"Patriotyzm jest dokładnym przeciwieństwem nacjonalizmu". Macron o zagrożeniach dla pokoju

Patriotyzm jest dokładnym przeciwieństwem nacjonalizmu. Nacjonalizm jest jego zdradą - mówił prezydent Francji Emmanuel Macron w czasie paryskich obchodów setnej rocznicy zakończenia I wojny światowej.

Teraz cyfrową prenumeratę Radia TOK FM możesz wykupić we wspólnym pakiecie z Wyborcza.pl. Wszystko na jednym loginie i aż o 50% taniej! Sprawdź szczegóły >>>

Przywódcy 70 krajów uczcili w Paryżu setną rocznicę zakończenia I wojny światowej. Wśród przybyłych znaleźli się m.in. prezydent USA Donald Trump, kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Rosji Władimir Putin.

Obchodom przewodniczył prezydent Francji Emmanuel Macron, który wskazywał na zagrożenia dla pokoju. - Lekcją Wielkiej Wojny nie może być podtrzymywanie resentymentów między narodami ani nie wolno zapominać o przeszłości. Jest naszym głęboko zakorzenionym obowiązkiem, by myśleć o przyszłości i zastanawiać się nad tym co istotne - powiedział w swym przemówieniu.

Ostrzegł jednocześnie przed nacjonalizmem jako dzisiejszym źródłem zagrożenia dla pokoju. - Stare demony budzą się, gotowe szerzyć chaos i śmierć - mówił, wskazując, jak mogą być wykorzystywane ideologia, religia i lekceważenie faktów. - Historia czasami grozi powtórzeniem swych tragicznych wątków i podważeniem dziedzictwa pokoju, o którym myślimy, że zostało przypieczętowane krwią naszych przodków - podkreślił.

- Patriotyzm jest dokładnym przeciwieństwem nacjonalizmu. Nacjonalizm jest jego zdradą

- ocenił francuski prezydent.

Według niego niebezpieczeństwem są także nowe ideologie, wywierające wpływ na religie.

Macron wezwał do walki o pokój i lepszy świat. Jako konkretne zagrożenia dla ludzkości wymienił zmiany klimatyczne, biedę, głód i społeczne nierówności.

Paryskie uroczystości rocznicowe odbyły się w atmosferze refleksji. Centralna ceremonia rozpoczęła się o godzinie 11:11, a zainaugurowało ją bicie dzwonów katedry Notre Dame i przelot myśliwców, które na niebie nad Polami Elizejskimi namalowały niebiesko-biało-czerwoną flagę. Potem rozpoczął się marsz kolumny przywódców z Pałacu Elizejskiego do trybuny pod Łukiem Triumfalnym.

Wydarzenia rocznicowe obfitowały w symboliczne gesty pojednania między byłymi wrogami. Wczoraj Emmanuel Macron i Angela Merkel spotkali się i wspólnie podpisali księgę pamięci w Compiegne - miejscu, gdzie 11 listopada 1918 roku został podpisany rozejm kończący I wojnę światową. Merkel była pierwszym przywódcą Niemiec, która się tam pojawiła.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (9)
Emmanuel Macron: Patriotyzm jest dokładnym przeciwieństwem nacjonalizmu
Zaloguj się
 • tomaselli

  Oceniono 9 razy 3

  Specjalnoscia Francji jest machanie biala flaga i prowadzenie wojen przy pomocy wojsk zacieznych ,wspolczesnie "Legii Cudzoziemskiej" no i kolaborowanie z okupantem i zdrada aliantow. Polecam ksiazke Sawickiego pt."Zdrada aklianckiej bandery" !

 • 2bxornot2b

  Oceniono 5 razy 1

  W zasadzie Polska zniknela z mapy Europy gdyz nie istnial w Polsce do konca wieku XIXw nowoczesny nacjonalizm, ktory byl sila napedowa tworzacych europejskie potegi.
  W zasadzie idee nacjonalizmu skompromitowali Niemcy bo poki byl ich wewnetrzna cecha narodowa to budzil powszechny podziw dla stopnia i tempa rozwoju cywilizacyjnego naukowego etc. [problemem sie stal gdy zaczal dokonywac agresji i mordow na innych nacjach.

 • Dodger Merciless

  Oceniono 6 razy 0

  Demokracja Francuska z okazji 100 rocznicy na polach Elizejskich było aż 250 ludzi,a gdzie reszta?Demonstracje przeciw Trampowi a dlaczego nie było przeciw Putinowi,czyja jest Francja ?Dlaczego władze Francuskie zakazały ludziom na na marsz polami Elizejskimi.?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX