangą gościa uroczystości - szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska.

Prenumerata cyfrowa TOK FM i Wyborcza.pl - pierwszy taki dwupak! Do kupienia prosto i wygodnie, a do tego 50% taniej. Sprawdź szczegóły >>>

- To było przemówienie na miarę rocznicy, sporo odwołań do historii, wspominania bohaterów. Mogło się podobać pewnie każdemu obywatelowi. Ale nie było w nim konkretów, ani wizji rozwoju naszej ojczyzny - tak wystąpienie prezydenta oceniła w TOK FM prof. Ewa Marciniak.

Politolożka z UW zwróciła uwagę, że prezydent podczas witania gości nie wymienił Donalda Tuska. - Myślałam, że prezydent pana przewodniczącego powita. Myślę, że Tuskowi takie specjalne powitanie należało się - mówiła w TOK FM.

Szef Rady Europejskiej wysłuchał przemówienia prezydenta Dudy, stojąc w dalszym rzędzie gości, przesłonięty m.in. przez członków rządu oraz mianowaną przez PiS prezes TK - Julię Przyłębską.

Zdaniem prof. Marciniak na specjalne powitanie zasłużyli też byli premierzy, którzy wzięli udział w uroczystości na Placu Piłsudskiego.

Jak dodała "koncyliacyjna postawa prezydenta, która na poziomie deklaracji padła; mogłaby się odzwierciedlić w powitaniu" Donalda Tuska. 

- Nic prezydentowi by to nie ujęło, z powagi urzędu i chwili. Byłby to dowód na to, że rzeczywiście wszyscy jesteśmy razem, bez względu na to, jakie poglądy reprezentujemy.  Ale być może było to za trudne - stwierdziła.

Według prof. Sławomira Sowińskiego, z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, prezydent Duda mówiący o wspólnocie zabrzmiałby "wiarygodniej", gdyby wcześniej przywitał i Donalda Tuska i były premierów.

11 XI - stulecie odzyskania niepodległości [Relacja na żywo]>>>

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (15)
11 listopada. Andrzej Duda Donald Tusk
Zaloguj się
 • lenow1

  Oceniono 4 razy 4

  A czego się spodziewaliście , że stanie na wysokości zadania i powinności . Jakim cudem ? Przecież ten " facet " nie ma jaj ani własnego rozumu , centrum dowodzenia jest w malutkim osobniku o ptasim móżdżku .

 • fury11

  Oceniono 10 razy 4

  To jest ten brak podziałow wg PiS. No i brak kultury.

 • fury11

  Oceniono 8 razy 4

  To jest ten brak podziałow wg PiS.

 • merydes

  Oceniono 10 razy 4

  dzisiaj 11.11.2018 Donald Tusk zachowal sie jak prawdziwy Polak chyle czola, w przeciwienstwie do politykow calej opozycji, ktorzy nie wiem jak z tego wybrna ale od dzis maja problem z wlasnym sumieniem, odwrocili sie od Polakow i Polski, przykre jest to ale coz...

 • marudna.maruda

  Oceniono 10 razy 4

  Dlatego władze krajów dzisiaj świętują nie w Polsce, gdzie poziom dyplomacji na poziomie kocich łapek. Tusk sobie z tym afrontem poradzi, bo zna realia, ale przekaz w świat poszedł. Omijajcie Polskę, dopóki rządzą tacy, którzy w najważniejsze polskie święto dzielą i pokazują, "gdzie stało zomo".
  Do marudymarudnej i tepege- składając kwiaty pod pomnikiem największego z prezydentów (fakt, okazale się prezentuje) pamiętajcie, żeby to były białe róże.

 • zunia10

  Oceniono 9 razy 3

  Wyobraźmy sobie przywódców europejskich skazanych na wspolobecnosc nacjonalistów, neofaszystow i chuliganów, zarówno polskiej, jak i innych europejskich masci, ciekawe, czy Duda też by ich nie wymienił

 • snowbird1

  Oceniono 1 raz 1

  Nie rozumiem dlaczego Tusk zdementowal to, ze mowiac o nowych bolszewikach nie mial na mysli pisu? Przeciez pis to sa wlasnie ci nowi bolszewicy

 • getz54

  Oceniono 9 razy 1

  Tłustą foczkę czy leśne ruchadło Adrian szarmancko by powitał, w rękę pocałował, panie pozwolą, to moja stara, Agata jej jest, to moi koledzy, jajo, minister MSW, prezes, ten co bratu nakazał lądowac w trawie, ogrodnik, teraz marszałek Sejmu, Pinokio, premier, on to kule toczy,..
  A tak namawiał Dudek, wszyscy razem pod białoczerwoną, opozycja tez, uczcijmy to święto,
  Całkowity brak klasy. Dudek dobrowolnie zgodził się robic za małpkę kataryniarza z Nowogrodzkiej. Wstyd, bo kiedys przestanie byc p o. prezydentem, zjedzie do zajezdni i stanie
  obok Begerowej, Hojarskiej, Filipka, Łyzwińskich, od czasu do czasu pójdzie do ZOO pobujac się na oponie z kolegami.................. Załosny człowiek.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX